اقتصادی

یارانه ۴۰۰ هزار تومانی به بهبود وضعیت معیشتی کمک می‌کند؟

مریم فیکری: روز سه شنبه ۷۲ میلیون ایرانی در ۲۳ میلیون و ۶۸۰ هزار خانوار ۴۰۰ هزار تومان در سه دهک فقر و مابقی ۳۰۰ هزار تومان یارانه دریافت کردند. البته پرونده یارانه جدید هنوز بسته نشده است و تمامی ایرادات احتمالی به جز ثبت نام مجدد از متقاضیان یارانه در اسرع وقت بررسی خواهد شد.

در این فرآیند، بانک مرکزی بر اساس فهرست ۷۲ میلیون نفری دریافتی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از کمک‌های نقدی اردیبهشت و خرداد ۱۴۰۱، حساب‌های اصلی‌های واجد شرایط را به‌عنوان اعتبار بدون پرداخت اعتبار می‌کند. خانواده. برای آزادسازی و ابطال اعتبار اقدام کنید.

تا فروردین ماه امسال در مجموع 78 میلیون نفر در فهرست دریافت 45 هزار و 500 تومان یارانه نقدی قرار داشتند که از این تعداد 61 میلیون نفر مشمول دریافت یارانه معیشتی شدند. از مجموع یارانه نقدی 78 میلیونی در ترانس جدید 72 میلیون نفر در 9 گروه درآمدی مشمول یارانه جدید هستند و اعتبارات مربوطه اردیبهشت و خرداد 1401 به حساب سرپرستان خانوار واجد شرایط واریز شده است.

طبق اعلام دولت، خانوارهایی که در سه دهک درآمدی پایین تر زندگی می کنند، معمولاً تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار می گیرند و قبلاً پرداخت های نقدی بالاتری دریافت می کردند، در مرحله جدید مشمول دریافت مبلغ 400 هزار تومان برای هر نفر هستند و سایر خانوارها به ازای هر نفر، واجد شرایط دریافت این مبلغ هستند. یارانه تحت پوشش ماهیانه 300000 تومان دریافت می کنند.

بیشتر بخوانید:

وزیر صمت به مردم توصیه می کند از این طریق خرید نکنند

توضیحات وزیر اقتصاد درباره افزایش قیمت برخی کالاها/ تاثیر افزایش قیمت ها را جبران کردیم

این اقلام گران شده اند

همزمان با لغو احتمالی ماه اول یارانه پرداختی و اجرای طرح توزیع عادلانه یارانه ها، قیمت مرغ، تخم مرغ، روغن و لبنیات تغییر می کند و به گفته وزیر جهاد کشاورزی حتی تغییر نرخ مازاد بر آن پرداخت می شود. پرداخت شده.

گزارش قیمت‌های جدید کالاهای اساسی و بازنگری ارز ترجیحی جوجه‌ها را کیلویی ۶۰ هزار تومان، تخم‌مرغ‌ها را ۴۰ هزار تومان (یک شانه ۱.۹ کیلوگرمی حدود ۸۰ هزار تومان) و بطری روغن خوراکی ۸۰۰ گرمی را ۶۰ هزار تومان نشان می‌دهد. پنیر بسته بندی شده به 38 هزار تومان و شیر نایلون به 15 هزار تومان افزایش یافته است.

در این مورد، مسئولان جهادی و اتحادیه‌های تولیدی با توجه به گزارش‌ها مبنی بر کمبود نسبی مواد غذایی گفته‌اند که کمبود عرضه هیچ اقلامی وجود ندارد، فقط تغییرات قیمت منجر به افزایش تقاضا شده و منجر به کشتارگاه‌ها و کارخانه‌های تولیدی طولانی‌مدت شده است. برای عرضه مرغ و روغن بدون وقفه در حال اجرا هستند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در این خصوص با تاکید بر اصلاح روند توزیع یارانه ها خاطرنشان کرد: در اولین روز اجرای طرح جراحی بزرگ اقتصادی و اصلاح نظام پرداخت یارانه ها، مردم از خریدهای هیجانی که باعث می شود خودداری کنند. التهاب بازار.

سیدرضا فاطمی امین گفت: نگرانی برای تامین مواد اولیه و محصولات نهایی نداریم، موجودی کالاها (شامل لبنیات و کالاهایی مانند مرغ، تخم مرغ و روغن) به اندازه کافی وجود دارد، اما مهم این است که در این طرح ، التهاب و نگرانی در بازار اتفاق نمی افتد.

امرو رشید، مدیر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی معاونت جهادکشاورزی الکترونیک، موافق است؛ ما فقط قیمت تخم مرغ، روغن، مرغ و لبنیات را افزایش می‌دهیم و در صورت مشاهده قیمت‌های غیرمنطقی برای سایر کالاها، درخواست خود را ارسال کنند. به 124 سیستم گزارش می دهد.

اما در این مورد مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: 40 تا 80 درصد قیمت کالاها از شهریور 1400 تغییر کرده است و برای حمایت قانونی مجبور به افزایش میزان یارانه شده ایم.

وی در پاسخ به این سوال که چند میلیون خانوار یارانه دریافت کردند، خاطرنشان کرد: پرداخت های دهک درآمدی، 9 دهک یارانه دریافت کردند.

آیا یارانه 400 هزار تومانی به بهبود شرایط زندگی کمک می کند؟  / قیمت کالاها از دولت سیزدهم بین 40 تا 80 درصد افزایش یافته است

آیا یارانه 400 هزار تومانی به بهبود شرایط زندگی کمک می کند؟

احسان قاضی زاده هاشمی نماینده مردم صلاح و فریمان در مجلس درباره اینکه آیا طرح افزایش 400 هزار تومانی یارانه به بهبود وضعیت معیشتی مردم کمک می کند، گفت: این طرح کمکی جبرانی برای حذف ارز ترجیحی است. ارز بر روی نهاده های ترجیحی، و اثرات بعدی نهاده ها بر گوشت، شیر، محصولات لبنی و غیره، هر دو موضوع جبران خسارت هستند. به عنوان یک برنامه برای کمک به حل همه مشکلات اقتصادی و معیشتی، اینطور نیست. طبیعتاً باید آن را کمکی جبرانی بدانیم تا راه حلی برای همه مشکلات اقتصادی خانواده های ایرانی.

وی افزود: رشد اقتصادی باید بتواند نرخ ارز را کنترل کند، تاثیر آن بر کالاهای مختلف را کنترل کند، فرصت های شغلی را افزایش دهد و در عین حال بتواند سطح درآمد خانوارهای ایرانی را بالا ببرد. یارانه ها به عنوان جبران مشکلات کلی کشور، مطمئناً چنین منطق اقتصادی وجود ندارد.

یارانه دادن به بازماندگان چه شد؟

به گفته وزیر اقتصاد، با وجود اینکه شواهد زیادی از سوی مرکز بهزیستی ایران مبنی بر عدم یارانه 10 درصدی مردم وجود دارد، اما مردم می توانند با مراجعه به سایت مربوطه که از سوی بهزیستی اطلاع رسانی می شود، برای دریافت یارانه اقدام کنند. ثبت نام.

به گفته دبیر کار، گروه های هدفمندی یارانه ها در روزهای آینده امکان ثبت نام را برای افرادی که یارانه دریافت نمی کنند، ارائه می کنند. حجت الله عبدالملکی گفت: سامانه هدفمندی یارانه ها به زودی به کار بازمی گردد و همه به دلیل عدم دریافت یارانه می توانند در سامانه ثبت نام کنند. گاهی ممکن است دهک هایی از افراد متمول و از نظر مالی سالم باشند که جواب مثبت نگیرند، اما کارگران اگر نگیرند یارانه می گیرند.

بر این اساس، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دومین اطلاعیه خود اعلام کرد: در صورتی که از طرح هدفمندی مقرری سال 1389 و یا از سال 1393 به دلایل زیر مزایای نقدی دریافت نکرده اید. لغو یا عدم ثبت نام. در صورتی که متقاضی بررسی دارایی و وضعیت مالی خود برای پرداخت کمک هزینه جدید هستید، می توانید مشخصات خود را در سامانه ای که ظرف سه ماه آینده از سوی سازمان دریافت کننده کمک اطلاع رسانی خواهد شد، ثبت کنید.

در این بولتن آمده است، در صورت تایید درخواست، کمک هزینه معیشت جدید از این طرح محاسبه و بین خانوارها توزیع می شود. برای این موضوع نیازی به تماس حضوری و تلفنی با تعاون، وزارت کار و رفاه اجتماعی نیست و تنها از طریق سامانه سازمان هدف یارانه که به زودی راه اندازی می شود قابل پیگیری است.

اما حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی معتقد است از آنجایی که قرار است یارانه ها به صورت عادلانه بین مردم تقسیم شود، دشمن می خواهد برای برهم زدن آرامش مردم شایعه پراکنی کند. وی در یادداشتی در فضای مجازی نوشت: معیشت مردم و آرامش مردم از دغدغه های رئیس جمهور است، حالا دشمن می خواهد با شایعه پراکنی عادلانه یارانه ها بین مردم آرامش شما را بر هم بزند.

به گفته وی، مردم عزیز، هرکس به هر دلیلی دریافت نمی کند 3 ماه فرصت دارد تا اعلام کند؛ یارانه و مبلغ آن برای شما محفوظ است.

223225

دکمه بازگشت به بالا