عمومی

یک دوز برای همیشه – patc

امروزه بسیاری از افراد با مشکلات مشابهی روبرو هستند؛ آنها می دانند که اطرافیانشان پس از اولین نوبت واکسن در فواصل زمانی مختلف کرونا را دریافت کردند، اما باز هم بار دریافت نوبت دوم واکسن را بر دوش نکشیدند.

به گزارش patc، این روزنامه دلهره آور او نوشت: “خواهرم پنج روز پس از اولین دوز واکسن علائمی پیدا کرد.” او ابتدا فکر می کرد که این یک عارضه جانبی از واکسن است، اما پس از بدتر شدن علائم، آزمایش شد و مشخص شد که بیماری عروق ویروس کرونا قلب دارد. با این حال، او در دو سال گذشته اصلاً مبتلا نشده است. خواهرم از همه افراد مبتلا در خانواده مراقبت می کرد، اما خودش آلوده نبود.

مرد گفت: «متاسفانه خواهرم هم عروق ویروس کرونا شدید دارد، من شش دوز آزالیا تزریق کردم، اما هنوز خوب نیست.» مشکل الان این است که می گوید به خاطر واکسن ضعیف هستم و نمی توانم آن را بخورم. دوز دوم استدلال او این است که اگر می‌خواهم کرونا بگیرم، آن را مصرف کرده‌ام، پس بدیهی است که آن را به خاطر واکسن کرونا گرفتم، زیرا آن را دنبال کرده‌ام؛ «قبل و بعد از واکسن».

امروزه بسیاری از افراد با مشکلات مشابهی روبرو هستند؛ آنها می‌دانند که اطرافیانشان بعد از اولین نوبت واکسن، کرونا را در فواصل زمانی مختلف دریافت کردند، اما باز هم بار دوز دوم را به دوش نکشیدند.

محمد یکی از افرادی بود که پس از دریافت اولین دوز به کرونا مبتلا شد. او که در یک فروشگاه بزرگ کار می کند، می گوید: «من همیشه به کرونا رفته ام، به دلیل شغلم، همیشه با مردم در تماس بوده ام. من در این مدت اصلاً به ویروس کرونا مبتلا نشدم، با وجود اینکه برخی از همکاران نزدیکم مبتلا شده بودند. چون فکر می کنم بدنم مقاوم است، واکسن برایم خیلی مهم نیست، اما در نهایت گفتم برای ایجاد امنیت جمعی همه باید واکسینه شوند. جالب اینجاست که فقط یک هفته بعد از اولین دوز واکسن، کرونا را مصرف کردم و خیلی جدی بود. یکی از دوستانم قبلا مثل من کرونا نخورده بود و همین وضعیت را داشت چند روز بعد از اولین نوبت واکسن کرونا را دریافت کرد. یکی دیگر از دوستانم که واکسن نزده ما را مسخره می کند و می گوید به خاطر واکسن به ویروس کرونا مبتلا شده اید، اگر واکسن نزنی مریض نمی شوی. منم همین اعتقاد رو دارم چون اگه واقعا بخوام کرونا بگیرم خیلی وقته قبولش میکنم. در هر صورت برای من تجربه بدی بود و هرگز دوز دوم مصرف نمی کردم. مهم نیست کسی چه می خواهد بگوید، من واکسینه نشده ام. وی افزود: با وجود واکسینه شدن برای ویروس کرونا، فایده این واکسن چیست؟

شیوا هم 10 روز بعد از دریافت اولین دوز، کرونا را مصرف کرد، اما این ربطی به واکسن ندارد، او فکر می‌کند هر زمانی می‌تواند کرونا را مصرف کند و حالا بعد از واکسن کرونا این فرصت را دارد که ایجاد کند. هیچ دوز از واکسن نمی تواند مصونیت 100٪ را ایجاد کند، چه رسد به یک دوز. واکسن ها تنها از شدت بیماری می کاهند. بعد از دریافت نوبت اول، همان روش قبلی را انجام دادم، اما به هر حال آن را از جایی به آن جا بردم. وضعیتم وحشتناک نیست اما چند روزی است که تب و بدن درد دارم، آنقدرها هم ضعیف نیستم، اما فکر می کنم اگر همان دوز را مصرف نمی کردم، آن را جدی تر می گرفتم. من معتقدم برای ایجاد امنیت جمعی باید همه را واکسینه کرد. من خودم شش هفته منتظرم تا بهبود پیدا کنم و دوز دوم مصرف کنم. بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم این است که همه را واکسینه کنیم. من هم شنیدم که یکی می گفت چون ما قبلاً کرونا مصرف کرده ایم دوز دوم مصرف نمی کنیم به نظر من این خیلی اشتباه است. حتی برخی می گویند که بدون کرونا دوز دوم مصرف نمی کنند. من اصلا این افراد را نمی شناسم. آنها دلایل مختلفی دارند. برخی از آنها از مصرف نوبت دوم می ترسند زیرا بعد از نوبت اول عوارضی خواهند داشت. برای سایر افراد بدون دلیل خاصی هم همینطور است، ما دیگر دوز دوم را مصرف نمی کنیم، همان دوز کافی است. “امیدوارم بتوانیم بیشتر فکر کنیم.”

فعالیت دکتر هادی یزدانی در این زمینه بسیار جالب است: «خیلی ها هستند که دوز اول را مصرف کرده اند و بین دوز اول و دوم آلوده شده اند، ما این افراد را درمان می کنیم مشکل این است که دوز دوم واکسن را تزریق کردند. نپذیرفتند و گفتند که واکسن بی فایده است چرا این کار را انجام دادیم این سؤالات زیادی برای ما به همراه دارد که مهمترین آنها این است که این افراد ما را از پوشش کامل واکسیناسیون عمومی منحرف کرده اند.حالا که حد کلی واکسیناسیون این است. 85% باید انجام شود تا ایمنی جمعی حاصل شود، نرخ پوشش 85% مستلزم واکسیناسیون سریع واکسن های ایمن و دو دوز حداقل دو هفته ای است تا بتوانیم بگوییم در جامعه به این عدد می رسیم، به همین دلیل است. دانش‌آموزان زیر 18 سال واکسینه می‌شوند. آنها در سراسر جهان با دقت ردیابی می‌شوند. هنوز در سنین زیر 12 سال واکسینه می‌شوند تا به این عدد برسند و این ایمنی جمعی تضمین شود. سن 18 سال واکسینه شده اند، به این تعداد نخواهند رسید. “

اما چرا برخی افراد از مصرف دوز دوم خودداری می کنند؟ دکتر یزدانی در پاسخ به این سوال گفت: مهمترین دلیل وجود کلیشه هایی است که ناشی از عدم اطلاع رسانی مناسب مردم است، مردم بدانند هیچ واکسنی وجود ندارد که ادعا کند میزان بروز را به صفر می رساند، همه واکسن ها همه ادعا می کنند که درصد معینی از انواع اصلی کووید را دارند که همان گونه های ووهان است، در حالی که درصد انواع آلفا و بتا کمتر است، اما برای هر یک از آنها، درصد پوشش 100٪ است، تا 90 تا 95% بله.بنابراین باید به مردم اطلاع داده شود که اگر واکسن زده باشید خطر عفونت را کاهش نمی دهد اما در واقع احتمال بستری شدن و مرگ شما را کاهش می دهد یا حتی خیر.

ممکن است فردی به ویروس کرونا مبتلا شود و در بیمارستان بستری شود یا با دو نوبت واکسن فوت کند، اما خواهید دید که چند درصد از کسانی که در بیمارستان بستری شده اند یا فوت کرده اند، دو نوبت واکسن دریافت کرده اند و دو هفته از دوز دوم می گذرد. افراد در این شرایط بسیار کم هستند این بر اساس آماری است که ما از همه شهرها به دست آورده ایم بر این اساس این تفاوت قابل توجه است. از همین جا می توان دریافت که عدم اطلاع رسانی حاکی از آن است که رسانه های اصلی نتوانسته اند این اطلاعات را به مردم منتقل کنند. در همین راستا شبکه های اجتماعی افراد تاثیرگذار گاهی می توانند تاثیرات مخربی بر روی افراد بگذارند. روایت‌هایی که لزوما نقل نمی‌شوند، گاهی در صفحات این افراد به اشتراک گذاشته می‌شوند و ترس افراد را برمی‌انگیزند، اما اگر اطلاعات صحیح را از یک منبع مناسب و موثق منتشر کنیم، تأثیر زیادی در آگاه‌سازی افراد خواهد داشت و می‌تواند بخشی از ماجرا را حل کند. . به طور کلی ما یک مشکل بزرگ داریم که بهترین پوشش واکسیناسیون را تحت تأثیر قرار می دهد و آن این است که مردم دوز اول واکسن را دریافت می کنند و دوز دوم را نمی خواهند».

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا