حوادث و رویدادها

چند هشدار جدی به مسافران

مدیرکل توسعه گردشگری داخلی با اشاره به افزایش تقاضا برای سفر و ماجراجویی در طبیعت در تعطیلات نیمه خردادماه و همچنین تابستان درباره خطر غرق‌شدگی، گرمازدگی، گم‌شدگی و احتمال آتش‌سوزی در جنگل‌ها به مسافران هشدار جدی داد.

مصطفی فاطمی ـ دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ـ در گفت‌وگو با patc اظهار کرد: با توجه به برخی محدودیت‌ها و تعطیلی اماکن گردشگری، تاریخی و موزه‌ها در ۱۴ خردادماه، موجی از تقاضا برای سفر در طبیعیت ایجاد شده است که به تجربه سال‌های گذشته، احتمال وقوع برخی خطرها و سوانح پیش‌بینی شده است.

گم‌شدن در طبیعت، سقوط و پرت‌شدگی از ارتفاعات، غرق شدن در حوضچه‌ها و استخرهای کشاورزی و دریا، آتش‌سوزی در جنگل‌ها و باغ‌ها از جمله محتمل‌ترین خطراتی است که از سوی دبیر ستاد مرکزی خدمات سفر مطرح شد و در این‌باره گفت: با توجه به افزایش موج تقاضا برای طبیعت‌گردی به ویژه در سال‌های اخیر، تعداد این سوانح اتفاقات در طبیعت افزایش یافته و اگرچه بخش‌های مرتبط از جمله هلال احمر، اورژانس و ستادهای سفر در استان‌ها آماده باش هستند، اما انتظار می‌رود مردم هنگام سفر، ماجراجویی و یا شب‌مانی در طبیعت، هشدارها را جدی بگیرند و مشخصا به وضعیت ناپایدار هوا در این فصل توجه داشته باشند.

او اضافه کرد: تصور بسیاری از مردم آن است که برخی مناطق از جمله استان‌های غربی و یا شمالی در این فصل خنک‌تر هستند، درحالی که گزارش‌های هواشناسی نشان می‌دهد با افزایش دما در بیشتر نقاط ایران مواجهیم، بنابراین احتمال گرمازدگی وجود دارد و باید پیش‌بینی‌های لازم هنگام سفر صورت گیرد.

فاطمی همچنین به مسافران توصیه کرد از سفر بدون تجهیزات و راهنما به نقاطی که مسیر تردد یا جاده مشخص ندارد و بیراهه محسوب می‌شود، جدا خودداری کنند؛ چرا که گزارش‌ها حاکی از این است که تعداد افراد گم‌شده در بیراهه‌ها به‌ویژه در نقاط جنگلی و کوهستانی افزایش یافته است.

دبیر ستاد مرکزی خدمات سفر همچنین درباره خطر غرق‌شدن در حوضچه‌ها و استخرهای کشاورزی هشدار داد و گفت: غرق‌شدن در این استخرها مدتی است به آمار غرق شده‌ها در دریا و رودخانه‌ها اضافه شده است و مسافران حتما این هشدار را جدی بگیرند.

او به مسافران توصیه کرد از شناکردن در نقاط ساحلی که تابلو ندارد و یا تابلو «شنا ممنوع» دارد، خودداری کنند.

مدیرکل توسعه گردشگری داخلی همچنین گفت: با توجه به موج گرما در بسیاری از نقاط کشور و خطر احتمالی آتش‌سوزی گیاهان و درختان، از مسافران درخواست می‌شود از روشن کردن آتش در طبیعت خودداری کنند و اگر آتشی روشن می‌کنند، حتما از خاموش شدن کامل آن مطمئن شوند.

توجه به گزارش‌های هواشناسانی به‌ویژه در ارتفاعات و مناطق کوهستانی، تاکید دیگر مصطفی فاطمی برای سفرهای پیش‌رو بود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا