چرا آمریکا به اوکراین چراغ سبز حمله به داخل خاک روسیه را نشان داد؟

آمریکا |چراغ

به گزارش patc شورای آتلانتیک در مقاله ای به قلم جان هربست سفیر پیشین ایالات متحده در اوکراین و مدیر ارشد مرکز اوراسیا شورای آتلانتیک نوشت: کاخ سفید روز پنجشنبه اعلام کرد که به اوکراین اجازه می‌دهد از سلاح‌های آمریکایی برای حملات محدود در داخل روسیه استفاده کند. این به معنای معکوس کردن سیاستی است که به قول وزیرخارجه چک، اوکراین را به جنگ “با یک دست از پشت بسته” وادار می‌کرد.

دولت جو بایدن در مواجهه با فشارهایی که از سوی رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی و متحدان ناتو به او وارد می‌شد، مسیر خود را تغییر داده است، اما او این کار را به روش بسیار محتاطانه خود انجام داده است.

اوکراین ممکن است تنها در خاک روسیه و در مرز شمال شرق اوکراین از این سلاح ها استفاده کند. به علاوه، حملات فقط می‌تواند به نیروهای انبوه در مرز و سیستم‌های تسلیحاتی که به اوکراین حمله می‌کنند یا برای حمله به اوکراین آماده می‌شوند، انجام شود.

به نظر می‌رسد که این امر امکان استفاده اوکراین از سامانه موشکی تاکتیکی ارتش (ATACMS) با برد ۳۰۰ کیلومتری را رد می‌کند. این سامانه‌ای است که ایالات متحده برای اولین بار در ماه مارس به اوکراین ارسال کرد. حتی اگر برد آن سامانه “خیلی عمیق” نباشد، اوکراین نمی‌تواند از آن در خاک روسیه استفاده کند. به گفته جان هربست معلوم نیست که آیا اوکراین اجازه استفاده از برد ۱۵۰ کیلومتری ATACMS را خواهد داشت یا خیر.

معمای خارکیف

فوریت اصلاح مسیر از سوی بایدن مربوط به پیشروی مداوم روسیه در خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین است که تنها سی کیلومتر با مرز روسیه فاصله دارد. خارکیف بی‌رحمانه توسط توپخانه و بمب‌های پرتاب شده توسط هواپیماهای روسی درست در بالای مرز مورد اصابت قرار گرفته است. جایی که نیروهای روسی تحت قوانین قبلی دولت بایدن که مانع از حملات اوکراین به روسیه با تسلیحات آمریکایی می شد، از “پناهگاه” برخوردار بودند.

تصمیم کاخ سفید حداقل کمک را برای اوکراین در شرایط دشوار در شمال شرق است و بار عمده‌ای را از روی دوش اوکراین برای دفاع از غیرنظامیان در خارکیف و توقف حمله روسیه برداشته است. در عین حال، تصمیمات جدید تعدادی از محدودیت‌ها را علنی می‌کند که به نظر می‌رسد برای تعدیل واکنش مسکو طراحی شده‌اند.

جای ای هربست می‌گوید: این نیم گام مطمئناً بهتر از هیچ است اما پیام اضطراری عزم آمریکا را به کرملین ارسال نمی‌کند.

*ترجمه: مهسا مژدهی

311312

دکمه بازگشت به بالا