علمی و پزشکی

کودکان مبتلا به سنگ کلیه و روش های درمان آن

درمان سنگ کلیه در نوزادان و کودکان به اندازه و نوع سنگ بستگی دارد. در مرحله اول متخصص سعی می کند از روش کاهش به عنوان درمان استفاده کند. اگر سنگ بزرگ باشد، جراحی انجام می شود. جراحی نیز به روش های مختلفی انجام می شود که در این مقاله از دانشکده پزشکی به آنها اشاره شده است.

علت سنگ کلیه در کودکان چیست؟

سنگ کلیه رسوبات نمک، نمک و نمک است. در واقع وقتی ادرار زیاد باشد این مواد به کریستال و سپس سنگ تبدیل می شوند. تشخیص این بیماری در بزرگسالان رایج است، با این حال، برخی از کودکان در هر سنی ممکن است تحت تاثیر قرار گیرند. وجود این بیماری در کودکان عوامل ژنتیکی و زمینه ای دارد. موارد زیر احتمال ابتلا به سنگ کلیه را در کودکان افزایش می دهد:

اختلالات ادراری

برخی از کودکان دچار عفونت ادراری می شوند. این مشکل می تواند مجاری ادراری را مسدود کند. تجمع ادرار همچنین زمینه تشکیل سنگ کلیه را فراهم می کند.

غذای آشغال

خوردن نمک و شیرینی زیاد باعث مشکلات کلیوی در کودکان می شود. رژیم غذایی سرشار از نمک می تواند باعث ایجاد سنگ های کلسیمی در ادرار شود.

عدم ورزش

مهم ترین چیزی که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد، بی حرکتی کودکان است. اضافه وزن و چاقی در کودکان رو به افزایش است و به همین دلیل بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

کم آبی بدن

اگر آب کمتری بنوشید، ادرار شما بزرگتر و حجیم تر می شود. به همین دلیل خطر ابتلا به سنگ کلیه نیز افزایش می یابد.

بیماری های متابولیک

یکی از عواملی که باعث تشکیل سنگ کلیه در کودکان می شود، بیماری متابولیک است. این مشکل می تواند منجر به دفع بیش از حد کلسیم از طریق ادرار شود و به همین دلیل کودک در معرض سنگ های کلسیمی قرار می گیرد. میزان سیستین ادرار به دلیل کاهش آنزیم در تجزیه اگزالات یکی دیگر از عوامل افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه در کودکان است. این می تواند باعث ایجاد کریستال در ادرار شود. سیستئین یک آمینو اسید (یکی از اجزای سازنده پروتئین) است که در غذاهایی مانند شیر، تخم مرغ، پیاز و کلم یافت می شود.

اندازه این سنگ ها می تواند از یک اینچ تا چند سانتی متر متغیر باشد. سنگ های کوچک معمولاً با ادرار از بدن خارج می شوند. بیمار در حین حرکت و بیرون آوردن آنها احساس درد می کند و ممکن است کمی خونریزی کند. اما سنگ های بزرگتر نیاز به پشتیبانی دارند. در غیر این صورت احتمال بروز مشکلات دیگری مانند انسداد ادرار یا عفونت مجاری ادراری وجود دارد. اگزالات یک ماده طبیعی است که در بسیاری از غذاها یافت می شود.

برای دریافت نوبت آنلاین و مشاوره با متخصص اطفال و کلیه می توانید به سایت کلینیک درمانکده مراجعه کنید. در این سایت گفتگو با کارشناسان به صورت صوتی و صوتی انجام می شود. همچنین با ارائه اطلاعات از کارشناسان، امکان انتخاب پزشک متخصص را خواهید داشت.

علت سنگ کلیه در کودکان زیر یک سال چیست؟

سنگ کلیه در نوزادان نارس و کم وزن بیشتر دیده می شود. زندگی در دستگاه اکسیژن و مصرف سایر داروهای پزشکی خطر ابتلا به این بیماری را در آنها افزایش می دهد. همچنین خوب است بدانید که بین سنگ کلیه و شیرخشک رابطه قوی وجود دارد. چربی شیر حاوی ملامین خطر ابتلا به سنگ کلیه را در کودکان زیر یک سال افزایش می دهد. ملامین یک ماده شیمیایی طبیعی است که سرشار از نیتروژن است. این نشان می دهد که میزان پروتئین موجود در غذا بی معنی است.

درمان سنگ کلیه در کودکان چیست؟

بسته به نوع سنگ و اندازه آن، یک پزشک با تجربه گزینه های درمانی زیر را ارائه می دهد:

مایعات بنوشید

اگر سنگ کوچک باشد، نوشیدن مایعات و ورزش به عنوان اولین راه حل به بیمار داده می شود. به این ترتیب سنگ حرکت می کند و از طریق ادرار خارج می شود. درد و سایر خونریزی ها به این معنی نیست. پزشک همچنین نوشیدن آب را برای رقیق کردن ادرار و جلوگیری از تشکیل مجدد سنگ کلیه توصیه می کند.

راه های از بین بردن سنگ کلیه در کودکان

استفاده از محلول خوراکی پلی سیترات پتاسیم برای درمان سنگ کلیه در کودکان مورد توجه قرار می گیرد. در ابتدا مقدار دارو با توجه به وزن کودک تعیین می شود به طوری که برای هر کیلوگرم یک میلی لیتر دارو در نظر گرفته می شود. سپس با اندازه گیری سطح PH ادرار، مقدار دارو افزایش می یابد.

برای گرفتن نوبت با بهترین پزشک کلیه در تهران می توانید از خدمات آنلاین کلینیک سلامت استفاده کنید. درمانکده مرکز درمانی نیست اما با پزشکان متخصص در کل منطقه تهران همکاری می کند. با مراجعه به این وب سایت می توانید به صورت آنلاین از یک پزشک واجد شرایط وقت بگیرید.

نارسایی کلیه در کودکان

در این روش از امواج صوتی برای شکستن سنگ به قطعات کوچکتر استفاده می شود. سپس سنگ های کوچکتر از طریق ادرار عبور می کنند. این روش حداقل دردناک است و 45 تا 60 دقیقه طول می کشد.

جراحی سنگ کلیه

گاهی اوقات سنگ کلیه به قدری بزرگ است که مجرای ادرار را مسدود می کند و باعث عفونت مجاری ادراری می شود. اغلب برای برداشتن این سنگ ها از جراحی استفاده می شود. جراحی را می توان به صورت یورتروسکوپی، از راه پوست و جراحی باز انجام داد.

اورتروسکوپی

در این روش از یک دوربین خوب و یک ابزار سبد مانند برای یافتن و برداشتن سنگ ها استفاده می شود. یک دوربین و تجهیزات پزشکی از طریق مثانه و مجرای ادرار به کلیه ها منتقل می شود. اگر سنگ ها بزرگ باشند، ابتدا توسط لیزر به قطعات کوچک خرد می شوند. این عمل نیازی به بستری شدن ندارد و بیمار همان روز مرخص می شود.

جراحی کلیه PCNL از راه پوست

این روش نیاز به جراحی دارد. در این زمان برشی به اندازه یک سانتی متر روی پوست لگن یا پهلو ایجاد می شود. دوربین ها و تجهیزات پزشکی از طریق این سوراخ به سمت سنگ کلیه هدایت می شوند. یک دستگاه پزشکی به دلیل قدرت مکش آن می تواند سنگ را جدا کند. به این ترتیب بیمار باید دو تا چهار روز در بیمارستان بستری شود.

جراحی باز برای درمان سنگ کلیه

در حال حاضر استفاده از این روش کمتر مورد توجه قرار گرفته است. اگر سنگ کلیه بسیار بزرگ باشد و به درمان های دیگر پاسخ نداده باشد، جراحی باز به عنوان راه حل پیشنهاد می شود.

چگونه می توانم به صورت آنلاین از متخصص اورولوژی وقت بگیرم؟

رزرو آنلاین پزشک اورولوژی و سایر تخصص ها مانند دکتر خون (انکولوژی) شما گزینه های زیادی دارید. استفاده از خدمات سلامت آنلاین Dermankade می تواند گزینه بسیار خوبی باشد. درمانکده پل ارتباطی شما با پزشکان متخصصی است که در کل منطقه تهران فعالیت می کنند. در صورت لزوم می توانید از آزمایش های پزشکی نیز استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا