خانواده و جامعه

چرا سازمان بهداشت جهانی نام آبله میمون را تغییر می‌دهد؟

patc/ خراسان رضوی سازمان جهانی بهداشت (WHO) در حال تلاش برای تغییر نام ویروس آبله است که در ماه های اخیر در بسیاری از نقاط جهان گسترش یافته است.

آدانوم سایپرس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: سازمان بهداشت جهانی با شرکا و کارشناسان از سراسر جهان برای تغییر نام ویروس آبله میمون و بیماری ناشی از آن کار می کند.

این گروه گفت: «ما در اسرع وقت نام جدید را اعلام خواهیم کرد.

پیش از این، تیمی متشکل از 30 دانشمند در مقاله ای نوشتند که نیاز فوری به تغییر نام ویروس وجود دارد.

آنها استدلال می کنند که نامیدن این ویروس یک ویروس آفریقایی نه تنها دقیق نیست بلکه تبعیض آمیز است.

تدروس گفت که بیش از 1600 مورد تایید شده از 39 کشور گزارش شده است؛ هفت کشور سال هاست مبتلا به آبله میمون تشخیص داده شده اند و 32 کشور دارای عفونت های جدید هستند.

وی افزود: هدف WHO حمایت از کشورها با استفاده از ابزارهای آزمایش شده برای کنترل انتقال و جلوگیری از شیوع بیماری از جمله نظارت، ردیابی تماس و ایزوله کردن بیماران مبتلا است.

وی گفت که WHO همچنین دستورالعمل های موقتی را برای استفاده از واکسن آبله برای درمان آبله صادر کرده است و افزود که WHO واکسیناسیون دسته جمعی علیه آبله را توصیه نمی کند.

رئیس سازمان جهانی بهداشت گفت: به دلیل شیوع غیرعادی و نگران‌کننده آبله میمون، هفته آینده یک جلسه اضطراری برای ارزیابی اینکه آیا شیوع این بیماری یک اورژانس بهداشت عمومی و نگرانی بین‌المللی است، برگزار می‌شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا