عمومی

وضعیت سازه‌های موجود در برابر آتش‌سوزی

این نشان دهنده اهمیت کار و تحقیق در مورد بحث آتش سوزی است. (مرجع آماری: گزارش سالانه NFPA)

برخلاف تصور بسیاری از مردم، سازه های چوبی در آتش سوزی ها عملکرد خوبی دارند (در مقایسه با سازه های فولادی، حتی در مورد بتن). آزمایشات آزمایشگاهی نشان می دهد که درختان صنوبر داگلاس یا کاج عملکرد خوبی در آتش سوزی دارند.
Arup و SOM کارهای جدی در این زمینه انجام داده اند.

دکتر امیرحسین خلوتی در مصاحبه ای اینستاگرامی به تاریخچه استفاده از چوب در بناهای تاریخی ایران اشاره کرد و همچنین اشاره کرد که ما در ایران منابع چوبی کافی برای ساخت و ساز (مانند ژاپن و آمریکای شمالی) نداریم. این درست است، اما توضیح دادم که در مقطعی مهندسان ایرانی باید یاد بگیرند که از چوب در طراحی سازه استفاده کنند.

گفتم: چرا فولاد مقاطع وارد می کنیم (دهه ها سال است که وارد می کنیم) اما هیچ وقت مقاطع چوبی که هم سبک باشد و هم مقاومت لرزه ای و آتش سوزی خوبی داشته باشد وارد نکرده ایم؟

چرا سازه های چوبی دو تا سه طبقه را در دانشگاه های ایران که در دنیا کاملا متداول است (در زلزله باعث مرگ ساکنین نمی شود و در آتش سوزی اسکلت فلزی مشکلی ندارد) آموزش نمی دهیم؟

برخی افراد معتقدند که استفاده از حسگرهای گرما و دود در ساختمان ها ضروری است.

به عنوان مثال ساختمان خلیج سانفرانسیسکو (Pier45 (https://t.me/solseghalam/1738)) را در نظر بگیرید. مالک سازه را از طریق زلزله (بعد از زلزله لوما پریتا) مستحکم کرد، اما او یک پنی خرج نکرد. روی آتش. برتر! اکنون او فقط باید 1.5 میلیون دلار برای آواربرداری خرج کند.

سوال اینجاست که آیا در خانه پدرم و شما سنسورهای آتش/دود نصب کردیم یا در خانه پدربزرگم؟

بدون کار واقعی، همه این استدلال ها بی فایده است. “اقدام عملی” به این معنی است که کپسول های آتش نشانی و سنسورهای گرما/دود در خانه ها و اقوام ما موجود است!

دو استدلال برای آتش گرفتن برج چالو یا سازه مشابه وجود دارد:
الف- میزان «مقاومت اعضا» در اثر «اتلاف» حرارت را ارزیابی کنید؟
ب- بار دیگر روش های تقویتی برای استحکام اعضای سازه ارائه خواهد کرد.
برای این دو مهم هیچ استاندارد و دستورالعمل تایید شده ای وجود ندارد و مالک باید از خدمات فنی مشاوران سطح بین المللی (با “تجربه” در انجام این کار) استفاده کند. در این مورد، “محاسبات واقعی” و مستندات لازم است، نه برخی اقدامات کلی/سطحی به نام مقاوم سازی پس از آتش سوزی.

بحث پایانی «آموزش مهندسی» و آتش سوزی است. اکنون یک سوال جدی در آمریکا این است که چرا مبحث انتقال حرارت یا ترمودینامیک از مبحث عمران/مهندسی سازه حذف شده است؟ (چه چیزی باعث این وضعیت شد؟)
علاوه بر دروس تحلیل سازه، مهندسان جوان برای طراحی سازه های نسوز باید بر دانش اولیه انتقال حرارت نیز مسلط باشند.

* محقق مهندسی سازه، مرکز تحقیقات زلزله دانشگاه برکلی

دکمه بازگشت به بالا