خانواده و جامعه

١۴٠ تصادف اتوبوسی در ٩ماهه اول سال/ کمبود نیروی انسانی مهمترین چالش اورژانس 

رئیس سازمان واکنش اضطراری کشور گفت: در 9 ماهه امسال در مجموع 140 اتوبوس و 120 مینی بوس تصادف کردند. وی گفت: در این مدت 580 هزار ماموریت ترابری انجام و 505 هزار نفر را به مراکز درمانی منتقل کردیم.

به گزارش patc، دکتر جعفر میادفر در مراسم گرامیداشت سالگرد انقلاب اسلامی ایران با بیان اینکه اورژانس کشور حدود 40 سال است که فعالیت دارد و در سال 1364 در کشور راه اندازی شده است، گفت: اما در دوران انقلاب حدود 20 پایگاه داشتیم و فقط چند شهر خدمات اورژانسی ارائه می کردند.

وی گفت: خوشبختانه 40 سال پیروزی انقلاب اقدامات موثری انجام داده است. اورژانس خودرو نیز برخی از خدمات شهری را ارائه می دهد. همچنین تغییرات قابل توجهی در Response 15 ایجاد کرده ایم.

میعادفر در خصوص این تغییرات گفت: پرستاران و پزشکان در دیسپاچ مستقر هستند و ضمن پاسخگویی مستمر به سوالات همشهریان، اقدامات مشاوره ای را نیز بر عهده دارند.

رئیس سازمان واکنش اورژانس کشور گفت: در چند سال گذشته اعزام‌های ویژه‌ای برای بیماران قلبی و مغزی با حضور پزشکان متخصص قلب و عروق علاوه بر پزشکانی که قبلاً حضور داشتند، تشکیل شده است تا در مواقعی که بیماری نیاز به اقدامات مؤثری داشته باشد، ما می توانیم نوار را وصل کنیم. قلب از تشخیص توسط متخصص قلب سود می برد.

وی گفت: کشور سالانه 4.5 میلیون کار انجام می دهد که حدود 1200 پایگاه اورژانس شهری و حدود 2 پایگاه جاده ای دارد.

میعادفر در خصوص تعداد یگان های سیار اورژانس و فعالیت آن ها گفت: اکثر اورژانس سیار در تهران فعال است اما برخی شهرهای بزرگ دیگر نیز به این خدمات مجهز هستند.تامین نزدیک به 3 اسلحه سیار و تدارکات در حال انجام است و ما در حال انجام هستیم. از اوایل سال 84 در کلانشهر آغاز می شود. امیدواریم مدیریت پاره وقت ما که یکی از چالش های ماست حل شود.

میعادفر افزود: تهران حدود 200 لنج موتوری در حال استفاده دارد که از این تعداد حدود 150 موتور در حال استفاده ثابت و 50 موتور کمکی است.

وی در خصوص توسعه اورژانس هوایی کشور گفت: در ابتدا که اورژانس هوایی فعال شد، عمدتاً برای پوشش سوانح ترافیکی و نقاط صعب العبور استفاده می شد؛ اما اکنون با تغییر چیدمان و توسعه شهری، این اورژانس. بسیار موثر است و اورژانس هوایی برای بحث بسیار مهم است.برف و سیل به ویژه انتقال مادران باردار بسیار کمک کننده بوده است؛ امسال تا کنون بیش از 300 مادر باردار از مناطق دور افتاده به مرکز درمانی منتقل شده اند. .

میعادفر ادامه داد: انتظار داریم تا چند ماه آینده بالغ بر 70 پایگاه اورژانس هوایی داشته باشیم و البته هزینه پاسخ گویی به اورژانس هوایی نیز زیاد است و نمی توان انتظار داشت در هر شهری پایگاه اورژانس هوایی داشته باشیم. اورژانس هوایی و زمینی برخلاف مواقع اضطراری، شعاع رزمی خاص خود را دارد.

رئیس سازمان واکنش اضطراری کشور گفت: حدود 250 میلیارد تومان برای 50 پایگاه اورژانس هوایی هزینه شده است و از دولت و مجلس می خواهیم بودجه اورژانس هوایی را در نظر بگیرند.

میعادفر ادامه داد: اورژانس از ابتدای سال یعنی سه ماهه اول بیش از 3 هزار ماموریت هوایی انجام داده که 68 درصد آن مربوط به حوادث ترافیکی و غیرترافیکی است.

وی در خصوص انتقال اعضای پیوندی در اورژانس هوایی گفت: یکی دیگر از وظایف اورژانس هوایی بحث انتقال اعضا برای اهدای عضو است که از امسال تاکنون حدود 50 پرواز برای بحث اهدای عضو انجام شده است.

رئیس سازمان واکنش اورژانس کشور با بیان مهم ترین چالش های پیش روی اورژانس کشور، گفت: در واکنش به اورژانس با سه چالش بزرگ مواجه هستیم که بحث نیروی انسانی، آمبولانس و فضای فیزیکی چالش هایی است که در پاسخ به اورژانس با آن مواجه هستیم. “

میعادفر ادامه داد: به دلیل نداشتن توان کار در اورژانس با کمبود نیرو مواجه هستیم؛ البته امسال نیز برنامه ریزی برای افتتاح رشته فوریت های پزشکی در دانشگاه های برتر کشور وجود دارد و مهمتر از آن برای جذب نیروهای بومی به شهرها در برخی از کلان شهرها ارتش از شهرهای دیگر می آمد و گاهی به دلیل آشنایی نداشتن با فرهنگ و زبان آن شهر با چالش مواجه می شدیم.

وی در خصوص کمبود آمبولانس ادامه داد: حدود 4 سال است که آمبولانس جدیدی به ناوگان اضافه نکرده ایم، 5500 دستگاه آمبولانس داریم که 3000 دستگاه فرسوده و بالای 14 سال سن دارند و 350 خودروی آمبولانس بین 5 تا 6 سال سن دارند. قدیمی

رئیس سازمان واکنش اضطراری کشور در خصوص فوریت فضای فیزیکی گفت: در کلان شهرها برای تامین پایگاه ها با مشکل جدی مواجه هستیم که بخشی از آن توسط دولت و بخشی از آن توسط خیران تامین می شود. “مدارس و بیمارستان ها.” کمک به ساخت پایگاه های اورژانس نیز ارزشمند است.

میعادفر در خصوص تامین اعتبارات مناسب نیز گفت: مردم در فوریت‌ترین زمان‌ها با اورژانس تماس گرفتند و تعداد آن‌ها مشخص نبود. توصیه به بهبود روند تخصیص بودجه.

در اورژانس 24 هزار نیروی وظیفه فعال هستند که 21 هزار نفر اپراتور هستند، گفت: سایر نیروهای اورژانس در حال اعزام هستند بنابراین هزینه اضافی برای اورژانس وجود ندارد.

وی در خصوص حضور اورژانس در بحث واکسیناسیون گفت: اورژانس خدمات فوریت های پزشکی است اما واکسیناسیون نیازمند جهاد است، اورژانس نیز تصمیم گرفته است وارد میدان شود. نزدیک به سه ماه است که اورژانس وارد بحث واکسیناسیون شده و پس از بهبود شرایط واکسیناسیون داخلی، با مجوز وزیر بهداشت به وظیفه اصلی خود بازگشته ایم و در حال حاضر فعالانه در بحث واکسیناسیون حضور نداریم. البته در صورت نیاز اکنون وارد این بحث می شویم.

میعادفر در خصوص آمادگی اضطراری در 5 بهمن ماه نیز گفت: اورژانس در 5 بهمن ماه آماده پاسخگویی به هرگونه برنامه ریزی در نظر گرفته شده از سوی ستاد کرونا و دولت بوده و خودمان هماهنگی های لازم را انجام داده ایم.

وی در خصوص زمان رسیدن به بالین مجروحان گفت: در شهرهای کوچک 8 دقیقه و در بزرگراه ها 14 دقیقه؛ در 9 ماهه 580 هزار کار ترافیکی انجام دادیم و 535 هزار نفر را به مراکز درمانی منتقل کردیم. استان تهران بیشترین تصادفات رانندگی را دارد.

وی گفت: در 9 ماهه امسال تاکنون 140 اتوبوس و 120 مینی بوس دچار حادثه شده اند و تصادفات رانندگی اصلا بد نیست.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا