پیش‌بینی وزش باد شدید در نواحی بادخیز استان طی روزهای آینده

وزش باد شدید

patc/خراسان رضوی کارشناس مرکز پیش‌بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی از وزش باد نسبتا شدید و کاهش کیفیت هوا در روزهای آینده خبر داد.

مرتضی اثمری در گفت‌وگو با patc، با بیان اینکه در روزهای پایانی هفته پدیده غالب جوی در خراسان رضوی افزایش وزش باد است، اظهار کرد: وزش باد به ویژه در نواحی شرقی و جنوبی گاهی شدید و همراه با گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا خواهد بود.

وی افزود: برای روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در نیمه شمالی استان افزایش ابرناکی و بارش‌های رگباری پراکنده را به خصوص در ارتفاعات پیش‌بینی کرده‌ایم.

کارشناس مرکز پیش‌بینی اداره کل هواشناسی خراسان اضافه کرد: در برخی نواحی بادخیز نیز ممکن است وزش باد شدید با خساراتی همراه باشد، همچنین وزش باد با انتقال ذرات و گرد وخاک همراه است که این امر باعث کاهش کیفیت هوا به ویژه در روز دوشنبه در نواحی مرکزی استان و  مشهد خواهد شد.

اثمری در مورد دمای هوا در روزهای آینده نیز گفت: در روزهای آینده هوا کماکان گرم است، اما  روز دوشنبه به میزان جزئی از میزان گرمای هوا کاسته خواهد شد  و دمای هوا  برای روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری، حداکثر ۳۱ و ۳۰  درجه پیش‌بینی شده است. 

وی با اشاره به صدور هشدار زرد هواشناسی بیان کرد: با توجه به افزایش وزش باد که در ارتفاعات شدیدتر است، از مردم درخواست داریم که از فعالیت‌های کوهنوردی که می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد و همچنین از تردد در کنار ساختمان‌های فرسوده و ساختمان‌های در حال احداث خودداری کنند.

کارشناس مرکز پیش‌بینی اداره کل هواشناسی خراسان افزود: وزش باد شدید مداوم نیست و لحظه‌ای است و معمولا در ساعات بعدازظهر وزش باد شدت می‌گیرد و افراد باید از تردد در ساختمان‌های غیرمستحکم خودداری کنند. همچنین برای نواحی خارج از مشهد و ارتفاعات به جز بحث باد، احتمال وقوع صاعقه هم هست که می‌تواند خطرآفرین باشد.

اثمری در مورد وضعیت هوای مشهد نیز عنوان کرد: در دو الی سه روز آینده برای شهر مشهد باد نسبتا شدید پیش‌بینی‌شده است که می‌تواند منجر به کاهش  کیفیت هوا شود و شاخص آلاینده‌ها در مشهد بالا برود. 

وی با بیان اینکه این شرایط در شهر مشهد دو الی سه روز ادامه خواهد داشت، تاکید کرد: لازم است شهروندان در این چند روز کیفیت هوا را رصد کنند و چنانچه شاخص آلاینده‌ها بالا باشد، افراد سالمند و افرادی که بیماری زمینه‌ای  دارند، حتی‌الامکان از منزل خارج نشوند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا