عمومی

۱۲۰ رشته ثبت شده جهانی صنایع دستی در فارس وجود دارد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین محمد فرخ زاده دوشنبه شب در افتتاحیه نمایشگاه صنایع دستی دانش پژوه اظهار داشت: 600 رشته صنایع دستی در جهان ثبت یونسکو است که از این تعداد 120 رشته در فارس است و در بسیاری از زمینه ها افزود: این نشان می دهد که استان. فارس سهم خوبی در زمینه صنایع دستی در کشور و حتی جهان داشته است.

وی با اشاره به اینکه در دنیا گردش مالی فروش صنایع دستی 600 میلیارد دلار است اما سهم فارس کمتر از 500 میلیون دلار است، تاکید کرد: باید در این زمینه تلاش بیشتری شود و هنرمندان جوان زیادی وجود دارند. در استان فارس مردم می توانند از آن در زمینه استفاده کنند. صنایع دستی به طور موثر عمل می کند.

فرخ زاده با اشاره به اینکه 213 هنرمند فارس دارای نشان ملی و 19 هنرمند دارای آنلاین اصیل هستند، افزود: نزدیک به 3500 نفر در کارگاه های مختلف صنایع دستی مشغول به کار هستند و تعاونی صنایع دستی نیز نزدیک به 3000 عضو دارد.

وی با اشاره به اینکه شیراز و آباد از صنایع دستی ثبت جهانی و فیروزآباد نیز ثبت دولتی است، گفت: برخی کشورها صنایع دستی ایران را می گیرند و برای خود استفاده می کنند. تبلیغ برند روستایی به نام «کاشان» در چین ایجاد کردند تا فرش کاشان را کپی و در اختیار جهانیان بگذارند، در زمینه چوب و ابریشم نیز با نام «جاده ابریشم» همین رویه را اجرا کردند.

وی گفت: زعفران ایران را اسپانیا و کشورهای دیگر نیز می نامند تبلیغ برند قبلا انجام شده است، بنابراین باید روی آن کار شود تبلیغ برند صنایع دستی در ایران این گونه مشکلات را کاهش خواهد داد.

معاون استاندار فارس گفت: صنایع دستی زمینه موثری برای جذب گردشگر است که طبق آمار با ورود هر گردشگر به شیراز بیش از 17 فرصت اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می شود.

دکمه بازگشت به بالا