بین الملل

چین: آمریکا درباره حادثه هوایی، افترازنی و جوسازی مطلق می‌کند

وزارت دفاع چین اعلام کرد که ادعاهای واشنگتن در مورد حادثه هوایی هفته گذشته بین یک جنگنده نظامی چین و یک هواپیمای تجسسی ایالات متحده بر فراز دریای چین جنوبی “حقایق را نادیده گرفته و صرفاً افتراآمیز و ساختگی است”.

فرماندهی هند و اقیانوسیه ارتش آمریکا روز جمعه به نقل از پایگاه راشاتودی اعلام کرد که یک جت جنگنده J-11 چینی در فاصله 6 متری به یک هواپیمای شناسایی RC-135 نیروی هوایی آمریکا نزدیک شده است. “ناامن”، خلبانان آمریکایی را مجبور به انجام مانورهای فراری می کند.

این فرماندهی همچنین ویدئویی از این حادثه در 21 دسامبر منتشر کرد که در آن دو هواپیما در نزدیکی یکدیگر پرواز می کردند.

تیان جولین، سخنگوی وزارت دفاع ملی چین، اتهامات آمریکا علیه پکن را رد کرد و تصریح کرد که در واقع این هواپیماهای آمریکایی بودند که “مانورهای خطرناک” انجام می دادند.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا عمداً با تبدیل سیاه به سفید و مقصر جلوه دادن چین، افکار عمومی را گمراه کرد، در حالی که خود آمریکا مقصر اصلی این حادثه بود تا افکار عمومی بین‌المللی را سردرگم کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: خلبانان چینی اقدامات استاندارد و حرفه ای را بر اساس قوانین و مقررات مختلف انجام دادند، اما هواپیمای آمریکایی با بی توجهی به هشدارهای مکرر و تغییر ناگهانی نگرش پرواز خود، ایمنی پرواز هواپیمای جنگنده چینی را به خطر انداخت.

وزارت دفاع ملی چین نیز تصاویری را منتشر کرد که توسط هواپیماهای جنگی چینی مربوط به این حادثه گرفته شده است. بر اساس گزارش رسانه دولتی چین، گلوبال تایمز، این ویدئو “نشان می دهد که RC-135 ایالات متحده در حال تغییر عمدی نگرش پرواز خود را در حالی که به طور خطرناکی به هواپیمای چینی نزدیک می شود.”

تیان ادامه داد: ما قاطعانه از ایالات متحده می خواهیم که اقدامات نیروهای دریایی و هوایی خط مقدم خود را محدود کند، قوانین و توافقات بین المللی مربوطه را کاملاً رعایت کند و از حوادث دریایی و هوایی جلوگیری کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا