علمی و پزشکی

۱۰ توصیه کاربردی در پیشگیری از خطر سرطان‌ها

آفتاب‌‌نیوز :

از آنجایی که هر فرد در معرض عوامل محیطی و سبک زندگی منحصر به فردی است، خطر ابتلا به سرطان می‌تواند متفاوت باشد. اگرچه برخی از عوامل مانند جهش‌های ژنتیکی ارثی را نمی‌توان کنترل کرد، اما طیف وسیعی از عوامل محیطی و شیوه زندگی قابل تغییر وجود دارد که می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند.

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، ۳۰ تا ۴۰ درصد بار سرطان را می‌توان به عوامل خطرزای سبک زندگی مانند سیگار کشیدن، مصرف الکل، رژیم غذایی کم میوه و سبزی، اضافه وزن و چاقی و عدم تحرک بدنی نسبت داد.

در گزارش سال ۲۰۱۸ صندوق جهانی تحقیقات سرطان (WCRF) و موسسه تحقیقات سرطان آمریکا (AICR)، ۱۰ توصیه برای پیشگیری از سرطان در مورد رژیم غذایی و تغذیه مطرح شده است.

به طور کلی، سبک زندگی متشکل از یک الگوی غذایی سالم، فعالیت بدنی و مدیریت وزن توصیه می‌شود. این ممکن است نه تنها به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند، بلکه می‌تواند به پیشگیری از چاقی و سایر بیماری‌های مزمن مانند دیابت نوع ۲ و بیماری‌های قلبی عروقی نیز کمک کند.

در اینجا نگاهی دقیق‌تر به برخی از توصیه‌ها آورده شده است:

وزن خود را در محدوده سلامت حفظ کنید

هر ۵ کیلوگرم در افزایش وزن در دوران بزرگسالی به طور قابل توجهی با افزایش ۱۶ درصدی خطر ابتلا به سرطان آندومتر و افزایش ۶ درصدی خطر ابتلا به سرطان پستان پس از یائسگی مرتبط است. یافته‌ها نشان می‌دهد بروز سرطان‌های مرتبط با چاقی در بزرگسالان جوان در حال افزایش است.

فعالیت بدنی داشته باشید

فعالیت بدنی به هر حرکتی گفته می‌شود که از عضلات اسکلتی استفاده می‌کند و به انرژی بیشتری نسبت به استراحت نیاز دارد. فعالیت بدنی می‌تواند شامل کار، ورزش، انجام کار‌های خانه و فعالیت‌های اوقات فراغت مانند پیاده روی، دویدن، دویدن، یوگا، پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا باشد.

رفتار‌های بی تحرک، مانند گذراندن مدت زمان طولانی در حالت نشستن یا دراز کشیدن نیز ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

یک رژیم غذایی سالم داشته باشید

یک الگوی غذایی سالم به طور کلی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش دهد. ارتباط بین رژیم غذایی و بروز سرطان در محل سرطان و همچنین جنسیت متفاوت است، اما اجزای توصیه شده یک رژیم غذایی سالم اغلب مشابه است. 

مصرف الکل را محدود کنید

رژیم غذایی غنی از غلات کامل، سبزی ها، میوه و لوبیا داشته باشید

غذا‌های «فست فود» را محدود کنید

گوشت قرمز و فرآوری شده را محدود کنید

با این حال، مرغ و غذا‌های دریایی به طور کلی منابع سالم تری از پروتئین و همچنین بسیاری از این مواد مغذی دیگر است. گوشت فرآوری شده بسیار کم، در صورت وجود، باید مصرف شود.

نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر را محدود کنید

شواهد قانع‌کننده‌ای وجود دارد که نوشیدنی‌های شیرین‌شده با شکر باعث افزایش وزن، اضافه وزن و چاقی در کودکان و بزرگسالان می‌شود، به‌ویژه زمانی که به طور مکرر یا در مقادیر زیاد مصرف شوند. همانطور که در بالا ذکر شد، چاقی خطر ابتلا به بسیاری از سرطان‌ها را افزایش می‌دهد.

سیگار نکشید

پرهیز از قرار گرفتن در معرض تنباکو و آفتاب زیاد نیز در کاهش خطر ابتلا به سرطان مهم است.

کارگروه خبری مطالب پزشکی

درمان بیماری‌ها فقط یک قسمت از وظایف من است. من سعی می‌کنم با ارائه راهنماها و توصیه‌های پزشکی، افراد را به زندگی سالم و پرانرژی همراه با سلامتی هدایت کنم.
دکمه بازگشت به بالا