برترین های کار و کسبعلمی و پزشکی

قرص مسـکن برای درمان درد مفاصل و استخوان

بررسی قرص های غضروف ساز و مکمل های ضد درد

اگر از افراد مبتلا به آرتریت پرسیده شود که آیا درد منجر به محدودیت در تحرک شما می‌شود؟  43 درصد از بیماران پاسخ مثبت می‌دهند که این عدد قابل توجهی است !زندگی با آرتریت روماتوئید (RA) و استئوآرتریت یا آرتروز (OA) به بیش از یافتن داروهای مناسب نیاز دارد. بسیاری از مبتلایان به RA و OA می‌توانند از مفاصل خود محافظت کرده و ناراحتی را از طریق مصرف قویترین قرص مسکن پا درد و درمان‌های جایگزین و مکمل، از جمله مکمل‌های غذایی کاهش دهند.

در حالی که برخی از مکملها ممکن است به درمان علائم آرتریت کمک کنند، هیچ چیز نمیتواند جایگزین داروهای تجویز شده توسط پزشک، رژیم غذایی سالم و ورزش شود. و به یاد داشته باشید، همیشه قبل از افزودن مکمل جدید به رژیم خود با پزشک خود مشورت کنید. فقط به این دلیل که چیزی “طبیعی” است به این معنا نیست که بدون عوارض جانبی یا مخلوط کردن با داروهای شما بی‌خطر است.

آمپول مسکن قوی برای درد استخوان |قرص برای پادرد شدید

انواع مکمل های ضد درد مفاصل و استخوان ها

وقتی صحبت از مکمل‌های سلامتی مفاصل می‌شود، گلوکوزامین و کندرویتین از جمله محبوب‌ترین‌ها هستند. آنها نه ‌تنها به عنوان مسکن های آرتریت بلکه به عنوان درمان هایی برای جلوگیری از بیماری های مفصلی و درد های مفاصل و استخوان ها  نیز معرفی می شوند.

کندرایتین

خواص درمانی: درد و التهاب را کاهش می‌دهد، عملکرد مفصل را بهبود می‌بخشد و پیشرفت آرتروز را کند می‌کند. اعتقاد بر این است که خواص جذب کلاژن را افزایش می‌دهد و آنزیم‌های تجزیه کننده غضروف را مسدود می‌کند. به غضروف در حفظ آب کمک می‌کند و در صورت استفاده با گلوکوزامین ممکن است روند از بین رفتن غضروف را معکوس کند. مطالعات نشان داد که گلوکوزامین و کندرویتین در ترکیب باهم به اندازه سلکوکسیب (Celecoxib) در کاهش درد، سفتی و تورم OA مفصل زانو مؤثر است، اما عوارض قلبی و عروقی و گوارشی سلکوکسیب را ندارند.

دوز مصرفی پیشنهادی: مصرف روزانه 500 میلی گرم تا 3 گرم گلوکوزامین و کندرویتین در دوزهای تقسیم شده توصیه می‌شود.

گلوکزامین

سولفات گلوکوزامین، هیدروکلراید گلوکوزامین، N- استیل گلوکوزامین، منشاء: جزء اصلی غضروف مفصلی است. مکمل‌ها از پوسته صدف (مانند میگو، خرچنگ دریایی و خرچنگ) یا از منابع گیاهی گرفته می‌شوند.

خواص درمانی: سرعت تخریب غضروف را کند می‌کند، درد آرتروز را تسکین می‌دهد و تحرک مفصل را بهبود می‌بخشد. گلوکوزامین تولید شده در بدن بلوک‌های طبیعی برای رشد، ترمیم و نگهداری غضروف را فراهم می‌کند. مانند کندرویتین، گلوکوزامین ممکن است مفاصل را چرب کند، به غضروف در حفظ آب کمک کرده و از تجزیه آن جلوگیری کند.

متیل سولفونیل متان (MSM)

منبع: ترکیب گوگرد آلی به طور طبیعی در میوه‌ها، سبزیجات، غلات، حیوانات و انسان یافت می‌شود.

خواص درمانی: درد و التهاب را کاهش می‌دهد.

MSM یک ترکیب گوگرد آلی است. گوگرد برای تشکیل بافت همبند مورد نیاز است. به نظر می رسد MSM با کاهش تکانه‌های عصبی که درد را منتقل می‌کنند، به عنوان یک مسکن عمل می‌کند.

**در مطالعات علمی انجام شده  روی تعدادی مرد و زن مبتلا به ارتروز زانو نشان داد که 6000 میلی گرم MSM علائم درد و عملکرد بدنی را بدون عوارض جانبی عمده بهبود می‌بخشد*

امگا 3

تحقیقات نشان می‌دهد که اسیدهای چرب امگا 3 که در ماهی‌های سردابی مانند ماهی آزاد، ماهی تن، شاه ماهی، ساردین و ماهی خال مخالی یافت می‌شوند، دارای خواص ضد التهابی هستند. با خوردن ماهی بیشتر یا مصرف مکمل‌های روغن ماهی می‌توانید اسیدهای چرب امگا 3 دریافت کنید. مطالعاتی که در آن افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید از مکمل‌های روغن ماهی استفاده کردند، نشان داد که روغن ماهی ممکن است به مفاصل حساس و سفتی کمک کرده و نیاز به مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) را کاهش دهد.

در مطالعات علمی انجام شده  مبتلایان به ارتریت روماتویید که روزانه 10 گرم (حدود 2 قاشق چای خوری) روغن کبد ماهی کبد مصرف می‌کردند، توانستند میزان مصرف روزانه NSAID ها را بیش از یک سوم کاهش دهند. هنگام استفاده از روغن ماهی مراقب باشید. مکمل‌های روغن ماهی ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد، به ویژه در افرادی که از داروهای کاهش لخته شدن خون استفاده می‌کنند (داروهای ضد انعقاد خون). قبل از مصرف مکمل‌های روغن ماهی یا افزایش مصرف ماهی خود با پزشک خود مشورت کنید.

برای درد مفاصل چه دارویی بخوریم؟

سوالی که بسیاری از افرادی که درگیر دردهای مفاصلی ناشی از آرتروز هستند می پرسند در پاسخ باید گفت ؛ پزشک ممکن است ابتدا به شما پیشنهاد کند که درد مفاصل ناشی از مکمل‌های غذایی را درمان کنید مصرف قرص تقویتی مفاصل ممکن است به کاهش علائمی مانند التهاب و درد مفاصل و تسکین سفتی کمک کنند. این قرص ها حاوی ترکیباتی چون زنجبیل، گلوکزامین و کندرویتین سولفات، روغن ماهیف ویتامین های دی و k ، ترکیبات ویتامین سی. برای دیدن پاسخ کامل می توانید به صفحه ویرگول سوپرابیون مراجعه کنید. در ادامه نیز به ترکیبات گیاهی ضد درد مفاصل که در مکمل ها و قرص ها از آنها استفاده شده است پرداخته ایم؛

ترکیبات گیاهی ضددرد مفاصل

ترکیبات گیاهی مختلفی وجود دارند که برای تسکین دردهای مفصلی و التهابات امروزه در مکمل‌ها بطور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ ترکیباتی مثل: رزهیپ، زنجبیل و کورکومین (زردچوبه)

 رزهیپ

منبع: غلاف دانه‌های گل رز

 این گیاه دارای سطح بالایی از آنتی‌اکسیدان و مواد آنتی میکروبی است. فعالیت آنتی اکسیدانی این گیاه، به دلیل پلی‌فنولها، ویتامین E، ویتامین B، ویتامین C و کاروتنوئیدهای موجود در آن است و این ترکیبات ممکن است باهم موثر باشند. رزهیپ، همچنین دارای اثر ضد التهابی است.

به نظر می رسد پودر رزهیپ (منبع غنی ویتامین C) با مهار تولید پروتئین‌ها و آنزیم‌های التهابی، از جمله COX-1 و COX-2، التهاب را کاهش می‌دهد.

درد مفاصل و سفتی ناشی از آرتروز: از رزهیپ برای آرتروز (استئوآرتریت) و درد بعد از جراحی مفصل استفاده می‌شود. اکثر تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف خوراکی رزهیپ می‌تواند درد و سفتی مفاصل  را کاهش داده و عملکرد افراد مبتلا به آرتروز را بهبود بخشد.

اثرات ضدالتهابی و ضد درد: مطالعات علمی نشان دادند که این گیاه دارای اثر ضد التهابی و ضد درد برای افراد با التهاب مفاصل است. نکته مهم دیگر این است مخاط دستگاه گوارش، عصاره رزهیپ را بسیار بهتر از NSAID (داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی) تحمل می‌کند. اثرات مسکنی آن بر التهاب، درد و تورم بیشتر، بسته به دوز و میزان رز هیپ متغیر است.

دوز مصرفی پیشنهادی: حداکثر 5 گرم در روز در دوزهای تقسیم شده برای قرص یا کپسول.

زنجبیل (Ginger)

ریشه: ریشه خشک یا تازه گیاه زنجبیل

خواص درمانی: کاهش درد مفاصل و کاهش التهاب در افراد مبتلا به آرتروز (OA) و روماتیسم مفصلی (RA). گردش خون را در افراد مبتلا به پدیده رینود افزایش می‌دهد. نشان داده شده است که زنجبیل دارای خواص ضدالتهابی مشابه ایبوپروفن، مهار کننده COX-2 سلکوکسیب و حتی مسدود کننده های TNF است. همچنین ژن‌های التهابی خاصی را خاموش می‌کند، که ممکن است آن را به یک مسکن مؤثر و درمان بالقوه برای اختلالات خود ایمنی و سرطان تبدیل کند.

کورکومین (زردچوبه)

منبع: اصلی‌ترین ماده شیمیایی موجود در زردچوبه، ریشه گیاه مربوط به زنجبیل است. زردچوبه جزء اصلی داروهای سنتی چینی و هندی (آیورودا) و جزء اصلی در کاری است.

خواص درمانی: درد، التهاب و سفتی مربوط به آرتریت روماتوئید (RA) و استئوآرتریت (OA) را کاهش می‌دهد. بورسیت را درمان می‌کند.

کورکومین ضدالتهاب قوی، سیتوکین‌ها و آنزیم‌های التهابی را مسدود می‌کند، از جمله 5-LOX و سیکلوکسیژناز-2 (COX-2)، که در داروی سلکوکسیب مورد هدف هستند. نتایج مطالعات علمی نشان داد که 1000 میلی‌گرم کورکومین در روز درد و التهاب OA و همچنین نیاز به مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند دیکلوفناک و ایبوپروفن را کاهش می‌دهد. همچنین کورکومین ممکن است به جلوگیری از شکسته شدن استخوان در افراد کمک کند.

دوز مصرفی پیشنهادی: عصاره کورکومین را انتخاب کنید، زیرا زردچوبه کامل اغلب به سرب آلوده است. کپسول 500 میلی گرم دو بار در روز. کورکومین تنها درصد کمی از زردچوبه را تشکیل می‌دهد و جذب آن دشوار است. هنگام انتخاب مکمل، مقدار استاندارد کورکومین را بررسی کنید و مارک هایی را انتخاب کنید که از فسفولیپیدها (Meriva، BCM-95)، آنتی اکسیدان ها (CircuWin) یا نانوذرات (Theracurmin) برای جذب بهتر استفاده می‌کنند.

نکات مهمی که باید در حین مصرف ترکیبات دارای زردچوبه برای درد مفاصل رعایت کنید:

  • دوزهای زیاد زردچوبه می‌تواند به عنوان رقیق کننده خون عمل کرده و باعث ناراحتی معده شود.
  • در صورت مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین، در آستانه جراحی، باردار بودن یا بیماری کیسه صفرا از مصرف زردچوبه/کورکومین اجتناب کنید.
  • مصرف برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی برای بیماران مبتلا به آرتریت ضروری هستند. ریزمغذیهایی مانند؛ اسید فولیک (ویتامین ب9)، ویتامین ب12، ویتامین دی و عناصر معدنی مانند مس، زینک

فولات (فرم مکمل: اسید فولیک)

متوترکسات، یک داروی رایج روماتیسم مفصلی، فولات را از بین می‌برد، بنابراین توصیه می‌شود پزشکان مکمل‌هایی را برای تمام بیمارانی که از این دارو استفاده می‌کنند، تجویز کنند. پژوهش‌های علمی معتبر نشان داد که اسید فولیک عوارض جانبی شایع متوتروکسات مانند تهوع، استفراغ و مسمومیت کبدی را کاهش می‌دهد. دوزهای بالا و پایین (به ترتیب بیش از 25 میلی‌گرم در هفته و کمتر از 10 میلی گرم در هفته) به یک اندازه مؤثر بودند، حتی با دوزهای بالاتر متوترکسات. مطالعات همچنین نشان می‌دهد که فولات و اسید فولیک ممکن است خطر سکته مغزی را کاهش دهند.

ویتامین ب12

ویتامین B12 به همراه ویتامین B6 و فولات، اسید آمینه هموسیستئین را کاهش می‌دهد که با افزایش سن میزان آن افزایش می‌یابد و در افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی در سطوح بالایی یافت می‌شود. هموسیستئین بالا با افزایش خطر حمله قلبی و سکته مغزی و همچنین از پوکی استخوان ، شکستگی و افت شناختی در افراد مسن مرتبط است. در سال 2018، یک گروه بین المللی از متخصصان درمان با ویتامینهای گروه B را برای همه بزرگسالانی که دارای سطح هموسیستئین بالا هستند توصیه کردند تا خطر از دست دادن حافظه و زوال عقل را کاهش دهند.

ویتامین دی

ویتامین D بسیاری از عملکردهای مهم سلولی را تنظیم می‌کند: به جذب کلسیم کمک می‌کند، از پوکی استخوان و شکستگی جلوگیری می‌کند. سلولهای مسئول عملکرد خود ایمنی را تنظیم می‌کند. با التهاب مبارزه می‌کند، در برابر میکروبهای بیماری زا محافظت می‎کند و به ایجاد میکروبیوم سالم روده کمک می‌کند. مقادیر کافی با بهبود سلامت قلب مرتبط است.

سطوح پایین ویتامین D با روماتیسم مفصلی، بیماری های التهابی روده، خطر سرطان روده بزرگ و مشکلات حافظه مرتبط است.

دکمه بازگشت به بالا