عمومی

کاهش ۴۸ درصدی دبی رودخانه‌های لرستان/ شبکه آبیاری سدها تکمیل شود – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگاران آنلاین، احمدرضا دالوند چهارشنبه شب در جلسه کمیته صرفه جویی آب لرستان با بیان اینکه بر اساس اعلام سازمان هواشناسی میانگین بارندگی در نیمه دوم سال حدود 312.8 میلی متر است، اظهار داشت: این میزان بارندگی نسبت به مدت زمان مشابه کاهش یافته است. همین دوره حدود 18 درصد

وی در ادامه به دبی رودخانه لرستان اشاره کرد و افزود: به طور متوسط ​​دبی رودخانه در بهمن ماه امسال نسبت به بهمن ماه در دوره آماری 48 درصد کاهش داشته است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان بر لزوم برنامه ریزی و اجرا برای کاهش اثرات خشکسالی تاکید کرد و گفت: تمامی اعضای نهادی کمیته صرفه جویی آب باید در این زمینه همکاری و هماهنگی لازم را داشته باشند.

دالوند با اشاره به فصل گرم سال پیش رو گفت: فرمانداران باید جلسات منظمی در کمیسیون حفظ آب برگزار کنند تا تصمیمات اداری گرفته شود و گزارش عملکرد خود را به دبیرخانه کمیسیون ارائه کنند.

وی برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی در زمینه کاشت راهبردی را مهم دانست و گفت: کاشت این محصولات در بحث کلان ملی حائز اهمیت است اما نباید از چالش های آبی در استان غافل شد.

معاون دفتر هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان بر نظارت و مدیریت بر کشت محصولات کشاورزی در استان تاکید کرد و گفت: کشاورزان مهاجری که از اراضی لرستان برای کشت استفاده می کنند باید تحت نظارت و مدیریت آب منطقه ای و مدیریت شوند. سازمان های جهاد کشاورزی برای جلوگیری از بحران آب.

دالوند نیاز به هوشمندسازی چاه‌ها با آب منطقه‌ای را ضروری می‌داند و می‌گوید: با نظارت و ردیابی دقیق، چاه‌ها و موتورهای غیرمجاز شناسایی و با متخلفان برخورد شود.

وی ادامه داد: فرهنگ سازی در استفاده از منابع آبی در کشاورزی و صنعت و مصرف حامل های انرژی بسیار ضروری است.

معاون دفتر هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان گفت: یکی از دستورات اکید در استان که در بحث مصوبه سفر رئیس جمهور نیز به آن اشاره شد، شبکه پایین دستی سدهای استان است. امور آب منطقه ای باید بر اساس اولویت باشد.

دکمه بازگشت به بالا