برترین های کار و کسبعلمی و پزشکی

دکل منوپل اورلب

دکل منوپل اورلب چیست؟

دکل منوپل سازه ای است فلزی با سطح مقطع دایره شکل و به صورت استوانه که قطر این استوانه در پایین و پایه دکل قطور تر و هر چه با تاج دکل یا قسمت بالای دکل نزدیک تر میشود از قطر آن کاسته می شود. این نوع دکل در دونوع دکل منوپل فلنچی و دکل منوپل اورلب و به دو صورت لوله ای و چند وجهی ساخته می شود. در این مطلب نوع دکل منوپل اورلب توضیح خواهد داده شد که در هر دو تیض دکل لوله ای و چند وجهی قابل ساخت می باشد.

دكل دوربين |دکل منوپل اورلب

کاربرد دکل منوپل

دکل منوپل را میتوان جزو سازه های فلزی نام برد که در مقایسه با سایر انواع دکل ها همچون خودایستا و دکل مهاری کارایی و موارد مصرف بسیار بیشتری دارد. از استفاده دکل منوپل اورلب در ارتباطات مخابراتی و وایرلسی گرفته تا استفاده به منظور دکل دوربین اسپید دام، پایه دوربین مدار بسته شهری و امنیتی و نظارتی و همچنین پایه تابلو های تبلیغات و برج نوری و روشنایی، پایه چراغ خیابانی و … همه در رسته انواع دکل منوپل قرار میگیرند که حال یا به صورت دکل منوپل اورلب ساخته میشوند و یا فلنچی و بازهم یا در تیپ لوله ای یا چند وجهی.

تعریف دکل منوپل اورلب

در ساخت این مدل از دکل منوپل سکشن های دکل به شکلی طراحی و ساخته میشوند که انتهای یک سکشن درون ابندای سکشن بعدی قرار گیرد و میتوان آن را به یک آنتن رومیزی تلویزسون های قدیمی تشبیه کرد. به طور کلی این نوع دکل یک کدکل اسپیرال کاملا صاف میباشد که محل اتصال و تلاقی سکشن های آن بر خلاف فلنچی که بر روی هم قرار میگرفتند،‌ داخل هم قرار می گیرند. معمولاً به دلیل اینکه از بخش های کمتری این نوع دکل ساخته شده است، سبک تر می باشد که این یک مزیت برای این نوع دکل به حساب می آید.

طراحی و ساخت دکل لوله ای اورلب

از آنجایی که بخش کمتری از این نوع دکل ها ساخته میشوند نسبتا سبک میباشند که این مورد خود یک مزیت برای این تیپ دکل ها محسوب میشود . همچنین میبایست مقاومت دکل به صورت کامل در مقابل باد کنترل شود. و از آنجا که معولا دکل منوپل اورلب با ارتفاع کمتری ساخته میشود مناسب نصب در ارتفاعات می باشد .

تقسیم بندی دکل منوپل از لحاظ کاربرد

از لحاظ کاربردی میتوان دکل ها را با توجه به صنعت و حوزه مورد استفاده نظیر دکل های انتقال نیرو در صنعت برق به دسته دکل های برق تقسیم کرد و یا با عنوان کارایی برای پایه دوربین به عنوان دکل دوربین مدار بسته شناخت، در اینجا چند مورد از استفاده های مرسوم برای انواع تیپ های دکل را ذکر می کنیم:

پایه چراغ راهنمایی

پایه چراغ خیابانی

پایه تابلو تبلیغاتی ( بیلبورد )‌

پایه چراغ استادیومی

اساس کار این دکل های منوپل چیست؟

این دکل ها اساساً یک فرستنده و گیرنده رادیویی بزرگ و قدرتمند هستند که با فناوری محاسباتی پردازنده‌های سیگنال دیجیتال همراه می باشند. یک تلفن همراه خود اساساً یک فرستنده و گیرنده رادیویی ضعیف است. به منطقه جغرافیایی حاوی دکل تلفن یا چندین دکل تلفن، سلول گفته می شود.

هنگامی که یک تماس، پیام یا سایر داده‌ها از تلفن همراه ارسال می‌شود، سیگنالی ارسال می‌شود و توسط نزدیک‌ترین برج تلفن همراه در محدوده دریافت می‌شود، که سپس سیگنال را رمزگذاری می‌کند و سیگنال را، گاهی اوقات از طریق یک سری سلول، تا زمانی که به مقصد مربوطه خود می رسد.برج های سلولی دارای فرستنده های قدرتمندی هستند.

ساختار دکل تلفن همراه معمولاً از یک برج تشکیل شده است که یک ساختمان بلند ممکن است به عنوان حداقل یک ایستگاه پایه به همراه چندین گیرنده، فرستنده و پردازنده سیگنال دیجیتال عمل کند. آنتن‌ها در بالای برج یا سایر سازه‌های بلند که توسط ایستگاه پایه تلفن همراه اشغال شده نصب می‌شوند، زیرا ارتفاع در هنگام انتقال سیگنال در فواصل طولانی مهم است.

برخی از شهرها قوانینی دارند که مستلزم آن است که هر دکل تلفن همراه باید با محیط اطراف خود ترکیب شود، بنابراین دکل تلفن اغلب به گونه‌ای ساخته می‌شود که شبیه یک درخت بلند، میله پرچم، اثر هنری یا سایر ساختارهای معمول دیده شود.

دکل تلفن سیگنال ها را با تلفن های همراه مبادله می کند.

هنگامی که دکل تلفن همراه سیگنالی را دریافت می کند، بخشی از اطلاعات رمزگذاری شده از آن سیگنال شامل شماره تلفن شماره گیری شده است که به عنوان یک آدرس منحصر به فرد عمل می کند تا اطلاعات پس از آن به گیرنده مورد نظر منتقل شود. علاوه بر این، تلفن همراه همیشه سیگنال های شناسایی را در فواصل زمانی مکرر ارسال می کند.

سیگنال‌های شناسه توسط نزدیک‌ترین برج سلولی دریافت می‌شوند که مکان گیرنده یا تلفن همراه را که سیگنال ارسالی باید به آن تحویل داده شود، تأیید می‌کند. یک ایستگاه فرستنده و گیرنده پایه ، همچنین به عنوان ایستگاه پایه تلفن همراه یا به عبارت ساده تر، فقط یک ایستگاه پایه شناخته می شود، ترافیک سیگنال ها را بین چندین اپراتور تلفن مدیریت می کند و همچنین ممکن است میزبان چندین نوع فناوری رابط هوایی باشد که می تواند بسته به خدمات تلفن همراه متفاوت باشد.

ارائه دهندهو نوع داده های ارسالی برای جلوگیری از تداخل یا حجم زیاد داده، دکل تلفن همراه اغلب با استفاده از بیش از یک سایت ایستگاه پایه تلفن همراه کار می‌کند.

جمع بندی

دکل منوپل عمدتا به دو شکلِ تلسکوپی یا با استفاده از پیچ و مهره بر روی هم قرار میگیرند. این دکل دارای انواع و زیر شاخه های متعددی است و به عنوان مثال دکل پل یکی از زیر شاخه های این محصولات به حساب می آید. از آنجایی که این دکل ها به شکل تک پایه هستند، روند نصب آنها به این ترتیب است که بخشهای بالایی روی قسمت های پایینی سوار میشوند. به هر یک از این بخش ها “سکشن” گفته میشود و بلندترین ارتفاع در آن ها شش متر است. بیشترین کاربرد این محصولات در مواردی از قبیل برج های روشنایی، پایه تابلو راهنما مسیر، برج استادیومی، دکل مخابراتی، پایه پرچم، پایه دوربین مداربسته، پایه دکل دوربین های ترافیکی، پایه چراغ راهنما و دکل بی سیم می باشد.

دکمه بازگشت به بالا