استان ها

۸۲۵۰ روستا در معرض تهدید سیل هستند

patc/ لورشتاین نماینده الیگودر کنفرانس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر در 125 میلیون هکتار از اراضی کشور در حال انجام عملیات آبخیزداری هستیم که 27 میلیون هکتار آن بحرانی است، یعنی در معرض خطر سیل قرار داریم که شامل 450 شهر و … 8250 روستا.”

محمد خدابخشی در گفت وگو با خبرنگار patc، اظهار کرد: با توجه به اینکه بیشتر کشور ما در اقلیم خشک و نیمه خشک قرار دارد، کشور ما جلوه ها و ویژگی های طبیعی را ایجاد کرده است به طوری که میانگین بارندگی سالانه ما 250 میلی متر و متوسط ​​تبخیر سالانه آب است. مقدار آن 779 میلی متر است که اگر این ارقام را با میانگین جهانی مقایسه کنیم، میانگین بارندگی سالانه یک سوم میانگین جهانی است و میزان تبخیر ما سه برابر میانگین جهانی است و پیامدهای این شرایط خاص است. به کشور ما تحمیل می شود که با احتساب 17 تن فرسایش خاک در سال، معادل 2.5 میلیارد متر مکعب خاک دچار فرسایش آبی می شود.

وی ادامه داد: با توجه به غیرمنطقی بودن زمان، مکان و جغرافیای پراکندگی بارندگی در سراسر کشور، لازم است برنامه ریزی منطقی برای مدیریت حوزه آبخیز ملی انجام شود تا از افزایش تعداد دشت های ممنوعه جلوگیری شود. فرونشست زمین و سیل».

خدابخشی خاطرنشان کرد: تاکنون اقدامات موثری انجام شده و با توجه به اهمیت این موضوع، با کسب مجوز از مدیران ارشد، اعتبارات صندوق توسعه ملی صرف انجام فعالیت های مدیریت حوضه رودخانه ها و اهداف توسعه کشور در حوزه رودخانه می شود. به عنوان مثال اولین یکی از اهداف بند 38 ماده 38 قانون برنامه ششم توسعه این است که ما موظفیم دولت را ملزم به انجام فعالیت های آبخیزداری در این 10 میلیون هکتار از اراضی کشور کنیم. هر ساله باید عملیات آبخیزداری روی آنها انجام شود.» به گفته ما طبق گزارش های دریافتی نیمی از این هدف تاکنون محقق شده است.

نماینده همایش شورای اسلامی درباره پیامدهای بی توجهی به اقدامات آبخیزداری گفت: در حال حاضر در 125 میلیون هکتار از اراضی کشور در حال انجام اقدامات آبخیزداری هستیم که 27 میلیون هکتار آن منابع طبیعی است. نکته کلیدی این است که آنها با خطر سیل مواجه هستند که شامل 450 شهر و 8250 روستا می شود.

وی افزود: هر هکتار آبخیزداری می تواند 530 مترمکعب آب برداشت کند و رسوب ورودی به سد را بین 6 تا 9 تن در هکتار کاهش دهد و 120 کیلوگرم علوفه در هکتار افزایش یابد.

خدابخشی گفت: بر اساس گزارش های موجود در مجموع 70 درصد خسارات ناشی از سیل را کاهش داده است که در سال 1396 بالغ بر یک میلیارد و 650 میلیون تومان خسارات ناشی از سیل بوده است که هر ساله تقریباً همین میزان برای خسارات سیل هزینه می شود که این امر ضروری است. . باید به اقدامات آبخیزداری بیشتر توجه کنیم و اقدامات جدی تری انجام دهیم، اما امیدواریم مجلس شاهد نگاه منصفانه به منابعی باشد که برای آبخیزداری و احیای قنات ها اختصاص می دهیم.

نماینده الیگودر کنفرانس شورای اسلامی افزود: از مجموع طول قنوات استان های کشور، طول قنوات تعمیر و بازسازی شده به طور متوسط ​​89 درصد است که در استان های مختلف متفاوت است و در برخی استان ها نیز متفاوت است. ، تاثیر خوبی دارد و برخی استان ها دغدغه ای ندارند، به جز چند استان مانند جیلان که اصلا کانال انحرافی ندارند، برخی از استان های دیگر به مراتب زیر 89 درصد است.

وی بیان کرد: انتظار می رود مسئولان مربوطه توجه بیشتری به استان های کم کار مانند کرمان و یزد داشته باشند.

خدابخشی ادامه داد: امیدواریم منابعی که در مجلس سرمایه گذاری می کنیم چه از محل صندوق توسعه ملی باشد و چه تبصره 14، پراکندگی جغرافیایی آن را منتشر کرده و منابع درج شده در قانون بودجه برای هر استان و حوزه رودخانه را روشن کند.

نماینده مردم کنفرانس شورای اسلامی علی گودرز گفت: اگر دیدگاه ها منصفانه باشد نماینده مجلس شورای اسلامی از بحث بودجه حمایت بیشتری می کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا