خانواده و جامعه

پاسخ مدیر بنادر گلستان به دلواپسان خلیج گرگان/ به‌دنبال دستکاری طبیعت نیستیم

patc/گلستان بیش از یک سوم شبه جزیره آشوراد و میانکاله تخریب و بیش از 15 هزار هکتار زمین خشک شد، مدیر بنادر و دریانوردی گلستان از سنگ پرانی عده ای در مسیر برای احیای خلیج گرگان گلایه کرد. سوال من این است که مخالفان لایروبی خلیج گرگان تاکنون کجا هستند؟

مدیرکل بنادر و دریانوردی گلستان امروز (چهارشنبه 28 مرداد) با حضور در دفتر patc با این سردبیر و هیئت تحریریه رسانه دیدار و گفتگو کرد.

در این نشست مدیر بنادر و دریانوردی استان گلستان ضمن گرامیداشت هفته خبرنگار با ارائه گزارشی از وضعیت خلیج گرگان گفت: متاسفانه در خصوص خلیج گرگان با نگرانی هایی مواجه هستیم. لایروبی کانال آشوراد و عوارض ناشی از آن در خلیج گرگان را در نظر بگیرید.» ما چندین جلسه کارشناسی با منتقدانی برگزار کردیم که تفسیر ما را باور کردند، اما مغرضان ادامه دادند که نمی توان این افراد را متقاعد کرد.

الهیار اسعدی افزود: این سوال را در جلسه پرسش و پاسخ با محیط بانان و علاقه مندان به جزیره آشوراد مطرح کردم و تاکنون با همه تحقیقات انجام شده هیچ انتقادی و تمرکزی بر خلیج گرگان نداشته و هیچ فردی حضور نداشته است و جلسات می تواند پاسخگوی سوالات من باشد. همچنین در این گردهمایی از حاضران پرسیدم که بیش از یک سوم شبه جزیره آشوراد و میانکارا تخریب شده و بیش از 15000 هکتار زمین خشک شده است، تاکنون چه کرده اید؟

ما به دنبال نجات خلیج گرگان از مرگ هستیم
وی با بیان اینکه لایروبی کانال آشوراد دارای مطالعات فنی، علمی و زیست محیطی قوی است، گفت: در این پروژه تبادل آب بین خلیج گرگان و دریای خزر به دلیل انسداد این کانال مجددا برقرار می شود. کانال ها در واقع ما پیگیر ساخت کانال هستیم. نستروم، این گذرگاه یکی دو قرن پیش بود و اجازه عبور قایق ها را می داد، اما امروز تبدیل به محلی برای رسوب گیری شده است، بنابراین تبادل آب با آشوراد متوقف شده است.

پاسخ مدیر بندر گلستان به نگرانی خلیج گرگان / قصد دستکاری در طبیعت نداریم

مدیر اداره بندر و دریانوردی استان گلستان با بیان اینکه لایروبی کانال آشوراد راه التیام خلیج گرگون است، تاکید کرد: می خواهیم خلیج گرگون را از مرگ حتمی نشان دهیم. در مرحله اول به واحدهای مراقبت ویژه نیاز است.

اسدی گفت: ما به دست اندرکاران و منتقدان خلیج گرگان اعلام می کنیم که فقط به دنبال این هستیم که با خلیج چه کنیم نه اینکه طبیعت را دستکاری کنیم.

پاسخ مدیر بندر گلستان به نگرانی خلیج گرگان / قصد دستکاری در طبیعت نداریم

برای احیای خلیج گرگان مشکل اعتباری نداریم
وی با بیان اینکه در سفر رئیس جمهور به گلستان 500 میلیارد تومان اعتبار برای احیای خلیج گرگان در نظر گرفته شد، یادآور شد: مقرر شده ظرف سه سال این اعتبار به استان پرداخت شود که اکنون به 100 میلیارد تومان رسیده است. . به حساب‌های بنادر و IMO واریز می‌شود.

استاندار گلستان با بیان اینکه برای احیای خلیج گرگان مشکل اعتباری نداریم، یادآور شد: قرارداد ما با قرارگاه آوارگان خاتم الانبیاء بیش از 250 میلیارد تومان است که 100 میلیارد تومان آن را دولت و مدیریت و برنامه ریزی تخصیص داده اند. سازمان ها متعهد می شوند که اعتبارات باقی مانده را تامین کنند. این قسمت داده شده است.
انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا