عمومی

گونه‌شناسی روسای صداوسیما – patc

پیمان جبلی تنها یک سال عملکرد را در کارنامه خود ثبت کرده است و نگاهی به کارنامه یک ساله او بهترین هدیه به اوست. روزی که جباری به عنوان رئیس صداوسیما منصوب شد، سؤال می کردم که در مورد او چه بگویم؟ این سوال به دلیل سابقه همکاری و آشنایی ما با معاونت مرکزی مطبوعات به عنوان همکاران از سال 1378 مطرح شده است. البته او مدیر کل است و من سردبیر. در همان سال به دلیل غیر حزبی، حرفه ای، تک خطی، جناحی، باندی، بدون تشکیل معاونت سیاسی از آنجا رفت و با حمایت رحمانی فضلی، معاون سیاسی و همچنین کار نکردن، رفت. برای او. ما به جایی رسیدیم که از رسانه اخراج شدیم و تنها جرم ما این بود که بله آقا ما با مدیران میان دوره ای حوزه سیاسی صحبت نکردیم، فکر کردیم رسانه ها باید ملی و قانونمند باشند. مخاطب محور از. (شایان ذکر است که تا سال گذشته نماینده سیاسی چهل ساله مدیریت میانی که در تمامی توسعه مدیریت سازمانی دست نخورده باقی مانده است جزیره مستقلی تشکیل داده است که در آینده خواهم بود)

جبلی برای همکاری با همکلاسی خود حسین رضی در دانشگاه امام صادق که در آنجا مدیر شبکه العالم بود، به حوزه های خارج از کشور و شبکه العالم رفت. جبلی متولد تهران و در دانشگاه امام سعد در رشته فرهنگ و ارتباطات تحصیل کرد و در سال 1364 ثبت نام کرد. او سابقه کار در رادیو و تلویزیون را دارد. می توان گفت از پایین به بالا ارتقا پیدا کرد نه آقا. گوش دادن به انتقادات و حتی اعتراضات و داشتن ارتباط گسترده با نهادهای سازمان… و دوران حضورش در شورای عالی امنیت ملی و سفارت تونس این رابطه را از جمله با من از بین نبرد. اگر بخواهیم او را با محمد سرافراز مقایسه کنیم، می‌توانم سطح فنی و حرفه‌ای آن‌ها را در یک سطح بدانم، اما سرافراز با وجود پاکی و استقلال کمیاب فکری و سیاسی، روابط عمومی و تعامل اجتماعی مؤثری ندارد. کمی خودپسند، پراید، از این منظر دولتش مضطرب است و سیاستمداران حیله گر از این ضعف سوء استفاده می کنند تا در مدت کوتاهی دولت او را منحل و سلب کنند. مدیران شایسته در حوزه رسانه جمهوری اسلامی.

پیمان جبلی اما با این نگرش در دوران تصدی ریاست صداوسیما امیدوار است که تحولی اساسی در برنامه سازی و سیاستگذاری ایجاد کند… اما ماجرا در شماره قبل بود و در سالی متفاوت، این موضوع به وضوح در بحران ملی اخیر

واقعیت این است که سیاستمداران به ویژه اصلاح طلبان تندرو تصویری غیرواقعی و نادرست از صدا و سیما ارائه کرده اند و این تصویر در افکار عمومی نیز شکل گرفته است و رسانه ملی مملو از نیروها و کارمندان همگن است. در علم، سیاست و سلیقه. همه اینها برای ترویج و ترویج یک دیدگاه سیاسی خاص است که بر رسانه ها حاکم است… روایت های کاملاً نادرست و نادرستی که افرادی مانند سعید حجاریان در دوره لاریجانی علیه رسانه ها آن را هدف قرار دادند. اشاره به این جریان همیشه عملکرد معاون سیاسی سداوسیم است و قبول دارم که متاسفانه بهانه رفتار غیرحرفه ای دیگران را در مقاطع مختلف می دهد. نمونه آن پوشش اعتراضات اخیر است که در آن هیچ نشانه ای از حرفه ای بودن مشاهده نشد، به جای آرامش و گاه متشنج، مشخص بود که ریش و قیچی در دست افراد خارجی است نه خبرنگاران حرفه ای، باتجربه و متعهد. تلویزیون فقط یک رذیله سیاسی است؟ تولید برنامه های فرعی سیاسی حتی 10 درصد کل تولیدات تلویزیونی پخش نمی شود…اما جهت گیری اخبار به خصوص در شرایط بحرانی نظر عده معدودی را در قدرت و جامعه جلب می کند و اکثریت را طرد می کند. افرادی از رسانه ها به طور کلی، مدیران حوزه سیاسی تابع سیاست‌هایی هستند که خارج از سازمان ابلاغ می‌شود و همیشه نگران بازخورد اربابان و صاحبان قدرت در مورد آنچه که پخش می‌کنند، هستند، نه مردم… کسانی که بر آنها نفوذ و قدرت دارند و می‌گویند این موضوع است. مهمتر از آن، این یک اولویت است…اما این داستان برای بقیه سازمان نیست…به عنوان مثال، صدا و سیما همیشه بیشترین سهم را در انعکاس مخالفت داشته است، و شبکه های خارج از کشور گاهی کارنامه موفقی را به ثبت رسانده اند، به ویژه زمانی که به جریان می رسد. در دوره لاریجانی، رشد تصاعدی و غیرمنطقی پرسنل رسانه و سهم نامتوازن نیروهای پشتیبانی در قدرت دانش، محتوا و هنر، بزرگترین انحراف سرمایه انسانی رسانه است… اما در میان دست اندرکاران رسانه ملی نیز وجود دارد. با سلایق و نگرش های فکری متفاوت، فرهنگ و سیاست وجود دارد، حرفه ای ترین نیروهای محتوا، خبری و برنامه سازی در جام جم حضور دارند و تا زمانی که محیط به خوبی سازماندهی شده باشد، توانایی های خود را نشان می دهند. به عنوان مثال صدا و سیما مرکز رشد متخصصان و مدیران توانمند در تمامی نهادها و سازمان ها در سراسر کشور بوده است. سازمان با درون نگر و حرفه ای شکوفا می شود… همانطور که قبلا نوشتم با انتصاب پیمان جبلی این امید به وجود آمد اما به دلایلی در سال گذشته اینگونه نبوده است.

پیمان جبلی در طول یک سال گذشته با حذف تشریفات غیر ضروری و نیاز به تصمیم گیری های بی طرفانه و با بدنه اصلی سازمان بر روی ویژگی هایی که در قسمت اول این مقاله معرفی کردم … اما پاشنه آشیل عملکردش در در سال گذشته عمدتاً برخی در حوزه و برخی در حوزه ستادی مشغول به کار هستند. به عبارت دقیق‌تر می‌توان گفت اکثر مدیرانی که در سال گذشته از سوی شبکه سیما منصوب شده‌اند، با هدایت بیرونی سازمان و ناآشنا با سازمان و فضای بسیار پیچیده رسانه‌ای بوده‌اند و بیشتر آن‌ها جوانان عدالت‌خواه بودند. . آنها رسانه ملی را به صحنه ای برای آزمایش و اجرای ایده های ارزشمند اما خام خود تبدیل کردند و کاهش گسترده مخاطبان نتیجه همین آزمون و خطا بود. در نتیجه رسانه ها در آخرین ماه رمضان یعنی بهاری که رسانه ها با مردم ارتباط برقرار می کنند در ضعیف ترین حالت خود قرار دارند. به نظر نمی رسد پیمان جبلی در انتخاب و انتصاب این جوانان جدید در نتیجه اعمال قدرت مرکزی تأثیرگذار در ساختار سیاسی کشور نقش مستقیمی داشته باشد. قدرت نیروهای برون سازمانی فقط بر انتصابات متمرکز نمی شود، بلکه برخی از آنها را نیز حفظ می کند، آنها همچنین با حمایت نامرتبط خارج از سازمان، محتوا، عملیات و مدیران و تیم های پشتیبانی، مانعی در برابر سیالیت، پیشرفت و پویایی پخش تلویزیونی هستند. شما باید با ویژگی های خود سازگار شوید. او نیستند، نسل گذشته هم با فشار بیرونی محیط اطراف رئیس جمهور را فشردند، چه در سمت باقی مانده و چه به عنوان مشاور در سمت… در این صورت رئیس سازمان دو راه پیش رو دارد. راه اول محکوم به شکست است. این ادامه سیاست سال اول اجازه خروج اضافی است – گروه و حلقه تشکیلاتی جولان خامان به قیمت از دست دادن مخاطب، سلب اقتدار رسانه ها و کاهش اعتماد عمومی تمام نشد… به نظر من سیاستگذاران کشور و بعید است که مقامات ارشد این موارد را در نظر بگیرند، زیرا حتی ترویج یک ایدئولوژی خاص بدون اعتماد مخاطبان ممکن نیست.

راه دوم تلاش برای حفظ استقلال رسانه، قطع کانال محافل خاص برای تعیین دستور کار رسانه ها، تکیه بر توانایی درون سازمانی برای جلب اعتماد مردم به رسانه ها، به طور خلاصه ایجاد رسانه های نزدیک به شخصیت واقعی پروتکل جبلی که می توان از آن برای مدیریت استفاده کرد رسانه ملی فرصت بسیار خوبی است… من نگران سوخت شخصیت مجاه و توانایی های پیمان جبلی هستم و از محمد سرافراز همان حسرت را دارم. انجام میدهم.

6565

دکمه بازگشت به بالا