فرهنگ و هنر

کتاب «سیره امام رضا(ع) در رویارویی با تعارض‌های خاندان علوی» منتشر شد

کتاب «زندگی امام رضا (ع) در مواجهه با نزاع علوی» در 152 صفحه منتشر شد.

به گزارش patc، «زندگی امام رضا(ع) در مواجهه با خاندان علوی» فاطمه ایزد شناس توسط انتشارات مؤسسه کتاب بوستان و در مجموع 152 صفحه منتشر شده است.

تعارضات بین جوامع و دوره های مختلف اجتناب ناپذیر است. امام رضا (ع) با تبیین موضوع امام و اعلام غیرقانونی بودن و عدم همکاری حکومت با حکومت سعی در جلوگیری از هرگونه درگیری در جامعه و خانواده آن داشته است.

نویسندگان این اثر با توجه به ضرورت توجه به الگوی معصوم (ع) و نیاز به الگوهای کاربردی و کاربردی از مشکلات نوظهور جامعه در جامعه امروزی، بر آن شدند تا از رویکرد کتابخانه ای و تکیه بر منابع اولیه و روش های تحلیلی استفاده کنند. برای پاسخ به این سوال که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله با اختلافات خانوادگی و علوی چگونه برخورد کرد؟

او با عدم شرکت در قیام ها و نیز صمیمی و مدارا با اعضای خانواده و حل مشکلات آنان در مواقع درگیری های سیاسی و اجتماعی، به مقابله با منازعات و راه حل های خود در درگیری های فرهنگی و مذهبی، معرفی شیعه واقعی، امر به معروف و نهی از منکر می پردازد. شرارت، نخبه گرایی، مبارزه با مبانی نادرست ایدئولوژیک و به دنبال آن اصلاح عقاید، گفتگو و مذاکره، حذف فرقه های نامشروع. کار آینده زندگی امام رضا (ع) برای رفع این تعارضات است.

ساختار اثر

این اثر در دو فصل نگاشته شده است؛ فصل اول «امام رضا (ع) در مواجهه با منازعه سیاسی و اجتماعی خاندان علوی»، نویسنده به بحث درگیری قبل و بعد از ولایت و رویارویی امام (ع) با تعارض (راه حل امام) پیشگیری از تعارض و نحوه برخورد پیامبر

«رفتار امام رضا(ع) در مواجهه با تعارض اعتقادات فرهنگی خانواده» عنوان فصل دوم کتاب است که شامل مروری بر شرایط فرهنگی و مذهبی دوران امام رضا(ع)، تعارضات فرهنگی و مذهبی است. در گزارش معم، امام (ع) و امام رضا (ع) با تضاد علمی و فرهنگی مواجه هستند.

اثر جزئی

* راهکارهای امام رضا (ع) برای مقابله با تعارض

علیرغم تلاش ها و تدابیر امام (علیه السلام)، درگیری اجتماعی اجتناب ناپذیر است. وجود شرایط نامطلوب سیاسی-اجتماعی، سوگیری های عقیدتی و اخلاقی مسائل مختلفی را مطرح می کند که منجر به تعارض می شود.

با توجه به سیره امام رضا (ع)، نوع تعامل ایشان با خانواده خود در قیام یا نوع تعامل امام با حکومت عباسیان به ویژه مامون، نحوه برخورد با نزدیکان و حتی گره گشایی آنان. گره ها همچنین می تواند بخشی از نمایش نحوه برخورد امام با اختلافات درون خانواده باشد، از جمله نحوه برخورد امام با منازعات، مانند مدیریت امام در قیام های زمان خود، عدم همکاری با حکومت، و رفتار با برادران و برادران. عموها ما گره از مشکلات خانوادگی باز می کنیم.

علاقه مندان برای خرید اینترنتی کتاب می توانند به آدرس اینترنتی www.bustaneketab.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا