فرهنگ و هنر

یادی از شاهرخ مسکوب – patc

«از خلاصه اندیشه سیاسی تاریخی شاهرخ مسکوب می توان چنین تخمین زد که تاریخ حماسی ایران مهم و معتبر است و همگان نیازمند آشنایی با آن هستند که زبان فارسی و آثار باقی مانده از آن عامل اصلی شناسایی هویت است. ”

به گزارش patc، صفحات بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار مقاله ای از کتاب هنرمندان نادر: نویدی از فرهنگ و ادب بی عیب و نقص ایرج افشار را در بیست و سوم فروردین ماه سالروز درگذشت شاهرخ مسکوب در بهرام، کوشیار و آرش منتشر کرد. افشار، مؤلف محمود نیکویه (نشر دکتر محمود افشار، 1400، ج 2، ص 1416-1417)، در ذیل می خوانیم: او ثابت کرد که قلمش به تحلیل مسائل اسطوره و حماسه می پردازد. پس از آن، مرثیه سیاوش (1351) را نوشت و یکی از نمادهای ماندگار اندیشه ایرانی را با جلوه ها و قلم های تحلیلی جدید به روز کرد. پیش از آنها سوفوکل و آشیل به جهان باشکوه یونانی پرداخته بودند.

او از زمانی که فردوسی به روح تاریخی جهان زیبای ایرانی دست یافته است، دست بردار نیست. فردوسی بزرگترین مشوق اوست و غور در شاهنامه برایش جالب است. وی در سال های اخیر چندین سخنرانی در زمینه های مختلف شاهنامه نوشته است که باید در یک مجموعه منتشر شود.

سومین کتاب ایرانی او با نام ملیت و زبان نخستین بار در سرزمین غربت منتشر شد. زیرا او به خوبی می‌داند که ایران برای ماندگاری در تاریخ، وابستگی خاصی به زبان فارسی دارد و از زمان انتشار دومش، به نام هویت ایرانی گویاتر و زبان فارسی منتشر می‌شود که آگاهی او را بهتر نشان می‌دهد. به اهمیت فرهنگی، زبان فارسی به زبان جهانی وحدت و یکپارچگی فرهنگی ایران تبدیل شده است. اما در عنوان «هویت» گنجانده شده است.

با جمع بندی اندیشه سیاسی تاریخی او می توان چنین تخمین زد که تاریخ حماسی ایران را مهم و معتبر می داند و نیاز به آشنایی همگان با آن دارد و زبان فارسی و آثار باقی مانده از آن عامل اصلی شناسایی است. رگه های مشهود این تفکر را می توان در نوشته های دیگر او از جمله چندین سخنرانی درباره فرهنگ ایرانی و صدای دلنشین او مشاهده کرد.

آخرین کتاب او با نام مرتضی کیوان (1382) در تهران منتشر شد. او آن را به یاد مرتضی کوین جمع آوری کرد و می خواست زمانی را که با خردمندی و آرزوی رهایی از آن دره با مرتضی کوین عازم سفر شد، به یاد بیاورد، سفری خواب آلود بوده است. یادش را باید به یاد آورد.»

شاهرخ مسکوب، نویسنده، شاهنامه پژوه، مترجم و محقق در 20 آذر 1302 در بابل به دنیا آمد. از آثار او می توان به «آشنایی با روتشتاین و اسفندیا»، «سوگ سیاوش: در مرگ و رستاخیز»، «در کوچه دوستان»، «گفتگوهایی در باغ»، «گفتارهایی در فرهنگ ایرانی»، «قهرمانان» جسم و ذهن خردمند اشاره کرد. “، “سفر در رویاها” و … اشاره می کند. Moscobu در 13 آوریل 2005 در سن 82 سالگی در پاریس درگذشت.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا