برترین های کار و کسبعمومی

فلاتر یا پایتون؟ امسال کدام را انتخاب کنیم

قرار گرفتن در عصر تکنولوژی و شکل گرفتن روتین زندگی بر اساس استفاده از گوشی‌های هوشمند باعث شده تا برنامه نویسی اپلیکیشن‌های موبایلی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شود. واضح است که طراحی و توسعه اپلیکیشن‌های موبایلی به چندین زبان برنامه نویسی ممکن است. بین تمامی راه‌های موجود خیلی از برنامه نویسان این سوال برایشان پیش می‌آید که کدام زبان برنامه نویسی بهتر است؟ فلاتر یا پایتون؟ فلاتر یا جاوا؟ در این مقاله دو راه پر طرفدار در سال جاری را انتخاب و  ضمن معرفی با یک دیگر مقایسه کرده ایم.

معرفی فلاتر

فلاتر یک فریمورک متن باز(Open source) است که توسط گوگل طراحی و منتشر شده است. این فریمورک برای توسعه برنامه‌ها در پلتفرم‌های ، آی ‌او اس، ویندوز، وب، آندروید ، ویندوز، مک، لینوکس، گوگل فیوشا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چهارچوب بر اساس زبان برنامه نویسی دارت(Dart) طراحی شده که خود دارت، زبانی شی گرا و چند منظوره می‌باشد.

ویژگی‌های فلاتر

در زیر به بررسی ویژگی‌های فریمورک فلاتر پرداخته شده است.

 • کامپایل Node JS: فریمورک فلاتر به دلیل استفاده از زبان دارت، که سینتکسی شبیه زبان C دارد، از پتانسیل کامپایل کدهای Node JS برخوردار است.
 • قابلیت Hot reload: این فریمورک این قابلیت را دارد تا در لحظه و بددون ران کردن مجدد کدهای نوشته شده را Debugging کنید.
 • Foundation Library: کتابخانه اعظمی که بسیاری از توابع و کلاس‌های مورد نیاز برنامه نویس را دراختیار وی قرار می‌دهد.
 • Design Specific Widgets : این ابزار، امکانات و سازه‌های بسیاری برای طراحی یک اپلیکیشن در اختیار کاربر می‌گذارد.

مزایای استفاده از فلاتر

در این بخش مزایای فریمورک فلاتر بررسی شده‌اند.

 • اینترفیس یا رابط کاربری: رابط کاربری فوق العاده ساده و راحت فلاتر باعث می‌شود تا با سرعت بالا و کمترین زمان پرت، برای اپلیکیشن خود ظاهری خاص و خلاقانه طراحی نمایید.
 • اسناد و پشتوانه قوی: این مورد از آن جهت قابل اهمیت است که هر زمان که شما در کد نویسی با مشکلی مواجه شوید، به راحتی و با رجوع به مستندات و یا استفاده تالارهای گفت و گو می‌توانید مشکل خود را بر طرف نمایید.
 • ساخت برنامه چند پلتفرمی: شما زمانی دکه در فلاتر کدی را می‌نویسید، هنگام خروجی گرفتن می‌توانید به راحتی برای پلتفرم مد نظر خود، خروجی ایده آل را ذخیره نمایید.
 • رایگان بودن: به دلیل اوپن سورس بودن دارت و فلاتر، برنامه نویسان زیادی در توسعه این فریمورک سهیم هستند و هر کدام کوشیده‌اند تا با ساخت و طراحی انواع ابزارها و قرار دادن رایگان آن‌ها در اختیار عموم جایگاه آن را سامان ببخشند.

معایب استفاده از فلاتر

در این قسمت، نکات منفی فلاتر مورد بحث قرارگرفته است.

 • حجم زیاد برنامه: چناچه یک برنامه را هم با فلاتر و هم با زبان دیگری کد نویسی نمایید، هنگام خروجی گرفتن متوجه خواهید شد، خروجی فلاتر حجم بیشتری دارد.
 • استفاده از زبان دارت: این زبان به نسبت سایر زبان‌ها نظیر جاوا بسیار نو پا و نو ظهور است و به همان میزان جامعه آماری کمی دارد.
 • کتابخانه محدود: درست است که ابزارهای زیادی وجود دارد اما کتابخانه‌های کمی برای فلاتر طراحی شده‌اند. کتابخانه‌ها از آن جهت اهمیت دارند که ویژگی‌های بیشتری می‌توان به اپلیکیشن‌ها اضافه کرد.

معرفی زبان برنامه نویسی پایتون

زبان برنامه نویسی پایتون زبانی، تفسیری و شی گرا است که از سال 1991 انتشار یافته است. ساختار پایتون به نحوی است که امکان نوشتن کد بدون ابهام در هر اندازه‌ای را به کاربر می‌دهد. این زبان دارای کتابخانه‌های بسیار زیادی است که به کاربر اجازه ساخت برنامه‌های متفاوت با امکانات مجزا را می‌دهد. از پایتون می‌توان در ساخت و توسعه اپلیکیشن، داده کاوی، هوش مصنوعی و وب استفاده کرد.

ویژگی‌های زبان پایتون

در این قسمت، ویژگی‌های پایتون بررسی شده‌اند.

 • زبان سطح بالا: این به آن معنا است که زبان پایتون به زبان انسان نزدیک است.
 • کتابخانه‌های فراوان: کتابخانه‌ها میانبری هستند تا کد نویسی شما را خلاصه و محدود نمایند و با استفاده از آن‌ها بتوانید امکانات مورد نظر را به برنامه خود اضافه نمایید.
 • قابلیت حمل: به آن معنی است که اگر شما با سیستم عامل ویندوز مشغول کد نویسی هستید، به راحتی می‌توانید به لینوکس یا مک منتقل شوید و نیاز به تغییر کد نیست.
 • عدم نیاز به کامپایل: در واقع در پایتون، شما زمانی که کدها را می‌نویسید در لحظه اجرا می‌شوند و نیاز با اجرا جدا خط کدها نیست.
 • امکان ترکیب با سایر زبان‌های برنامه نویسی: زبان پایتون را می‌توانید با زبان C و جاوا ترکیب کنید که این موضوع در پوشش نقاط ضعف هر کدام از این زبان‌ها بسیار حائر اهمیت است.

مزایای استفاده از پایتون

مزایای پایتون به شرح زیر است:

 • یادگیری آسان: به دلیل کد نویسی ساده و خوانایی بالا پایتون نسبت به سایر زبان‌ها یادگیری آن بسیار آسان‌تر است.
 • منعطف بودن: برنامه‌ها کاربری‌های متفاوتی دارند، پایتون از محدودترین برنامه‌ها تا حجیم‌ترین آن‌ها را پوشش می‌هد.
 • جامعه آماری بالا: جامعه آماری بالا، برای رفع مشکل، یادگیری، اشتراک تجربه و پیشرفت در مدت کم بسیار مهم است.
 • قوی در امنیت: به دلیل امنیت بالا، این زبان به زبان محبوب برنامه نویسان و امنیتی تبدیل شده‌است.

معایب استفاده از پایتون

 • سرعت کم اجرا: در مقایسه با سایر زبان‌های برناممه نویسی اجرا شدن برنامه‌های پایتونی کمی کند است.
 • حجم زیاد فایل: فایل‌های ساخته شده با پایتون عموما حجم زیادی دارند.
 • محدودیت در و بنویسی: درست است که پایتون فضای برنامه‎‌نویسی وب دارد اما این بخش کیفیت بالایی ندارد.
 • نا مشخص بودن متغیر: در پایتون در حین کد نویسی متغیرها مشخص می‌شوند که این مورد است در پروژه‌های بزرگ گیج کننده باشد.

در بازار کار فلاتر جایگاه بهتری دارد یا پایتون

مهم‌ترین نکته در انتخاب یک زبان برنامه‌نویسی شناخت بازار کار و فرصت‌های شغلی است. پایتون در بحث بازار کار به دلیل ویژگی‌های خاص خود، دارای جایگاه خاصی است. بیشتر تمرکز بازار کار پایتون بر روی دو شاخه داده‌کاوی  و دیتا آنالیز می‌باشد و سایر شاخه‌ها نظیر امنیت و هوش مصنوعی در جایگاه‌های بعدی قراردارند. از لحاظ درآمد، بسته به سطح فرد مطابق جدول زیر است.

  سطح جونیور سطح میان رده سطح سنیور
در تهران 12.5 میلیون تومان 19 میلیون تومان 32 میلیون تومان
در سایر شهرهای بزرگ 9 میلیون تومان 12.5 میلیون تومان 20 میلیون تومان

از سوی دیگر بازار کار  فلاتر به عنوان یک فریمورک نو ظهور، در سه دسته مجزای برنامه نویسی اندروید، ای او اس و وب شکل گرفته‌است. درآمد یک فلاتر کار به سطح وی مطابق جدول زیر است.

  سطح جونیور سطح میان رده سطح سنیور
در تهران 11 میلیون تومان 17.5 میلیون تومان 30 میلیون تومان
در سایر شهرهای بزرگ 7 میلیون تومان 10 میلیون تومان 18 میلیون تومان

فلاتر بهتر است یا پایتون؟

برای پاسخ دادن به این سوال ربط مستقیم با جایگاه و هدف شما دارد. به عنوان مثال اگر هدف شما صرفا برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل می‌باشد، اگر شما یک استارتاپ هستید و نیاز به طراحی و اجرای سریع یک سمپل از کار برای ارائه دارید، قطعا فلاتر انتخاب بهتر و کم هزینه‌تری می‌باشد اما اگر به فکر نوشتن یک اپلیکیشن ویژه و با قابلیت‌های بالا هستید، پایتون انتخاب بهتری است.

به طور کلی می‌توان انتخاب را بر اساس حجم کار مد نظر قرار داد، اگر کاری کوچک، کم هزینه و سریع نیاز دارید به سمت فلاتر بروید و اگر پروژه‌ای بزرگ و پیچیده‌ دارید بهتر است از پایتون استفاده نمایید.

فلاتر یا پایتون رو چطور بیاموزیم؟

اما چگونه فلاتر یا پایتون را یاد بگیریم؟ به منظور یادگیری فلاتر و یا پایتون  می توانید از منابع آموزشی مختلفی استفاده کنید. یکی از بهترین منابع آموزشی در زمینه یادگیری فلاتر و پایتون، دوره آموزش فلاتر  و دوره آموزش مسترکدر پایتون در دانشجویار است. این دو دوره آموزشی پروژه محور بوده تا شما را با ساخت اپلیکیشن‌های جذاب آشنا کند.

برای مشاهده سرفصل های دوره آموزش فلاتر دانشجویار روی لینک کلیک کنید:

 در این دوره، به طور جامع و کامل به جلوه‌های مختلف فلاتر پرداخته می‌شود. شما با زبان برنامه‌نویسی دارت، استیت منیجمنت (State Management) با استفاده از الگوی Bloc، کار با دوربین، میکروفون و GPS موبایل، انیمیشن‌ها، همچنین کار با دیتابیس‌ها در پروژه‌ها و ریسپانسیو (Responsive) کردن اپلیکیشن‌ها و سایر موارد آشنا خواهید شد.

دکمه بازگشت به بالا