عمومی

پروژه تخریب سریع – patc

این حمله رسانه‌ای اکنون مصادف است با انتخاب مجدد جنگ‌افروزان اسرائیل، جبهه جدیدی که در کنار جنگ در اوکراین گشوده می‌شود و فضای تنفس بیشتری به روسیه می‌دهد، در حالی که دشمنان منطقه‌ای ایران به دنبال نابودی و تجزیه ایران هستند.

گزینه “تخریب سریع” می تواند شامل جنگ های کوتاه و تخریب کامل سریع باشد. جنگ طولانی مدت توانایی هیچ طرفی نیست و بازار جهانی و بازار انرژی جهان را بیش از پیش شوکه خواهد کرد. در این گزینه، تخیل، نفرت و تحلیل در هم آمیخته است. تصور این است که با راه اندازی یک جنگ کوتاه مدت، مردم به خیابان ها بیایند و «کار رژیم انجام شود». البته این تصور با نفرت عمیق آمیخته است و به همین دلیل تحلیل آنها اشتباه است. آنها کار خود را انجام می دهند یا نه. البته برای آنها فرقی نمی کند که فضای سیاسی تعطیلی ایران به این دلیل است که هزینه آن را مردم و نظام خواهند پرداخت نه آنها.

از یک سو توان جنگی و پایداری درازمدت همه طرف ها و از سوی دیگر توان بازدارندگی ایران همگی عوامل چرتکه برای حضور در جنگ هستند. توانمندی‌های هسته‌ای (حتی به تعداد کم) از استفاده از سیاست‌های تخریب سریع جلوگیری می‌کند؛ چنین قابلیتی وجود ندارد. این هنوز هم توانایی موشکی است که به توانایی‌های «سپر ضد موشکی»، «تعداد موشک‌هایی» که درگیری را طولانی می‌کند، «ثبات اقتصادی داخلی» که شرایط اقتصادی زمان جنگ را حفظ می‌کند، و به ائتلاف‌های سیاسی بین‌المللی بزرگ بستگی دارد. قدرت ها و عوامل دیگر

چین هیچ انگیزه ای برای درگیر شدن در چنین درگیری نخواهد داشت. روسیه به دلیل درگیری در اوکراین همچنان وضعیت را به نفع خود می بیند.

چه کار باید بکنیم

اولین. جنگ روسیه و اوکراین مشکل ما نیست. ما به هیچ وجه نباید مستقیم یا غیرمستقیم درگیر این گونه درگیری ها باشیم.

دومینمتاسفانه دیپلماسی عمومی کشور تقریباً بسته است و فقط به صورت منفعلانه میدان بازی خود را مشخص می کند. البته این ضعف ساختاری دولت فعلی قابل درک است، اما به هر حال باید کمپین رسانه ای و گفتگوی بین المللی با کشورهای اروپایی توسعه یابد. خصوصاً جایی برای گفتگوهای رسانه ای دیپلمات های ایرانی با تاثیرگذارترین چهره های رسانه ای و بین المللی وجود ندارد. برای این صحبت ها باید از همه ظرفیت های قدرت ملی استفاده کرد.

سوم. ایرانیان خارج از کشور باید مراقب هیزمی باشند که در خیابان های پایتخت های غربی عرضه می کنند. مشکلات داخلی ما نباید بهانه ای باشد برای فاشیست های جهانی برای آتش زدن اسرائیل، مجاهدین خلق (قدیم و جدید) و عربستان.

چهارمایدئولوژی مهدویت، انتظارات و آموزه های فلسفه تاریخ شیعه را به هیچ وجه نباید با ایدئولوژی «آخرالزمان روسیه» اشتباه گرفت. «جهاد» کلیسای ارتدکس روسیه و نظریه روز قیامت در ایدئولوژی روسی کارکردی ناسیونالیستی دارد و برای کشوری که هفت دهه در سایه کمونیسم هیچ حرکت پایداری نداشته است، محتوا ایجاد می کند.

متأسفانه مشاهده می شود که سبک ساده لوحانه و تخیلی نظام تصمیم گیری تحت تأثیر این القاء قرار می گیرد و عملاً کشور را به جنگ می کشانند؛ یا حداقل از آن استقبال می کنند. مراقب این مار لطیف و خالی باشید، بدانید که اگر جدی نگیرید نابودتان می کنند. نگذارید سرنوشت ملت بازیچه خیال پرداز الهی شود.

پنجم پس از آرامش نسبی، باید شرایط انحصاری سیاست داخلی اصلاح و بازنگری شود. مهم این است که ببینید چتر استراتژیک شما به اندازه هر جناحی است، بنابراین می توانید خود را از درگیری جناحی رها کنید و به فکر ایران، نظام و همه نیروهای سیاسی آن باشید.

6565

دکمه بازگشت به بالا