استان ها

چه عواملی نفس فوک‌های خزری را گرفتند؟

پس از مرگ ناگهانی 2500 فوک خزری تحقیقات انجام شد.

رئیس مرکز حفاظت محیط زیست دریای خزر گفت: هیچ نشانه ای از تلفات خشن دیده نمی شود و از تورهای ماهیگیری نیز بقایایی وجود ندارد که نشان دهد عوامل انسانی باعث مرگ حداقل 2500 فوک خزری شده است!

به گزارش خبرنگار گروه جامعه آنا، شیر دریایی خزر به عنوان تنها پستاندار گوشتخوار دریای خزر، یکی از مهم ترین گونه های جانوری در جهان به شمار می رود و جمعیت آن در سال های اخیر به شدت در معرض خطر انقراض قرار گرفته است. وضعیت فک خزری در کشور میزبان هر روز بدتر می شود و هر از چند گاهی اخباری از مرگ و میر دسته جمعی این گونه در خطر انقراض منتشر می شود. مقامات دولتی روسیه اخیراً از کشف اجساد فک‌های خزری در سواحل روسیه خبر داده‌اند. گزارش‌های اولیه تعداد استخوان‌های فک مفقود شده را 700 نفر اعلام کرده است، اما با شروع تحقیقات این تعداد به حداقل 2500 نفر افزایش یافته است. تخمین زده می‌شود که افزایش یابد. .

** چند هفته بعد خبر مرگ فوک دریای خزر منتشر شد!

زائور گاپیزوف، مدیر مرکز محیط زیست خزر روسیه گفت: «این فوک ها احتمالا هفته ها پیش مرده اند. هیچ نشانه ای از کشته شدن یا گرفتار شدن آنها در تورهای ماهیگیری وجود ندارد؛ وی در توضیح خود تاکید کرد که سرویس فدرال شیلات روسیه و دادستانی خط ساحلی را بازرسی کرده و برای مطالعات آزمایشگاهی اطلاعات جمع آوری کرده اند، اما تاکنون هیچ آلاینده ای شناسایی نشده است. این فوک ها در امتداد سواحل جمهوری داغستان روسیه در امتداد دریای خزر متمرکز شده اند که بزرگترین آب های داخلی جهان محسوب می شود و با پنج کشور آذربایجان، ایران، قزاقستان، روسیه و ترکمنستان هم مرز است.

**مرگ به علل طبیعی یا دخالت انسان؟

چندین مرگ انبوه قبلی فوک ها به دلایل طبیعی نسبت داده شده است. چندین مورد مرگ و میر دیگر نیز در سال جاری گزارش شده است که حداقل سه مورد آن تنها در قزاقستان به دلیل خط ساحلی طولانی آن در دریای خزر گزارش شده است. فک ها اصلا طبیعی نیستند و ناشی از رفتار انسان هستند. شکارچیان تجاری اهل داغستان روسیه در سال های اخیر بیش از 8000 توله فوک را کشته اند و با توجه به سابقه آنها نمی توان نقش نیت انسان در فاجعه فوک دریای خزر را نادیده گرفت.

**آمار متفاوت جمعیت فوک دریای خزر

داده های مربوط به جمعیت فوک ها در دریای خزر بسیار متفاوت است و نمی توان آمار دقیقی به دست آورد. تعداد کل فوک های اعلام شده در دریای خزر از سوی سازمان شیلات 270 هزار تا 300 هزار و تعداد فوک های اعلام شده از سوی مرکز حفاظت محیط زیست دریای خزر 70 هزار قطعه است. جمعیت فوک دریای خزر در چند دهه گذشته به دلیل صید بی رویه و آلودگی های صنعتی، تخریب زیستگاه ها و به طور کلی تغییرات آب و هوایی نیز عامل کاهش این گونه دریای خزر بوده است.

دکتر اصغر عبدلی، یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: نکته بسیار مهم در مورد به خطر افتادن جمعیت فک خزری، از بین رفتن غذای اصلی این حیوان است.

** کاهش جمعیت کیلکا یکی از احتمالات تلفات گسترده فوک در دریای خزر است

سه گونه از کیلکاس با اندازه حدود 10-12 سانتی متر بیش از 80 درصد سبد غذایی این جانور را تشکیل می دهند و در چند دهه گذشته جزو فراوان ترین گونه های ماهی در دریای خزر بوده اند. از 3 گونه کیلکا، یکی از ماهیان به نام آنچوی کیلکا نقش بیشتری داشته و متاسفانه به دلیل صید بی رویه در روسیه، آذربایجان و ایران و همچنین ورود گونه مهاجم “شانه دار” به این منطقه، جمعیت آن بسیار کاهش یافته است. دریای خزر کاهش یافته است.

نتایج بررسی های پژوهشکده شیلات و سازمان شیلات نشان می دهد که صید کیلکا به 70 هزار تن رسیده است و هیچ گاه سهم ماهی ماهی در این گونه ها قدردانی نشده است. در واقع انسان به رقیب غذایی دریای خزر تبدیل شده است، اگر فک خزری از بین برود، در تولید مثل فک خزری مشکل ایجاد می شود، بدن ضعیف می شود و هر لحظه ممکن است دچار بیماری های مختلفی شود و جمعیت کاهش خواهد یافت.

** تمرینات نظامی تاثیر زیادی در مرگ و میر فک داشت

با این حال، مدیر دفتر اکوسیستم ها و سواحل اقیانوس، یک سازمان محیط زیست، معتقد است که تمرینات نظامی تاثیر زیادی بر میزان مرگ و میر استخوان فک دارد. همچنین در چند سال اخیر که اجساد فک مرده را در ساحل می‌بینیم وقتی آن فک‌ها را بررسی می‌کنیم تا علت مرگ را مشخص کنیم، هیچ نشانه‌ای از بیماری دیده نمی‌شود، اما دولت شمال خزر اعلام می‌کند که این مرگ‌ها آلوده هستند چه برسد به بیماری، این تعداد. تلفات طبیعی است! بر خلاف دیدگاه این کشورها، ما معتقدیم که میزان از دست دادن استخوان فک در سال به هیچ وجه به طور طبیعی اتفاق نمی افتد، بلکه نتیجه رفتار انسان است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا