فرهنگ و هنر

چانه‌زنی با عربستان برای افزایش سن حاجی‌ها

نماینده ولی فقیه در امور حج و حج از رایزنی با عربستان برای افزایش سن زائران شرکت کننده در حج ضمن دیدار با جمعی از مراجع عظام تقلید خبر داد. عربستان سعودی متاثر از همه گیری جدید تاج، حجاج بالای 65 سال را از شرکت در حج امسال منع کرد.

به گزارش patc، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب و سید صادق حسینی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج و حج با حضور آیت الله ناصر مکارم شیرازی، آیت الله جعفر سبانی و آیت الله حسین نوری خامدانی آخرین وضعیت دفتر ایشان را بیان کردند و به بیان آخرین وضعیت دفتر پرداختند. تشریفات حج

اصلاحات ایران برای تغییر سن حج به عربستان سعودی اعلام شد

نماینده ولی فقیه در امور حج و حج در این دیدارها با اشاره به اعزام سهمیه 45 درصدی زائران ایرانی از سوی عربستان و اعلام شرط سنی زیر 65 سال، از رایزنی برای افزایش سن حجاج و افزایش تعداد زائران خبر داد. از حجاج گفت: ما قبلا نظرات اصلاحی و سازنده خود را در این زمینه به دولت سعودی اعلام کرده ایم.

نواب به آیه «وَلِلَّهِ عَلَی النَّاسِ حِجُّ البَیتِ مَن تاتاعَ إِلَیِ سَبیلی» اشاره کرد که شرایط اهل سنت بسیاری از مسلمانان را از زیارت در بهترین شرایط سال محروم کرد.

وی افزود: اگر شرط سنی زائران به بالای 70 تا 75 سال افزایش یابد و هیچ بیماری ملاک حضور در سرزمین آخرالزمان نباشد، برخی از زائران از سلامت کافی برای انجام مناسک حج برخوردارند. از سوی دیگر، سلامت افراد زیر 65 سال تضمین نمی شود.

مقام معظم رهبری و نماینده امور حج در خصوص ذات الریه جدید تاج و تعطیلی حج در دو سال گذشته از آمادگی مقام معظم رهبری و سازمان حج برای اعزام زائران ایرانی به این سرزمین صحبت کردند.آخرالزمان گفت: شرایط موجود امسال پیش روی ما بسیار سخت است. اما شرایط لازم برای شرکت در حج قدر از هم اکنون فراهم است.

وی با بیان اینکه اقدامات لازم برای تشکیل کاروان و آماده سازی روحانیون انجام شده است، افزود: با توجه به اقتضای زمان تمهیدات لازم اندیشیده شده تا مسئولان بتوانند خادمان خوبی برای زائران خانه خدا برای اجرای مراسم امسال باشند. حج.”

آغاز اعزام حج 23 خرداد

سید سعد حسینی رئیس سازمان حج و حج نیز از اعزام حدود 39 هزار و 600 نفر به حج امسال خبر داد و از خدمات سازمان حج و حج در حوزه هایی مانند اسکان، تغذیه و ایاب و ذهاب خبر داد. . وی گفت: اعزام افراد به حج در کشور مشکلی ندارد.

رئیس سازمان حج و حج با بیان اینکه سهمیه ایران در سال های گذشته 85 هزار نفر بود و در سال 1399 آمادگی اعزام 74 هزار و 500 نفر را داشت که به دلیل اپیدمی تاج جدید متوقف شد، افزود: امسال به دلیل کاهش سهمیه فقط 39 نفر و 1600 نفر اعزام شدند.

حسینی همچنین نبود روابط کنسولی ایران و عربستان را یکی از موضوعات اصلی برشمرد و یادآور شد: اولین پرواز به عربستان در تاریخ 23 ژوئن و آخرین پرواز از عربستان به ایران انجام خواهد شد. 7 آگوست.

چانه زنی با عربستان برای افزایش سن حجاج

آیت الله مکارم شیرازی: ثابت کنید که حجاج سوغاتی گران قیمت نمی خرند

مرجع تقلید آیت الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار با مسئولان حج با اشاره به اینکه زمان کمی تا عملیات حج 1401 باقی مانده است، خواستار آموزش های لازم و مناسب به زائران و مدیران شدند.

وی با تاکید بر پرداختن به موضوع حجاج در داخل و خارج از کشور، افزود: در حالی که رابطه ایران با عربستان خوب نیست، می توان از ظرفیت حج برای ایجاد خوش بینی و بدبینی استفاده کرد.

رفتار مناسب زائران ایرانی در سرزمین آخرالزمان که تقلید از تاکیدات مسئولین است، خوش بینی کشور میزبان و سایر مسلمانان را به دنبال خواهد داشت: «این موضوع را مذاکره کنید و از تجربیات خود برای مدیریت آن استفاده کنید».

مکارم شیرازی همچنین با اشاره به اینکه 50 درصد بانوان در حج امسال این زائران را آسیب پذیرتر از مردان دانستند و بر لزوم آموزش های تکمیلی به آنان تاکید کرد.

وی در ادامه یکی از مشکلات رایج سفرهای زیارتی به ویژه زیارت های معنوی در گذشته را خرید سوغات سنگین و گران قیمت برشمرد و از مسئولان خواست در این زمینه دلایل لازم را در اختیار زائران قرار دهند.

راوی حوزه علمیه قم، خواندن دعای کمیل، نوع قرائت و برائت از مشرکان را یادآور شد و گفت: این مراسم باید به نحو مطلوب و بدون خشم خدایان انجام شود. افراد بدخواه

مکارم شیرازی گفت: امیدواریم حج امسال زمینه ساز شرایط بهتر در سال های آینده باشد.

چانه زنی با عربستان برای افزایش سن حجاج

آیت الله سبانی: سهمیه کارگزاران حج به حداقل برسد

آیت‌الله سبانی همچنین تاکید کرد: در حالی که دولت اسلامی و متعاقباً جمهوری اسلامی ایران سهمیه‌ای در رهبری حج داشتند، حضور عوامل و عوامل بعث را به حداقل برسانید.

وی گفت: بسیاری از زائران سال هاست که منتظر سفر معنوی حج ​​هستند، شایسته است زائران بیشتری که سال ها در سرزمین آخرالزمان منتظر بوده اند به این سفر معنوی اعزام شوند.

مراجع تقلید همچنین بر اهمیت آموزش زائران در شرایط فعلی تاکید کردند و افزودند: به همه زائران توصیه می شود به قوانین عربستان احترام بگذارند و کارهایی را که نباید انجام دهند، انجام ندهند.

سبحانی با بیان اینکه سالانه صدها هزار زائر به عربستان سفر می کنند، پیشنهاد کرد: باید اخلاق میزبان را فرا گرفت و با در نظر گرفتن شرایط کشور، زائران با عزت می روند و با عزت بازمی گردند.

چانه زنی با عربستان برای افزایش سن حجاج

آیت الله نوری خامدانی: حج امسال مسئولیت بزرگی است

آیت الله حسین نوری خامدانی نیز مسئولیت کارگزاران حج را بسیار سنگین و خطیر دانست و از مسئولان خواست تا تلاش مضاعف خود را برای خدمت رسانی به زائران در معبد خدا انجام دهند.

وی خطاب به مسئولان حج با بیان اینکه هرگز از انجام وظیفه غافل نشوید، خاطرنشان کرد: شما با پای پیاده به مکه می روید که ائمه عصر (عج) هر ساله در آنجا حضور دارند و برای خدمت به زائران دوگانه معبد خدا تلاش می کنند.

وی با اشاره به اینکه موسم حج، بستری برای نمایش دین اسلام و تقلید اقتدار فراهم می کند، گفت: در شرایطی که دشمنان اسلام سعی در ایجاد تفرقه بین مسلمانان دارند، وظیفه علما است که اسلام واقعی را به نمایش بگذارند. ایمان، ادغام جهان اسلام و پرهیز از تفرقه.» «دنیای امروز بسیار خطرناک است.

وی افزود: وقتی دشمن به اسلام حمله می کند مردم مانند چراغ راه اسلام را به بندگان خدا نشان می دهند.

نوری خامدانی با بیان اینکه مسلمانان در موسم حج در مکان های مشخص و در ایام معین اجتماع می کنند و اجتماعات اسلامی را تشکیل می دهند، بر مشکلات بیان حکومت اسلامی و حل آن با وحدت، استقامت، صبر و رعایت تقوای مقدس تاکید کردند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا