بین الملل

واکنش امریکا به اعدام محسن شکاری

مرکز رسانه های قضایی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: اوباش که در 12 آنلاین ماه 1401 خیابان ستارخان را مسدود کرده و با قمه یکی از نیروهای امنیتی را مجروح کردند، صبح روز پنجشنبه 26 آذرماه اعدام شدند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی به اولین اعدام مرتبط با ناآرامی های اخیر در ایران پاسخ داد و گفت که اعدام شدگان معترض بودند و این اعدام یک “عمل وحشتناک تشدید مجازات” بود و دولت ایران پاسخگو خواهد بود. مسئولیت.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که اعدام محسن شکاری تشدید وحشتناک سرکوب مخالفان و اعتراضات توسط دولت ایران بود.

«جک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا نیز اجرای این حکم را «ناعادلانه و ظالمانه» در ادامه مداخله در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران خواند و گفت: این اقدامی منفعلانه برای ارعاب مردم شجاع ایران است. ایران.

این مقام دولت بایدن تصریح کرد: ما دولت ایران را در قبال اعمال خشونت آمیز وحشیانه ای که علیه مردمش مرتکب شد، پاسخگو می دانیم.

از زمان ناآرامی های داخلی در ایران، دولت بایدن و متحدان غربی آن حمایت از ناآرامی ها را در دستور کار قرار داده اند، از کسانی که نظم عمومی را بر هم می زنند حمایت کرده و با مخالفان برای افزایش تلاش های ضد ایرانی گفتگو کرده اند. جمهوری اسلامی ایران. او ایران را به بهانه نقض حقوق بشر در فهرست تحریم ها قرار داد.

دولت بایدن مدعی است از تغییر رژیم در ایران حمایت نمی کند، اما از زمان حوادث ایران، با مخالفان جمهوری اسلامی ایران متحد شده و به صراحت اعلام کرده است که به جای تمرکز بر از سرگیری مذاکرات برجام، بر روی رویدادهای داخلی ایران، اما نقش او را در آن آشفتگی ها انکار می کند.

غرب به رهبری آمریکا در سوم دسامبر در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو سوئیس قطعنامه ای با عنوان «وضعیت حقوق بشر در ایران» با اشاره به ناآرامی های ایران به تصویب رساند.

این قطعنامه با ۲۵ رأی موافق، ۶ رأی مخالف و ۱۵ رأی ممتنع به تصویب رسید. چین، پاکستان، اریتره، ونزوئلا، کوبا و ارمنستان به این قطعنامه رای منفی دادند. بولیوی، برزیل، کامرون، ساحل عاج، هند، اندونزی، قزاقستان، مالاوی، مالزی، موریتانی، نامیبیا، قطر، سنگال، سودان، امارات متحده عربی و ازبکستان به این قطعنامه رای ممتنع داده اند.

به گزارش مرکز رسانه های قضایی جمهوری اسلامی ایران، چندی پیش حکم بدوی در رابطه با یکی از اراذل و اوباش صادر شد. بر اساس کیفرخواست صادره از سوی دادگاه انقلاب تهران، محسن شکاری به نزاع با سلاح سرد، قصد کشتار و رعب و وحشت، سلب آزادی و امنیت مردم و مجروح کردن عمدی یک بسیجی با سلاح سرد در حین نزاع متهم شده است. انجام وظیفه، انسداد خیابان ستارخان، اخلال در نظم و امنیت اجتماعی توسط تهران به اعدام محکوم شد.

بنا بر گزارش ها، محسن شکاری، پسر مسعود، در 3 اکتبر بازداشت شد و اولین جلسه دادگاه او در 10 نوامبر برگزار شد. روز 12 مهرماه در منطقه ستارخان تهران، این فرد در حالی که قمه در دست داشت، خیابان را مسدود کرد و مردم را تهدید کرد که به او بپیوندند و به او بپیوندند.

این گزارش حاکی از آن است که وی در ادامه رفتار مجرمانه خود با قمه به یکی از ماموران امنیتی حمله کرده و به گونه ای از ناحیه کتف چپ مامور امنیتی را مورد اصابت قرار داده که باعث بخیه زدن محل شده است. در مجموع 13 زخم وجود داشت.

بر اساس گزارش ها، متهم پس از ضرب و شتم ماموران امنیتی قصد فرار از محل را داشت که در نهایت توسط ماموران امنیتی و انتظامی دستگیر شد.
هشتم آبان ماه پس از محاکمه متهم، با توجه به ادله پرونده و شهادت شهود حاضر، حکم بدوی صادر و محسن شکاری فرزند مسعود به اعدام محکوم شد. به اتهام محاربه به اعدام محکوم شد.

دادگاه انقلاب تهران بر اساس شواهد موجود تشخیص داد که وی عامل جنگ بوده و سلاح های خود را به قصد کشتن و ایجاد رعب و وحشت کشیده و آزادی و امنیت مردم را سلب کرده و عمداً یک افسر امنیتی را با سرماخوردگی مجروح کرده است. اسلحه در حین انجام وظیفه و مسدود کردن خیابان ستارخان به وقت تهران. وی اخلال در نظم و امنیت اجتماعی را اعلام کرد.

در این مرحله پس از تجدیدنظرخواهی متهم پرونده برای رسیدگی دقیق تر به دیوان عالی کشور ارسال شد.

در نهایت پس از بررسی در دیوان عالی کشور، حکم بدوی صبح امروز یعنی 26 آذرماه اجرا شد.

دیوان عالی کشور در پاسخ به تجدیدنظرخواهی رای اولیه وکلای متهم به این مرجع قضایی اعلام کرد: درخواست تجدیدنظر وکلای محکوم باطل و ناکام ماند؛ برخی از نیروهای امنیتی با اسلحه سرد به آنها نزدیک شدند و آنها را مجروح کردند. شهرالاصلاح لخافة الناس) یعنی جنایات جنگی. مصوبه صادره در این خصوص منطبق بر موازین شرعی و قانونی است، لذا با استناد به بند الف ماده 469 قانون آیین دادرسی کیفری تصویب شده است.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به توئیت های مداخله جویانه برخی کشورها و مقامات اروپایی، از این کشورها خواست میزبانی، حمایت و تشویق تروریست ها را متوقف کنند.

در صفحه توئیتر وزارت امور خارجه آمده است: ایران در واکنش به اغتشاشات نهایت خویشتن داری را به خرج داده است و برخلاف بسیاری از رژیم های غربی که به طور وحشیانه و خشونت آمیز معترضان مسالمت آمیز را سرکوب می کردند، ایران از روش های مناسب و استاندارد ضد شورش استفاده کرده است. در روند قضایی نیز همینطور است. اما امنیت عمومی خط قرمز است. حملات مسلحانه و مخرب حتی از سوی رژیم های غربی که فرصت برخورد ریاکارانه با ایران را پیدا می کنند، قابل تحمل نخواهد بود. غرب باید به جای عدم صداقت، پناه دادن، حمایت و تشویق تروریست ها را متوقف کند.»

310310

دکمه بازگشت به بالا