عمومی

چرا برخی افراد حس و حال ورزش‌کردن را ندارند؟

چرا برخی افراد انگیزه ورزش کردن دارند و برخی دیگر نه؟ در پاسخ می توان به دلایل زیادی اشاره کرد، اما یکی از عجیب ترین آنها باکتری های موجود در روده ماست!بله، میکروب های روده ما بر انگیزه ما تأثیر می گذارد، نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد

به گزارش patc، یکی از کاربران در توییتر خود نوشت: «محققان در مطالعه‌ای روی موش‌ها متوجه تفاوت‌های ژنتیکی شدند که تأثیر چندانی بر فعالیت بدنی آن‌ها نداشت، اما برخی از موش‌ها نسبت به بقیه فعال‌تر بودند و این تفاوت باعث شد که دلیل اصلی آن در باکتری های دستگاه گوارش آنها وجود دارد.”

در این مطالعه تعداد و تنوع باکتری های موجود در دستگاه گوارش موش ها با کمک آنتی بیوتیک ها کاهش یافت و مشخص شد که اثرات دوپامین بر روی مغز پس از فعالیت بدنی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. دوپامین یک انتقال دهنده عصبی است که عملکردهای مختلفی در موجودات زنده دارد که یکی از آنها احساس خوبی است که بعد از ورزش بدست می آوریم. کاهش عملکرد گیرنده های دوپامین باعث می شود انگیزه ما برای تکرار تمرین کمتر شود.

تریلیون‌ها باکتری در دستگاه گوارش ما زندگی می‌کنند (بله، تعداد باکتری‌ها از سلول‌های بدن ما بیشتر است!) نوع و تعداد آنها تحت تأثیر سبک زندگی و غذایی که می‌خوریم بر آن تأثیر می‌گذارد. در این مطالعه چندین باکتری شناسایی شده است که در این زمینه نقش موثری دارند. اما به عنوان یک قاعده کلی، خوب است بدانید که خوردن انواع غذاها، مصرف سبزیجات، میوه ها و پروبیوتیک ها می تواند به افزایش تعداد باکتری های خوب در سیستم گوارش ما کمک کند.

به گفته محققان، اگر یافته های این مطالعه در انسان تایید شود، یکی از دلایل اصلی عدم فعالیت بدنی کافی بسیاری از افراد را روشن خواهد کرد. آره!

تاثیر باکتری های زندگی در بدن انسان بر جنبه های مختلف سلامتی به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است و اهمیت آن به طور فزاینده ای شناخته شده است.

این تحقیق در مجله Nature منتشر شده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا