خانواده و جامعه

چه اقداماتی به حفاظت از «خاک» کشور منجر می‌شود؟

معاون امور آبخیزداری، مراتع و بیابان سازمان جنگل ها تصریح کرد: تمامی اقدامات منابع طبیعی در زمینه های بیابان زدایی، مرتع داری، جنگلداری و آبخیزداری نتیجه صیانت از آب و آب کشور است. منابع آب، خاک.

به گزارش patc، پرویز گرشاسبی وی در آستانه چهاردهمین روز پیش از روز جهانی خاک گفت: خاک بستری برای حفاظت از پوشش گیاهی است و علاوه بر حفاظت از پوشش گیاهی و تامین امنیت غذایی، آب را به سفره های زیرزمینی هدایت کرده و از سیلاب جلوگیری می کند.

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها خاطرنشان کرد: سازمان جهانی خواربار و کشاورزی (فائو) از سال 2012 نگران اهمیت خاک در جهان بوده و 5 نوامبر را روز جهانی خاک اعلام کرده است. ایران از سال 2017 روز جهانی خاک را جشن می گیرد.

گرشاسبی همچنین گفت: در حال ترویج و آموزش استفاده کنندگان خاک (مانند کشاورزان، دامداران، جنگلبانان و افرادی که بر کار در موسسات آموزشی و پژوهشی مرتبط با خاک تاکید دارند) است.

معاون امور آبخیزداری، مراتع و بیابان فائو افزود: فائو هر ساله به عنوان بهترین رویداد مشارکتی که سال گذشته به تاجیکستان اعطا شد، به روسیه جایزه 15 هزار دلاری اهدا می کند.

گرشاسبی افزود: اولویت بالاتر فائو یعنی بحث داوری و پاداش، تاکید بیشتری بر شاخص های مشارکتی و نقش مردم و دانشجویان دارد. اتفاق باید از دل مردم بیرون بیاید.

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها ادامه داد: منابع طبیعی نمونه خوبی برای مشارکت در طرح بین المللی حبله رود شده است. این طرح با اجرای آهنگ و طنز تصویر ذهنی خوبی را در بین دانش آموزان ایجاد می کند.

گرشاسبی از گرمسار و تعاون روستایی بانوان رامه آرادان که مجری طرح بین المللی حبله رود هستند، یاد کرد و گفت: توانمندسازی جوامع محلی و ارائه الگوی همکاری در مدیریت مراتع و حفاظت از خاک.

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها در ادامه اجرای بیش از 30 میلیون هکتار اقدامات آبخیزداری و 8 میلیون هکتار بیابان زدایی در سراسر کشور تا پایان سال 99، گفت: این اقدامات و غیره. فعالیت در منابع طبیعی کاهش فرسایش و حفاظت از خاک.

گرشاسبی کنترل فرسایش بادی و شن و ماسه را یکی از وظایف مهم سازمان جنگل ها دانست و یادآور شد: سازمان جنگل ها در تلاش است تا نتایج تحقیقات و تجربیات بین المللی در زمینه حفاظت خاک از پروژه های منابع طبیعی را ارتقا دهد.

وی تاکید کرد: حوزه منابع طبیعی گسترده است و پروژه های منابع طبیعی در بخش های مختلف از جمله جنگل، مرتع، بیابان و آبخیزداری باید با مشارکت مردم، جوامع محلی، ذینفعان و سازمان های مردم نهاد و همچنین جنگل ها اجرا شود. مراتع و حوزه های آبخیز. سازمان مدیریت هم اکنون از دانش بومی و افراد محلی برای مشارکت در تمامی مراحل اجرای پروژه منابع طبیعی استفاده می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراسم روز جهانی خاک روز یکشنبه 14 آبان ماه (14 آذرماه) با حضور جمعی از دانشجویان، اساتید دانشگاه، نمایندگان سازمان های مردم نهاد، اندیشمندان، پژوهشگران برگزار می شود. و محققان در زمینه خاک.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا