بین الملل

«گاز در ازای تسلیحات» توافق فرانسه و امارات برای غارت یمن

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین patc، «جان ماری» سفیر فرانسه در یمن روز شنبه با رئیس قبیله شبوه دیدار کرد؛ اقدامی که بسیاری از کارشناسان آن را بخشی از تلاش پاریس برای غارت LNG در استان استراتژیک یمن می دانند.

پایگاه خبری «الخبر الیمن» گزارش داد که دیدار سفیر یمن با شیخ شبوه همزمان با مقدمات بازگشایی مهم ترین مرکز تولید گاز مایع این استان است؛ موضوعی که فرانسه به دنبال توافق با امارات بر آن تمرکز دارد.

این نشست با اعضای گروهی به نام «التهلیف الموحد لبنا شبوه» (اتحادیه متحد ساکنان شبوه) برگزار شد. این گروه توسط فرانسه، از جمله روسای استان نفت خیز شابوآ، حمایت می شود.

به گفته منابع محلی، سفیر فرانسه در مورد تأسیسات LNG LNG با شیخ شبوه گفتگو کرده است؛ تأسیساتی که توتال فرانسه در آن 51 درصد سهام دارد.


سفیر فرانسه در شابوآ

اخیرا یمن نیز که وابسته به امارات است از سمت خود استعفا داده است.

کارشناسان تاکید کردند که این اقدام همزمان با اعلام فرانسه برای تقویت پدافند هوایی امارات متحده عربی است که نشان می‌دهد ابوظبی به پاریس اجازه می‌دهد تا در راه‌اندازی این تاسیسات بر اساس توافق‌نامه «گاز در برابر سلاح» مشارکت کند که به نفع یمن نخواهد بود.

در همین راستا، محمد صالح بن ادیو، فرماندار شبوه، سپتامبر گذشته در مورد غارت منابع این کشور توسط امارات هشدار داد و گفت: این کشور به سمت شرق و غرب حرکت کرده است.

مقامات یمنی از امارات به دلیل حمایت از قیام علیه یمن و تلاش برای غارت منابع آن انتقاد کردند و به مقامات یمنی گفتند: دستان خود را برای فشار بر روی زخم های مردم بگیرید. “

فرماندار شبوه خطاب به مردم امارات تاکید کرد: ایستگاه برحاف باید شریان مهم کشور باشد اما به جای تبدیل آن به منبع صادرات گاز و صرفه جویی در پول ملی، مورد استفاده شبه نظامیان و صادرات قرار می گیرد. شورشیان، اما صبر مردم دوام نیاورد.»

پیام به پایان می رسد.توصیه ها در صفحه اصلی

دکمه بازگشت به بالا