خانواده و جامعه

هموطنان مراقب پخش گاز مونواکسید کربن در فضاهای بسته باشند

رئیس مرکز اورژانس تهران از همسفران خواست تا قبل از ورود به استراحتگاه به نحوه انتشار گاز مونوکسید کربن در فضای بسته توجه کرده و نحوه خروج گاز را مشخص کنند.

به گزارش patc، یحیی صالح طبری گفت: با شرایط آب و هوایی کنونی کشور در مناطقی از کشور با افت دما و سرمای بیش از حد مواجه هستیم، مسافران عزیزی که گاهی سفر می کنند از اجاق گاز یا بخاری استفاده کنند. فضا را بسته بندی می کنند. چادر، کمپ یا خانه ای که مدت زیادی از آن استفاده نشده است.

وی افزود: در این صورت باید پنجره ها را باز کرد تا گاز مونوکسید کربن ناشی از سوختن پیک نیک و وسایل گرمایشی از فضا خارج شود، در غیر این صورت افراد کم کم دچار مسمومیت می شوند.

رئیس مرکز آمبولانس تهران گفت: علائم گازگرفتگی ابتدا با سردرد، تهوع، تاری دید و استفراغ همراه بوده و سپس سطح هوشیاری و در نهایت مرگ را کاهش می دهد.

صالح طبری گفت: از هموطنان عزیز تقاضا داریم ابتدا دریچه های موجود در محل خود را بررسی کرده و از باز بودن فضای لوله های بخاری اطمینان حاصل کنند تا بخار بخاری ها و واحدهای گرمایشی به راحتی از فضاهای مسدود خارج شود.

وی هشدار داد: گاهی اوقات مشاهده می‌شود که پرندگان با ساختن لانه، سوراخ‌های لوله‌های اگزوز را مسدود می‌کنند و باعث بازگشت گاز مونوکسید کربن به خانه و محل اقامت مسافران می‌شوند.

رئیس مرکز اورژانس تهران گفت: هموطنان و مسافران عزیز حتما این هشدارها را جدی بگیرند تا مبادا در بهترین روز سال نو خانواده های غافل خود را داغدار کنند.

به گزارش وب دا، در روزهای اخیر متاسفانه تعدادی از همشهریان با بی توجهی به این هشدارها جان خود را از دست داده اند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا