عمومی

هیولای نمکی به تهران خواهد رسید

لامانلو با فکر کردن به گذشته، پای شیطان را بر زمین کوبید. روزی روزگاری یکی از زیباترین بنادر دریاچه ارومیه را نام بردید. این پاهای پیر سالهاست که آب ندیده اند. آب اینجا گرفته می شود تا خاک به عنوان یادگاری روی نمک بماند. هر از گاهی دلم برای نمکی می سوزد که آبی آسمان و سیاهی آسفالت را سفید می کند. وقتی آب تمام می شود، گوسفندان اثر خود را در نمک می گذارند تا راه روستا کوتاه شود. از زمانی که دریاچه عقب نشینی کرده است، جهان سفید شده است.

به گزارش patc، روزنامه «شهروند» در ادامه نوشت: درختان و خانه های روستای عجبهر در باد و نمک ناپدید شدند. آبی دریاچه جای خود را به سفیدی نمک داده است. اسکله قدیمی در نمک به یاد بلایی بود که بر سر او آمده بود. باد آرام تلی از نمک برای روستا به جا گذاشت. دستگاه چاه نمک را حفر می کند و از جاده می گذرد. روستاهای کنار دریاچه سال هاست که غرق نمک بوده اند.

ساعت زنگ دار برای بیدار کردن هیولای نمک دریاچه

دریاچه ارومیه؛ نام این دریاچه در سال ۱۳۴۶ به عنوان پارک ملی به ثبت رسیده است. اما خشکسالی یک ساله 9090‌ه مربوط به سرنوشت اوست. پیش از خشک شدن دریاچه در سال 1995، مساحت آن 5000 کیلومتر مربع و حجم آب آن 4 میلیارد متر مکعب بود. این عدد در سال 96 به یک کیلومتر مربع و میزان آب به یک میلیارد متر مکعب افزایش یافت. سال دوم دریاچه ارومیه سخت است. این دریاچه سال بحرانی اعلام شد. دریاچه ارومیه در آن سال شاهد بخش زیادی از شور شدن خود بود. داستان طوفان نمک از همان سال آغاز شد؛ پدیده ای نوظهور.

اما احیای دریاچه از سال بعد شروع شد و الان 3 سال از آن می گذرد. دوره ای که در آن قسمتی از ناحیه خشک دریاچه با بالا رفتن سطح آب مرطوب می شود و از تولید گرد و غبار نمک جلوگیری می کند. تصمیم دیگری که تا حدودی مانع وزش باد نمک شد، ایجاد جنگل بادشکن بود. اکنون در سال 1400 بارندگی کاهش یافته و حجم سد نیز کاهش یافته است. شاید به همین دلیل است که بیش از 5000 کیلومتر مربع دریاچه نسبت به مدت مشابه سال گذشته خشک شده است. خشک شدن دریاچه معنای دیگری ندارد، زنگ خطری برای بیداری هیولای نمکی در دریاچه است. با گاز سمی به هیولاها در ریشه همه موجودات حمله کنید.

دریاچه ارزان ترین پوشش طوفان های نمک را تعمیر می کند

دریاچه ارومیه 4 سال است که احیا شده و اکنون ایستگاه های گرد و غبار در بستر دریاچه دیده شده است. سایت های ساخته شده در مناطق ممکن و تعیین شده. این تصمیم هنگام تعمیر دریاچه برای پیش بینی طوفان و طوفان شن گرفته شد. برخی از کارشناسان این حوزه و اساتید دانشگاه ارومیه معتقدند طوفان نمک دور از وقوع است. به گفته تیم دریاچه ارومیه هنوز وارد مرحله گرد و غبار زایی طوفان نمک نشده است. هر چند که احتمالش دور نیست. برخی اساتید معتقدند که دریاچه به مرحله طوفان نمک رسیده است. به گفته رئیس کمیسیون محیط زیست آذربایجان غربی این روند با خشک شدن دریاچه تشدید می شود.

محمد کهنی معتقد است یکی از دلایل بازیابی بستر دریاچه ویسکوزیته نمک بستر دریاچه است. دریاچه ارومیه بستر نمکی دارد و آب چسبناک می شود.

کهانی معتقد است احیای دریاچه ارزان ترین پوشش برای جلوگیری از طوفان نمک است. در روستاهای مرنگلاوی و اسپورغان گرد و غبار به شدت مشهود است.

رئیس کمیته ویژه محیط زیست آذربایجان غربی کوه نمک سیار را معرفی کرد. این تپه ها شبیه شن های روان نیستند، اما در طول سال ها چند سانتی متر جابجا شده اند که بسیار خطرناک است».

تغییر بارندگی یک هشدار دیگر است

سال آبی از اکتبر شروع می شود و تا سپتامبر سال آینده ادامه دارد. در سال آبی محیط شاهد آمدن باران و برف بود. به دلیل بارندگی، دریاچه ارومیه در اوایل فروردین و اردیبهشت نسبت به ماه‌های دیگر پرآب‌تر بود.» به دلیل آب‌های مذاب و سرازیر شدن برف به سمت دریاچه، دریاچه در این زمان پر آب بود. اوایل بهار کشاورزی نداریم و مصرف آب رو به کاهش است.

از ژوئن، جولای تا سپتامبر، بارندگی کاهش یافت و کشاورزی رونق گرفت. در این صورت سطح آب دریاچه کاهش می یابد. می توان گفت در مرداد و شهریور سطح آب به کمترین حد خود رسیده است. رئیس کمیسیون محیط زیست آذربایجان غربی معتقد است نمی توان تاثیر تغییرات اقلیمی بر دریاچه ارومیه را مشخص کرد. به گفته کوهانی، وضعیت بارندگی به حدی تغییر کرده است که در چند دهه گذشته بارندگی از برف به باران تغییر کرده است. این تغییر رژیم بسیار خطرناک است زیرا برف کوه ها را آب کرده و ممکن است سیل رخ دهد.»

کهانی معتقد است طوفان های نمک در این منطقه قابل مشاهده است و هنوز به سطح کشور نرسیده است. این روند را ادامه دهید تا تهران غبارآلود شود».

پیش از این رئیس سازمان حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی خطر خشک شدن دریاچه را یکی از مهمترین مسائل ایران عنوان کرده بود. مهران نظری گفت: در صورت خشک شدن دریاچه 2 میلیون نفر به طور مستقیم و 2 میلیون نفر به طور غیرمستقیم آسیب خواهند دید.

سایه شوم انقراض گوزن زرد وحشی در ایران

طوفان نمک در اطراف دریاچه مشهود است، هرچند شهرهای اطراف هم بدشانس نیستند. طوفان عجبهر مانع پرواز زنبورها شد و کشاورزی این منطقه را به خطر انداخت. در ویدئوی ارسالی از منطقه، زنبورهای عسل در حال راه رفتن روی زمین هستند، زیرا ذرات گرد و غبار روی بال هایشان سنگین است.

کهانی گفت: طوفان نمک و طوفان شن بدون شک باعث بروز برخی بیماری ها از جمله فشار خون، آسم و آسم می شود. گزارش اطراف دریاچه طوفان نمک طبیعت، کشاورزی و حیات وحش را در سراسر منطقه تحت تاثیر قرار می دهد. یک احتمال و پیش بینی این است که اگر طوفان نمک رخ دهد، کشورهای همسایه را تحت تاثیر قرار خواهد داد. طوفان شن از کشورهایی مانند عراق و سوریه نیز عواقب جدی برای ما خواهد داشت.

مهران نظری (مهران نظری) با بیان اینکه اگرچه نماینده فناوری حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: خطر خشکسالی حیات وحش را نیز تهدید می کند، گفت: حجت جباری به گوزن زرد وحشی ایرانی که در جزایر این دریاچه زندگی می کند، اشاره دارد. یکی از بزرگترین مشکلات خشک شدن دریاچه ورود شغال، پلنگ و روباه به جزایر است. ورود این حیوانات به این جزایر به معنای شکار گوزن زرد وحشی ایرانی در حال انقراض است. “

طوفان دریاچه ارومیه به معنای تاثیر زیست محیطی بیشتر از خوزستان است

زخم کهنه خوزستان، پودر گردو، هر سال بحث برانگیز است و تا سال آینده فراموش نمی شود. پس از گرد و غبار خوزستان، اکنون محیط زیست ایران نگران گرد و غبار دریاچه ارومیه است. دریاچه ای اگر خشک شود به کویر دریاچه ارومیه تبدیل می شود. خشک شدن دریاچه به معنای تولد موجودی عجیب به نام کویر است.

کوهانی بیابان شدن دریاچه را عجیب توصیف کرد زیرا سال هاست سموم و کودهای نیترات از طریق آب های زیرزمینی به دریاچه منتقل می شود. آثار زیست محیطی بیشتری نسبت به خوزستان خواهیم دید».

به گفته کوهانی، خشک شدن دریاچه ها این سموم را به باغ ها و شهرها منتقل می کند. البته این وضعیت اتفاقات ناگواری را به دنبال خواهد داشت. اگر این رویه ادامه پیدا کند، در چند سال آینده اتفاق خواهد افتاد. با این حال رئیس کمیسیون محیط زیست آذربایجان غربی با بیان اینکه خط آبرسانی رودخانه زاب کمی امیدوارکننده است، گفت: بهره برداری از این پروژه باعث بهبود وضعیت می شود. “

کهنی از استفاده از منابع آبی گلایه کرد که عملاً کاهش مصرف را در نظر نمی گیرد. اگر این رویه در آینده ادامه پیدا کند، شاید مهاجرت ساکنان به این منطقه کمی دور از ذهن باشد، اما بدون شک کیفیت زندگی در این مناطق کاهش خواهد یافت.»

طوفان نمک در شمال شرق کشور

دریاچه ارومیه اولین دریاچه ای نیست که طوفان آن را مختل می کند. در طول این دهه، دریاچه آون در کالیفرنیا خشک شد و از طوفان شن جان سالم به در برد.عصر آلرژی، آسم، عفونت سینوسی، برونشیت، عفونت گوش، سرطان ریه و بیماری های قلبی عروقی در ایالات متحده
این یک شایعه است.

تجربه بعدی دریای آرال است که خشک شدن آن مردم آسیای مرکزی را به دردسر می اندازد. با فرسایش و خشک شدن دریاچه طی 2 تا 4 سال، ساکنان آن طوفان های شن را تجربه کردند. ساکنان ازبکستان و قزاقستان طوفان های شن را به یاد می آورند. طوفان هایی که باعث کم خونی، آسم، سل، آرتریت، بیماری چشم، سرطان گلو، سرطان گلو و سرطان دستگاه گوارش، هپاتیت، مالاریا و تب حصبه می شوند. با این حال، نقص ها، مرگ و میر نوزادان، تولد یا زودرس بودن کودکان عقب مانده ذهنی طولانی ترین میراثی است که از مرگ های دریای آرال برای بازماندگان باقی مانده است. البته 3 درصد از زنان منطقه همچنان از کم خونی رنج می برند. نکته تلخ ماجرا این است که دریاچه ارومیه دست کمی از این دریاچه ها ندارد. در واقع خشک شدن مداوم دریاچه منجر به گسترش طوفان شن و طوفان نمک و همچنین بیماری های مختلف خواهد شد.

اهمیت دریاچه ارومیه و خشک شدن آن باعث شده تا برخی از کارشناسان آب مدعی شوند که خشک شدن آن طوفان های نمکی را به دنبال دارد. در واقع بر اساس پیش بینی این کارشناسان نمک این دریاچه به شمال شرق کشور می رسد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا