بین الملل

۳۷۰۰ تن از پیشمرگ‌ها به ارتش عراق کمک می‌کنند

آزادیخواهان اقلیم کردستان عراق اعلام کردند که حدود 3700 نفر از آنها یک تیپ مشترک با ارتش عراق تشکیل خواهند داد تا در منطقه مورد مناقشه مستقر شوند.

به گزارش patc، به نقل از خبرگزاری فرانسه، قارمان شیخ کمال، معاون رئیس ستاد کل نیروهای پیشمرگه گفت: 3692 نیروی پیشمرگه و تعداد مشابهی از نیروهای عراقی یک تیپ مشترک تشکیل دادند که وزارت دفاع عراق حقوق پرداخت می کند و تجهیزات را تامین می کند. مسئول چیزی بودن. پس از حصول توافق اولیه، نیروها قبل از شروع ماموریت در مناطق مورد مناقشه که شاهد نقض امنیت بوده اند، آموزش های لازم را خواهند دید.

در پاسخ، یکی از افسران فرماندهی عملیات مشترک اعلام کرد که روند استقرار در مناطق دارای نقض امنیتی به ویژه در جزیره هادل تدریجی خواهد بود و امیدواریم هر چه زودتر آن را تکمیل کنیم.

برقراری امنیت در این مناطق تاثیر مثبتی بر امنیت شهرهای همجوار از جمله دیالی خواهد داشت و داعش یکی از مهمترین پایگاه های جغرافیایی خود را به دلیل اختلافات سیاسی بین بغداد و اربیل از دست خواهد داد.

وزارت دفاع عراق بر اساس توافقنامه ای که سال گذشته امضا شد، نیروی مشترک جدید را مدیریت می کند. منطقه مورد مناقشه بین اربیل و بغداد 40000 کیلومتر مربع است و محل سکونت 3 میلیون عراقی از همه اقوام است: عرب، ترکمن، آشوری، ایزدی، شبوکی، قاقای، زورو کباب و غیره. ماده ای در قانون اساسی جدید عراق در سال 2005 خواستار برگزاری همه پرسی شد تا ساکنان آن مناطق بتوانند توسط بغداد یا کردستان عراق اداره شوند؛ اما دلایل سیاسی و اجتماعی مانع از اجرای این ماده شد.

تنش های امنیتی در بیشتر این مناطق به دلیل تفاوت در نوع نیروهای مستقر در این مناطق در حال شکل گیری است، اما توافقات اخیر بین دو طرف منجر به تشکیل تیپ های مشترک برای به دست گرفتن امنیت در این مناطق و جلوگیری از گسترش این مناطق شده است. فعالیت های داعش

حمید متراق، یکی از اعضای سابق کمیته امنیتی و دفاعی پارلمان عراق، تنش های امنیتی در برخی مناطق را به اختلافات سیاسی کشور مرتبط می داند.

او گفت: «این واقعیت که همه طرف‌ها به دنبال منافع خود هستند و باعث ایجاد بحران سیاسی می‌شوند، عامل نقض امنیت است.

عراق پس از انتخابات پارلمانی با بحران سیاسی روبرو بوده است که انتصاب رئیس جمهور و دولت جدید را به تاخیر انداخته است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا