اقتصادی

کاهش نرخ رشد قیمت ها از ۷/۴ درصد در اسفند به ۷/۳ درصد در فروردین و ۸/۲ درصد در اردیبهشت

در جلسه شورای اقتصاد که ظهر امروز (پنجشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد، مرکز آمار گزارشی از تغییرات و کاهش شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوار از ۷/۴ درصد در اسفندماه سال ۱۴۰۱ به ۷/۳ درصد در فروردین و ۸/۲ در اردیبهشت در سال جاری و کاهش شاخص قیمت تولید کننده در دو ماه اول سال ۱۴۰۲ ارایه کرد.

به گزارش patc، محمد مخبر با اشاره به گزارش کاهش نرخ تورم ماهانه نسبت به سال گذشته و همچنین افزایش ۸۶ درصدی اعتبارات عمرانی بودجه کل کشور تاکید کرد: دستگاه های ذیربط موظف هستند در صورت هرگونه مغایرت با نرخ هدفگیری شده رشد اقتصادی و نرخ تورم، اقدامات و برنامه های جبرانی را هر چه سریعتر اعلام و عملیاتی کنند.

در این جلسه مرکز آمار با اشاره به کاهش شاخص های قیمت های تولیدکننده در ماه های گذشته و همچنین کاهش نرخ رشد قیمت ها از ۷/۴ درصد در اسفندماه سال ۱۴۰۱ به ۷/۳ درصد در فروردین و ۸/۲  در اردیبهشت سال جاری اعلام کرد که با توجه  روند کاهشی رشد قیمت های مصرفی خانوار و تولید کننده انتظار می رود در چندماه آینده به سمت ثبات در سطح عمومی قیمت مصرف کننده حرکت شود.

در ادامه درخصوص تامین منابع ارزی و ریالی خرید تضمینی گندم و طرح دارویار و تامین دارو بحث و تصمیم گیری شد.

در این جلسه توافق شد با توجه با تامین منابع مالی خرید تضمینی گندم و طرح دارویار، پرداخت ها و اعتبارات لازم تخصیص یابد و در هفته های ‌آتی نیز هماهنگی های لازم در راستای پرداخت های بیشتر انجام شود.

 همچنین در ادامه گزارش تغییر سال پایه شاخص قیمت مصرف کننده کل کشور به تفکیک دهک های هزینه ای و استان ها  ارایه شد.

در این جلسه که معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه، وزرای، نفت، اقتصاد، نیرو، تعاون، کار و ورفاه اجتماعی، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، معاون علمی و فناوری رییس جمهور، دبیر هیئت دولت و دیگر اعضای شورای اقتصاد از جمله نمایندگان مجلس شورای اسلامی حضور داشتند، گزارش عملکرد بودجه کل کشور  توسط وزارت اقتصاد ارایه شد که طبق این گزارش با تلاش های دولت سیزدهم و افزایش درآمدهای کشور، اعتبارات عمرانی بودجه کل کشور افزایش ۸۶ درصدی داشته است.

در ادامه این جلسه ۶ درخواست وزراتخانه های مختلف با اعتبار ۳ هزار میلیارد تومان برای سرمایه گذاری از منابع داخلی در حوزه های مختلف صنایع و انرژی، تامین کالاهای اساسی، تجهیزات پزشکی، اقلام دارویی، ترمیم، بهسازی و ساخت سد، تعمیر و نگهداری پست های نیروگاه های برق آبی و طرح های تحقیقاتی و مساله یابی وزارت نفت با دانشگاه های کشور بحث، بررسی و مصوب شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا