فرهنگ و هنر

یادبود احمد وکیلیان برگزار می‌شود

مراسم بزرگداشت سید احمد وکیریان پژوهشگر فرهنگ عامه برگزار می شود.

به گزارش patc، بیست و ششمین نشست از سلسله نشست های عصر شنبه مجله بخارا به مناسبت بزرگداشت درگذشت سید احمد وکیلیان شنبه 26 دی ماه 1401 در کافه مانا برگزار می شود.

در این همایش با همکاری کافه مانا، مجله بخارا و موسسه ایکوم، محمد جعفری قنواتی (پژوهشگر فرهنگ عامه و سردبیر دایره المعارف فرهنگ مردم ایران)، فاطمه عظیمی فرد (مدیر زبان ها) و رسانه مرکز پژوهش صدا و سیما برگزار شد. وزارتخانه، علی انی زاده (مدیر وزارت فرهنگ مردم)، خانم زهرا زنگنه (همسر عزیز استاد فقید)، سید احمد محیط طباطبایی و علی دهباشی به بررسی زندگی و خدمات فرهنگی سید احمد وکی رایان خواهند پرداخت.

به گزارش این همایش، سعید احمد وکیریان یکی از نمایندگان برجسته مطالعات فرهنگ عامه ایران است. وی متولد 26 بهمن 1326، تحقیقات گسترده ای را در زمینه فرهنگ عامه با همکاری استاد ابوالقاسم انجوی شیرازی در سال 1348 آغاز کرد و در آن سال به عنوان متخصص برنامه های فرهنگی مردمی به صدا و سیمای ملی ایران پیوست. او از بستگان نزدیک ابوالقاسم انجوی شیرازی است و می توان گفت مهم ترین ادامه روش تحقیق فرهنگ عامه است که توسط استاد انجوی شیرازی پایه گذاری شده است. به این ترتیب او تحقیقات گسترده ای در زمینه فرهنگ عامه در مناطق مختلف ایران انجام داد و با محققان بزرگی چون اولریش مارزلف و شینتکه هارا در تحقیق و انتشار مطالعات فرهنگ عامه همکاری داشت. در سالهای پس از انقلاب مجله ای به نام «فرهنگ مردم» منتشر کرد که آرزوی ابوالقاسم انجوی شیراز را محقق کرد. پروفسور وکیلیان عضو کمیته علمی دایره المعارف اسلام و عضو انجمن بین المللی داستان نویسی است. از استاد فقید ده ها کتاب و مقاله علمی منتشر شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا