عمومی

وام‌های دور از خانه – patc

تا چند سال پیش برخی واحدهای مسکونی دارای امکانات رفاهی مسکن بودند که 80 درصد قیمت آنها را پوشش می داد اما اکنون این تفاوت در همان خانه به کمتر از 30 درصد رسیده است.

به گزارش patc مربای مربا وی در ادامه نوشت: پیش از این بانک واحد ارزیابی داشت که پس از قیمت گذاری تعیین می کرد که برای این واحد مسکونی چقدر باید پرداخت شود، 80 درصد قیمت کل بیشتر نبود، اما اکنون قیمت مسکن بالا رفته است. کسری از قیمت کل قسمت.. بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی، قیمت هر مترمربع مسکن در تهران به 40 میلیون تومان رسیده است که منجر به افزایش تقاضا برای تسهیلات مسکن شده است. تسهیلات مسکن در حال حاضر منتشر شده است، اما لازم به ذکر است که هر وام مسکن هزینه ای دارد.

قیمت تمام شده تسهیلات مسکن نسبت به حدود 10 روز قبل روند صعودی متوسطی دارد؛ در نتیجه متاهلین پایتخت نشین باید بیش از 135 میلیون تومان برای دریافت وام پرداخت کنند. همچنین باید به خاطر داشت که دولت خرید خانه را برای افراد متاهل و مجرد به طور متفاوتی تصویب می کند. مجردان ساکن تهران می توانند تا سقف 280 میلیون تن تسهیلات شامل 200 میلیون تن وام خرید مسکن و 80 میلیون تن وام ساخت و ساز دریافت کنند؛ بنابراین برای دریافت 200 میلیون تن وام باید 400 سند تسهیلات مسکن خریداری کنند. ، قیمت 58 میلیون تومان و قیمت 145000 تومان. علاوه بر این با توجه به وام 80 میلیون تومانی باید 160 برگ کاغذ به قیمت 23 میلیون تومان و 200 هزار تومان بخرند و کل هزینه خرید کاغذ به 79 میلیون تومان و 200 هزار تومان می رسد.

هزینه وام در تهران و شهرستانها

به همین ترتیب زوج تهرانی می توانند تا سقف 480 میلیون تومان شامل وام خرید مسکن 200 میلیون تومانی و هر کدام 80 میلیون تومان وام دریافت کنند. بنابراین زوجین باید 800 فقره تسهیلات مسکن با قیمت 116 میلیون تومان بخرند، به علاوه باید 160 فقره تسهیلات مسکن با هزینه وام 23 میلیون تومانی و 200 هزار تومانی بخرند، در مجموع 139 میلیون و 200 هزار تومان می پردازند. با توجه به اینکه مجردها در این شهرها باید 320 و متاهلین باید 640 بن تسهیلات مسکن خریداری کنند که سقف این تسهیلات 160 میلیون مجرد و 320 میلیون زوج در مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار تومان است. ، مجردها باید 44 میلیون و 896 و متاهلین باید 92 میلیون و 800 هزار تومان بپردازند.

از بانک های دیگر وام بگیرید

موارد فوق همگی مربوط به اعتبار بانک مسکن است، اما سایر بانک ها نیز اعتبار مسکن ارائه می کنند، با این تفاوت که نرخ سود اعتباری آنها 1 درصد بیشتر از بانک مسکن است و به 18 درصد می رسد. از بانک های دولتی و خصوصی مختلف بازدید کردیم تا شرایط وام آنها را جویا شویم. برای گرفتن وام باید با مدارک هر دو ضامن به شعبه مراجعه کنید. حامیان مالی باید کسر دستمزدی داشته باشند که حداقل سه ماه طول بکشد. مدت بازپرداخت وام پنج سال است. برخی از این موارد مانند ضامن در بانک مسکن از دستمزد کسر شد و متأسفانه همین موضوع بهانه ای برای عدم وام این بانک شد.

در مورد رهن بانکی که اسناد در دفتر اسناد رسمی قرار می گیرد، در صورت عدم پرداخت، بانک مالک واحد مسکونی می شود اما شرایط ضامن باقی می ماند. از سوی دیگر مدت بازپرداخت وام 17 درصدی در بانک مسکن تا 12 سال نیز می تواند باشد که 7 سال کمتر از سایر بانک ها است. در بانک های دولتی و خصوصی 20 تا 35 میلیون تومان وام در بانک ها مسدود می شود که غیرقانونی است. حتی وزارت اقتصاد و دارایی بارها تذکراتی داده است اما برخی بانک ها آن را جدی نمی گیرند. حال باید دید که آیا دولت در این زمینه اقدامات اساسی انجام خواهد داد یا خیر. یکی از مواردی که سیاست گذاران دولت باید در نظر داشته باشند این است که نیاز به تسهیلات مسکن وجود دارد اما دسترسی به آن به حدی دشوار است که برخی افراد برای پذیرش آن هدایایی ارسال می کنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا