فرهنگ و هنر

وعدۀ جایزۀ «قلم زرین» به برگزیدگان

رئیس انجمن قلم ایران در مراسم اختتامیه بیستمین دوره جایزه قلم طلایی گفت: این جایزه در این مرحله به پایان نمی رسد. آثار برگزیده این جایزه مورد داوری قرار خواهند گرفت.

به گزارش patc، مراسم اهدای جوایز این دوره از مسابقات، شامگاه ۲۳ تیرماه مصادف با روز قلم در فرهنگسرای شهدای انقلاب اسلامی با حضور یاسر احمدوند، مهدی رمضانی ارشاد فرهنگی و اسلامی برگزار شد. ، معاون معاونت فرهنگی و دبیرکل کتابخانه عمومی کشور و جمعی از اهالی. فرهنگ و ادب توسط انجمن قلم ایران برگزار می شود.

در ابتدای این نمایش، محسن پرویز، رئیس انجمن قلم ایران وی با اشاره به اینکه به دلیل شیوع ویروس جدید تاج، مراسم اهدای نهایی جایزه در سال های اخیر برگزار نشده است، گفت: در سال های گذشته بارها داوران جشنواره از آثار برگزیده درخواست کرده اند که در جشنواره برگزیده شوند. دو رشته شعر و داستان برای کودکان و نوجوانان، این چند سالی است که وجود دارد.

وی در ادامه به تشریح روند برگزاری این جایزه گفت: برگزاری مناسب جشنواره هایی مانند قلم زارعین نیازمند کمک و حمایت دولت و نهادهای مردمی از جمله آمار صحیح کتاب های منتشر شده و امکان دسترسی است. در غیر این صورت آماده باش و جشنواره مختل خواهد شد.

پرویز در ادامه گفت: امسال تصمیم گرفته شده است، امیدواریم متوجه شویم آثار منتخب را در تلویزیون سانسور می کنیم و روند جشنواره به این مرحله ختم نمی شود. متأسفانه جشنواره معمولاً با یک مراسم اختتامیه به پایان می رسد یا در صورت حضور شخصیتی، صحبت های آنها منعکس می شود. اما به آثار برگزیده چندان توجهی نمی کنیم؛ جشنواره برای این آثار است.

رئیس انجمن قلم ایران در پایان اظهار امیدواری کرد که برای آثار برگزیده جایزه «قلم زرین» هیئت داوران تشکیل شود.

در ادامه این مراسم محمدرضا سرشار، داستان‌نویس، عضو انجمن قلم ایران وی به معرفی تاریخچه تاسیس و فعالیت انجمن پرداخت و گفت: انجمن قلم پس از تولد 23 سالگی، تنها تشکل رسمی اصحاب ادب بود.

وی همچنین با بیان اینکه پیشنهاد ایجاد انجمن ملی قلم نیز از سوی انجمن قلم ارائه شده است، گفت: در سال 1380 به رئیس جمهور پیشنهاد کردیم که در این زمان ایران رئیس سازمان کنفرانس اسلامی باشد و او باید از این فرصت برای شناسایی سازمانی جدید در جهان اسلام به نام روز جهانی قلم استفاده کند. در این روز باید یک مناسبت مذهبی وجود داشته باشد و ما بهترین مناسبت را مبعث می کنیم که اولین آیه قرآن در آن زمان نازل شده و همه مسلمانان به اشتراک گذاشته اند. و در این روز مراسمی برای بزرگداشت قلم، نویسنده و قلم برگزار می شود و مراسم روز قلم اصلی هر دوره توسط کشور میزبان وقت ایران و برگزیدگان نویسندگان و پژوهشگران کشور برگزار می شود. جهان اسلام باید در این مراسم جمع شود. به هر دلیلی تا امروز نمی دانستیم، امیدوار بودیم تا زمانی که زنده بودند این سوال از آنها پرسیده شود و متوجه این قسمت از پیشنهاد ما نشدند.

سرشار ادامه داد: آنقدر قدردان آنها هستیم که این روز نامگذاری شده است. مطمئن نیستم اگر انجام نشود در آینده انجام خواهد شد یا خیر.

این داستان نویس در ادامه به مناسبت 23 تیرماه اشاره کرد و توضیح داد: شاه بیشدادی در دوره هشنگ نویسندگان را جمع می کرد و از آنها تجلیل می کرد. یا در روایتی دیگر 23 تیرماه روز عطارد گفته شده و عطارد کاتب ستارگان است. این افسانه ای است. گفتنی است، اگر عده‌ای ناراحت هستند که چرا جمهوری اسلامی چنین روزی را انتخاب کرده است، پس ما هم نمی‌خواهیم، ​​خیالتان راحت باشد که برای شماست.

محمدرضا سرشار در خاتمه با بیان اینکه انجمن قلم با افتخار استقلال خود را حفظ کرده است، به تشریح جزئیاتی از فعالیت های انجمن پرداخت و به انتشار 19 شماره از ماهنامه تخصصی «اکالم نقد» مدیر سابق کتابخانه های عمومی کشور اشاره کرد. ایرانیان رئیس فعلی کتابخانه ملی) گفت و از انتشار آن جلوگیری کرد.

یاسر احمدوند، نماینده فرهنگی اداره ارشاد وی در ادامه ضمن حضور در این مراسم ضمن تبریک روز قلم گفت: البته پربرکت ترین همایش های معارف دینی، همایش هایی است که حول محورهای علمی می چرخد.

وی در ادامه با بیان اینکه احترام به علم و دانش اولویت و اصل عمیق و اصیل تمدن اسلامی است، در ادامه به بیان دو نکته پرداخت و گفت: مورد اول مربوط به وضعیت امروز جامعه ماست. هویت یک قوم به زبان بستگی دارد و اگر وضعیت جامعه ای به هم بخورد ناشی از آشفتگی گفتار و زبان است. محافظت از زبان فقط این نیست که متوجه شویم هیچ کلمه ای در یک زبان خارجی، همانطور که در تلویزیون نشان داده شده است، به زبان ما نفوذ نمی کند. اینها خوب هستند، اما کمی به نظر می رسند.

احمدوند بدون اشاره به فارسی می افزاید: «بیگانه را زنده گذاشتم تا فارسی به من بدهد»، یعنی فارسی را با حکمت و حماسه زنده می کنم. زبان ما ریشه در تفکر اصولی و شیعی دارد. شاید مایه تاسف باشد که به مسائل زبان و گسستگی با تاریخ و سنت توجه نشده است.

وی در سخنان خود ابراز امیدواری کرد با تلاش جمعی به مسائل زبان توجه بیشتری شود.

معاون فرهنگي ارشاد در عين حال هنگام صحبت از جايگاه قلم در شرايط كنوني گفت: اميدواريم انجمن به برنامه هاي توسعه و ارتقاي آينده توجه كند. با این وجود، انجمن های ادبی در شهرها و شهرستان ها یکی از مهم ترین گردهمایی های مورد علاقه جوانان هستند. ما هنوز در جوانی به ادبیات و آفرینش ادبی اهمیت زیادی می دهیم. حیف که Pen Club با بودجه بیشتری که داشت استفاده نکرد.

بعد از آن، پدرام پاک آیین یکی دیگر از اعضای انجمن قلم او در یک سخنرانی گفت: «آنچه در شبکه های اجتماعی دریافت می کنیم ممکن است واقعاً مورد توجه قرار نگیرد. روز به روز، با گسترش رسانه های اجتماعی و شبکه های آنلاین، فرصت های کمتری برای مطالعه وجود دارد و مطالعه کمتر خطر بزرگی است.

مریم مگی، دبیر بیستمین جایزه «قلم زرین» در پایان به تشریح روند اجرایی این جایزه پرداخت.

همچنین در این مراسم برندگان بیستمین جایزه قلم زرین و شش برگزیده شایسته نیز معرفی شدند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا