عمومی

گورکی و ایران – patc

زمانی که روس ها با اولتیماتوم شوستر به مرز ایران حمله کردند و استان های شمالی ما را با زور و خونریزی تصرف کردند، ماکسیم گورکی دوباره اعتراض کرد و دولت ملی خود را محکوم کرد.

به گزارش patc، این روزنامه اعتماد او نوشت: ماکسیم گورکی دشمن رژیم تزاری بود و هیچ فرصتی را برای ابراز این دشمنی از دست نداد. از رومانوف‌ها متنفر باشید؛ نه تنها به خاطر کاری که با روسیه و مردمش کرده‌اند، بلکه به خاطر تصویری که به جهان ارائه می‌کنند. او در یکی از نامه های خود نوشته بود که ما با حکومتی روبرو هستیم که به فرد و فرد احترام نمی گذارد، حقوق مردم را می پذیرد و به اجرای عدالت اهمیتی نمی دهد، زیر سایه حکومتی که فقط ظلم و ستم در آن وجود دارد. و شر رخ می دهد، هیچ جایی برای رشد احساسات انسانی وجود ندارد.

گورکی تمامی اقدامات و واکنش های دولت تزاری را از این منظر تفسیر کرد و به ظلم و زشتی خاندان رومانوف اعتراض کرد. حتی پس از اولتیماتوم شوستر که روس ها به ایران حمله کردند و استان های شمالی ما را با زور و خونریزی اشغال کردند، دوباره اعتراض کرد و حکومت ملی خود را محکوم کرد. در آوریل 1912 نامه ای به هیئت انگلیسی در لندن به نام کمیته بررسی ایران نوشت که در روزنامه هاوایی منتشر شد. وی در ادامه نوشت: معتقدم اقدامات دولت روسیه در ایران علاوه بر غیرانسانی بودن برای مردم ایران، برای مردم روسیه در سراسر کشور مضر است و بعید است که بازار ایران از طریق آن به نفع سرمایه روسیه باشد. محاکمه نظامی یا اعدام. من معتقدم که دولت روسیه از این قساوت غیرقابل توجیه برای تشکیل یک دشمن آشتی ناپذیر ایرانی جدید علیه مردم روسیه سوء استفاده می کند.

قسمت اول کارش درست بود. در آن روزها بسیاری از مردم ایران از خرید کالاهای روسی منصرف شدند و هر چیزی که مربوط به روسیه بود را تحریم کردند. اما بخش دوم کار او نادرست نبود، بلکه ناقص بود، زیرا ایرانیان مدت ها قبل از جنگ در قفقاز و تقسیم شهر شمالی ارس، روس ها را دشمن اصلی خود می دیدند.

گورکی در ادامه می نویسد که این تجاوزات دولت روسیه، آبروی تمدن اروپایی را خدشه دار کرده و بذر آن را در خاک ایران پاشیده است: آیا مانند خیوه و بخارا به آسیای میانه آورده شد؟ حکومت روسیه چه تأثیر ویژه و گرانبهایی بر ایران باستان داشته است؟ دولت روسیه اکنون در اروپا به عنوان تنها طرفدار اصل قدرت استبدادی که شرق آن را مخرب تشخیص داده است، در نظر می گیرد.

او نوشت: کالاهای ساخت روسیه ممکن است در ایران بازار داشته باشند، اما دولت تزاری با روش ها و سیاست های خود فقط آنها را می فروشد. در نهایت، فکر نمی‌کنم اشغال ایران به خاطر روسیه باشد، بلکه به این دلیل است که خاندان رومانوف در جشن سیصدمین سالگرد خود در روسیه، قلمرو خود را به مردم خود ضمیمه کردند. این سیصدمین سالگرد توهمی بیش نیست. این پیشنهاد دردسر مردم روسیه را به همراه خواهد داشت و نمی توان باور کرد که ایران با این بردگی که سرپوش می گذارد مقابله کند. “

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا