بین الملل

ویدیو | آرتمیس به دنبال ماموریت غیرممکن در ماه

غزال زیاری: این ماموریت ناسا اولین ماموریت از سه برنامه ریزی شده برای فرود انسان بر سطح ماه از سال 1972 است. البته در ماموریت فعلی، هیچ فضانوردی نباید روی ماه فرود بیاید، اما پرتاب این فضاپیما اولین مرحله آزمایش این فناوری خواهد بود و در نهایت باید چندین فضانورد از جمله اولین زن و اولین فضانورد رنگین‌پوست را به ماه بیاورد. ماه در آینده نزدیک توپ ماه باید ارسال شود.به ماه

کیسی درایر، یکی از کارشناسان سیاست فضایی ایالات متحده، گفت: “این یک رویداد شگفت انگیز و واقعیتی است که اکثر انسان های زنده روی سیاره ما آن را تجربه نکرده اند.”

شمارش معکوس برای پرتاب فضاپیمای آرتمیس 1

فضاپیمای آرتمیس 1 قرار است در 29 آگوست ساعت 8:33 صبح به وقت ایالات متحده پرتاب شود. فضاپیما کپسول اوریون را به فضا می برد و در راه، کپسول جدا شده و به سمت مدار ماه حرکت می کند. پس از دو هفته گردش به دور ماه، جبار به زمین باز می گردد و در مجموع 42 روز در سواحل سن دیگو فرود می آید.

کپسول اوریون بیش از هر فضاپیما دیگری بدون اتصال به ایستگاه فضایی بین المللی در فضا می ماند و در شرایط اخیر به 100 کیلومتر بالاتر از سطح ماه خواهد رسید.

هدف اصلی این ماموریت اثبات این است که همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت؛ از جمله سپر حرارتی کپسول اولین، که باید از فضانوردانی که در آینده سوار آن می شوند محافظت کند. زیرا فرض بر این است که این کپسول با سرعت 40000 کیلومتر در ساعت در جو زمین حرکت می کند و پس از بازگشت به زمین تا دمای 2700 درجه سانتیگراد گرم می شود.

آرتمیس 1 با مسافر یا بدون مسافر؟

در حالی که کپسول پروژه فضانوردی در آن نخواهد داشت، کپسول خالی نیز به فضا فرستاده نخواهد شد. درست در زیر کپسول ده جعبه کوچک به اندازه یک جعبه کفش قرار داده شده است که پس از جدا شدن کپسول اوریون از موشک، هر جعبه مسیر جداگانه ای برای مطالعه ماه، تشعشعات محیطی فضا و تأثیر این تشعشع بر موجودات زنده دارد. آنها مانند مخمر عبور خواهند کرد.

سه ماکت شبیه انسان مسافران کپسول Orion خواهند بود. یک ماکت در صندلی فرمانده کپسول قرار خواهد گرفت. این ماکت لباس پرواز جدیدی خواهد پوشید که برای ماموریت آرتمیس طراحی شده است و باید در هنگام برخاستن، فرود و شرایط اضطراری داخل کابین پوشیده شود. این لباس شبیه تمام لباس‌های فضانوردی قبلی است و همین کار را انجام می‌دهد، شبیه بادکنک است و به شکل بدن فضانوردان است.

در لباس‌های فضایی و فضاپیماها، اکسیژن کافی و دی اکسید کربن جذب شده از نفس فضانوردان برای فضانوردان فراهم می‌شود. این لباس ها همچنین دارای لوله ای برای فضانوردان برای خوردن غذای مایع و مسیری برای جمع آوری ادرار و مدفوع خواهند بود.

دو مدل دیگر که در کپسول قرار می گیرند، دو نیم تنه زنانه به نام های هلگا و زوهر هستند که وظیفه دارند گزارش مناسبی از خطراتی که فضا برای بدن زن ایجاد می کند تهیه کنند. از آنجایی که ناسا قصد دارد در آینده از فضاپیمای آرتمیس برای فرستادن یک فضانورد زن به فضا استفاده کند و از آنجا که تشعشعات فضایی باعث می شود زنان در معرض خطر سرطان متفاوتی نسبت به مردان باشند، هلگا و زوهار به محققان در این زمینه کمک خواهند کرد. این دو کپی از موادی ساخته شده اند که استخوان ها، بافت ها و اندام های انسان را تقلید می کنند.

کپسول اوریون دو مسافر غیر انسانی اضافی خواهد داشت؛ یکی شخصیت شان دی شیپ و دیگری اسنوپی است که به عنوان نشانگر جاذبه صفر عمل می کند.

ماموریت بعدی فضاپیمای آرتمیس، Artemis II، برای سال 2024 برنامه ریزی شده است و در آن ماموریت، فضانوردان واقعی پس از پرواز به دور ماه می چرخند و البته روی ماه فرود نمی آیند، در نهایت ماموریت Artemis 3 است که برای آن برنامه ریزی شده است. 2025. برنامه ریزی شده است که انسان ها روی ماه فرود بیایند.

4141

دکمه بازگشت به بالا