اقتصادی

واردات خودروها چه ضوابط فنی دارد؟

آیین‌نامه واردات خودروها، ابلاغی معاون اول رئیس جمهور در ۱۱ ماده تعریف شده است؛ ماده (۵) این آیین‌نامه به ضوابط فنی خودروها اشاره دارد که بر موضوع اخذ تأییدیه سازمان ملی استاندارد ایران، واردات خودرو منوط به داشتن قرارداد با شرکت خارجی اصلی یا واسط دارای تفویض‌نامه از شرکت اصلی و ممنوعیت واردات خودروهای سواری بالاتر از ٢۵٠٠ سی‌سی تاکید دارد.

به گزارش patc، هیات وزیران در جلسه ۱۰ دی ماه ۱۴۰۲  به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده (۴) قانون ساماندهی صنعت خودرو مصوب ١۴٠٠ و اصلاحات بعدی آن، آیین‌نامه واردات خودروهای نو را تصویب کرد.

 آیین‌نامه مذکور که در ۱۱ ماده تعریف و تدوین شده است، به موارد مختلف مرتبط با واردات خودرو اعم از منابع ارزی مورد نیاز این آیین‌نامه، ممنوعیت واردات و ترخیص خودروهای فاقد ثبت‌ سفارش، مبنای تعیین ارزش خودرو و حقوق ورودی، چگونگی محاسبه و وصول حقوق گمرکی و… اشاره دارد. 

ماده (۵) این آیین‌نامه خودروهای وارداتی اما به تشریح ضوابط فنی واردات خودرو به شرح زیر می‌پردازد.

١- خودرو با کارکرد کمتر از (۹۹) کیلومتر بر اساس نام تجاری و نوع (مدل)، با مدل سال خودرو کمتر از یک سال بر اساس ویژگی مرتبط در شماره شناسایی خودرو (VIN) در زمان ورود به کشور تعیین می‌شود.

۲- اخذ تأییدیه سازمان ملی استاندارد ایران بر اساس یکی از شرایط زیر خواهد بود:

الف – مشخصات خودرو در فهرست خودروهای دارای صحه‌گذاری تایید نوع وجود داشته باشد.

ب- خودرو دارای تایید نوع کلی خودرو (WVTA) مندرج به روی پلاک شناسایی باشد.

پ- خودرو دارای گواهی سازنده مبنی بر انطباق خودرو با ایمارک اروپایی (COC)باشد.

ت- خودرو دارای گواهی انطباق عمومی (GCC) از مؤسسه استاندارد کشورهای حاشیه خلیج فارس (GSO) باشد.

ث- خودرو دارای تاییدیه کشور چین (CCC)

ج- خودرو دارای تاییدیه اوراسیا (EAC) باشد.

چ- سایر استانداردهای کشور مبدأ با تأیید سازمان ملی استاندارد ایران

تبصره – موارد فوق به عنوان استانداردهای کشور مبدأ محسوب شده و ارزیابی انطباق خودروهای موضوع این آیین‌نامه، از طریق بررسی مدارک به همراه بازرسی فیزیکی و مطابق دستورالعمل‌های مرتبط سازمان ملی استاندارد ،ایران جایگزین استانداردهای مرتبط می‌شوند.

۳- رعایت استانداردهای آلایندگی که در جدول ماده (۴) آیین نامه فنی در زمینه کنترل و کاهش آلودگی‌ها (موضوع ماده (۲) قانون هوای پاک) تعیین شده است.

۴- واردات خودرو منوط به داشتن قرارداد با شرکت خارجی اصلی یا واسط دارای تفویض‌نامه از شرکت اصلی، ممهور به آنلاین اتاق بازرگانی کشور خارجی و سفارت جمهوری اسلامی ایران در آن کشور که به تایید وزارت (سازمان توسعه تجارت) ایران رسیده باشد و رعایت مفاد آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو موضوع تصویب‌نامه شماره ۷۴۱۵ت ۵۱۶۸۱هـ مورخ ۱۳۹۵/۱/۲۸ راجع به تأمین قطعات یدکی و ارائه خدمات پس از فروش که به تأیید وزارت رسیده باشد، است.

۵- مرجع احراز انتقال فناوری در ازای واردات خودرو، وزارت است.

تبصره – سرمایه‌گذاری در یکی از موارد زیر می‌تواند از مصادیق انتقال فناوری محسوب شود که باید میزان سرمایه‌گذاری انجام شده معادل ٣٩ درصد سود حاصله باشد و اسناد مثبته آن به تایید معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور برسد.

همچنین اولویت سرمایه‌گذاری، در حوزه‌های مرتبط با برقی‌سازی، اتصال پذیری، خودروهای خودران و حمل‌ونقل اشتراکی خواهد بود.

واردات خودروها چه ضوابط فنی دارد؟

۶- صلاحیت‌های فنی و حرفه‌ای واردکنندگان براساس سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری موضوع ماده ۴ آیین‌نامه اجرایی مواد ۵ و ۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز موضوع تصویب‌نامه شماره ۴۶۴۴٣/١۵۵٩ﻫ مورخ ١٣٩۵/٠۴/٢۴ و اصلاحات بعدی آن، انجام می‌شود.

٧- ثبت سفارش واردات خودروهای سواری با حجم موتور بالاتر از ٢۵٠٠ سی‌سی، ممنوع است.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه فعالیت در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با دانش عمیقی از مسائل مالی و اقتصادی، تلاش می‌کنم به شما اطلاعات دقیق و جامع را ارائه دهم تا شما بتوانید درک بهتری از رویدادها و تغییرات در دنیای اقتصاد داشته باشید.
دکمه بازگشت به بالا