عمومی

یک سرقت هالیوودی! – patc

روز جمعه، کارکنان هتل Chateau Laurier در اتاوا، کانادا، زمانی که عکسی تاریخی از مجموعه هتل به دیوار تکیه داده بود، به طور تصادفی با سرقت یکی از مهم ترین پرتره های مستند از نخست وزیر بریتانیا در زمان جنگ مواجه شدند. وتستون چرچیل. مشخص نیست که این عکس چه زمانی به سرقت رفته است و هتل احتمالاً جایزه ای 5 میلیون دلاری برای بازیابی آن تعیین می کند، اما هیچ کس خوشبین نیست که اثر سرقت شده به این زودی ها کشف شود.

patc پلاس – فاطمه کریمخان: این یک سرقت تخیلی هالیوود نیست، اگرچه شبیه یک فیلم به نظر می رسد، در واقع اتفاق افتاده است، یکی از مشهورترین پرتره های وینستون چرچیل از دیوار هتلی در کانادا به سرقت رفت، تنها چیزی که اتفاق افتاد این بود که هیچ کس نمی داند. کی اتفاق افتاد؟

پرتره گم شده به سال 1941 برمی گردد و توسط یوسف کارش، یکی از برجسته ترین عکاسان پرتره جهان، زمانی که چرچیل در کانادا در مورد وضعیت جنگ های جهانی صحبت می کرد، گرفته شد. این عکس چرچیل به شیر گارلند معروف است و نسخه های زیادی از آن اینجا و آنجا منتشر شده است. همه فکر می کردند کپی اصلی با امضای عکاس و چهار عکس دیگر از همان عکاس در مقابل دیدگان صدها گردشگر امن است، اما یکی از کارکنان هتل که اخیراً صاحب عکس شده بود متوجه شد که چیزی اشتباه است.

چرا قاب کمی کج شده است؟

کارکنان هتل به طور اتفاقی متوجه شدند که قاب پرتره چرچیل کمی کج شده است که با زاویه سایر تصاویر روی دیوار مطابقت ندارد. هری فیلد که توسط آقای کارش برای اداره املاکش در سال 1979 استخدام شد، از هتل خواست تا عکسی امضا شده از این اثر را برای او بفرستد و متوجه شد که تصویر روی دیوار جعلی است.

پس از اطلاع از اینکه هتل یکی از مهم‌ترین دارایی‌های خود را از دست داده است، زمان تماس با پلیس فرا رسیده بود و کارکنان هتل تنها می‌دانستند که آخرین باری که اثر هنری اصلی روی دیوارها دیده شده، در جولای ۲۰۱۹ بوده است. از آن زمان تاکنون هیچ کس مشخص نکرده است که عکس روی دیوار اصل بوده یا جعلی است که پس از دزدیده شدن روی دیوار گذاشته شده و احتمالاً یک دزد بوده است.

دزدی هالیوود!

پرتره چرچیل معروف به شیر گارلند

اگر آن را پیدا نکردم، تمام شده است!

از سرقت مشخص است که با دقت برنامه ریزی شده است و اغلب آثار هنری قبل از اینکه توسط مالک اصلی گم شده باشد در بازار سیاه معامله می شود، بنابراین مشخص نیست که آیا هتل یا کلکسیونر اصلی به سرقت رفته است. قادر به بازیابی آنها برای لغو این اثر یا نه. واضح است که پرتره شیر چرچیل آنطور که میشل پروست، رئیس انجمن تاریخی انتاریو ادعا کرده است، بی ارزش نبود.البته هنوز جای خوشحالی وجود دارد، زیرا نگاتیو این اثر هنری در آرشیو ملی کانادا نگهداری می شود، اما به خواست هنرمند چاپ، اجازه تولید مجدد این نگاتیو داده نمی شود، مگر اینکه اصل آن پیدا شود. به جز فتوکپی عکس های شیر قرن، اصل عکس های روی دیوار هتل مسترد نخواهد شد.

هتلی که عکس های معروف کارش در آن نگهداری می شود جایی است که عکاس و همسرش به مدت 18 سال در آن زندگی می کردند، آتلیه آقای کارش تا سال 1992 در همان ساختمان هتل قرار داشت، پانزده آقای کارش در آثار هنری هتل حضور داشتند. شش مورد از آنها، از جمله عکس معروف چرچیل، در سالن اصلی آن آویزان است.

پس از اینکه مشخص شد سرقت در هتل اتفاق افتاده است، سایر آثار او برای محافظت بهتر به مکان‌های امن‌تری منتقل شدند، که در بیانیه‌ای گفته شد سرقت شاهکار او ظالمانه بود.

تصاویر چرچیل تنها تصاویر مهم آثار او برای تاریخ کانادا، بریتانیا و جهان نیست. او علاوه بر عکس های معروف چرچیل، از ملکه الیزابت نیز عکس گرفت.

تصویر شیر گرانبهای چرچیل روی اسکناس پنج پوندی

تصویر شیر گرانبهای چرچیل روی اسکناس پنج پوندی

یک عکس روی اسکناس پنج پوندی وجود دارد

یوسف کارش، عکاس پرتره، تصویر خود از ملکه الیزابت را در این عکس 21 دسامبر 1988 در استودیوی خود در اتاوا نشان می دهد.

عکس شیران قرن از چرچیل نه تنها به این دلیل مهم است که یک میراث هنری است، بلکه به دلیل چاپ روی اسکناس پنج پوندی نیز ارزشمند است و عکس این عکاس ارمنی الاصل فورا باعث شهرت جهانی او شد.

مستندسازی داستان این عکس یکی از کارهای فرعی بود که آن را مهم کرد، چرچیل در سفرش به کانادا تمایلی به عکس گرفتن از او نداشت و به اصرار کارش حاضر شد جلوی دوربین بایستد و عکس بگیرد. فقط یک عکس ، برای گرفتن عکس جلو رفت، سیگار را از دهان چرچیل بیرون آورد، چرچیل خندید و به او اجازه داد دو عکس بگیرد.

یادداشت به جای عکس!

اکنون مشخص شده است که عکس قدیمی کار او بر روی دیوار هتل معروف در واقع جعلی است و هتل به جای عکس توضیح دهنده ماجرا، یادداشتی روی دیوار گذاشته است.

دزدی هالیوود!

بعد از اینکه متوجه شد عکس چرچیل از دیوار دزدیده شده است، هتلی که آثار کراش در آن نگهداری می شد، به جای عکس جعلی، یادداشتی در مورد دزدیده شدن اثر روی دیوار نصب کرد.

یکی از راه‌های بازگرداندن آثار هنری به هتل، ارائه پاداشی برابر یا بیشتر از ارزش نقدی آن است. آقای پروست گفت که هتل ممکن است مایل باشد در ازای بازگرداندن اثر، 5 میلیون دلار پیشنهاد دهد، اما اگر از اثر عکس گرفته شده باشد، یک کلکسیونر می رسد. این ارقام بعید است که بازگرداندن تابلو توسط متولی فعلی آن را توجیه کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا