اقتصادی

آب رهاسازی شده از سمت ‎افغانستان وارد” ‎سیستان” شد

نماینده ویژه رئیس جمهور در افغانستان اعلام کرد که امروز شنبه ۲۴ مرداد ماه ۱۴۰۱ آب رها شده از افغانستان وارد چاهی در سیستان شد.

به گزارش patc، حسن کاظمی کمی، وی بعدازظهر شنبه با انتشار ویدئویی در صفحه توئیتر خود نوشت: با استفاده از ظرفیت دیپلماسی عمومی و هماهنگی بین سازمانی در سطح ملی با تعامل مستمر دیپلماتیک، امروز شنبه ۲۴ مرداد ماه ۱۴۰۱ آب از افغانستان به چاه در سیستان. تبدیل شود.
مذاکرات برای حفظ و تثبیت جریان آب ادامه خواهد یافت.»

به گزارش patc، بر اساس دستور اخیر رئیس جمهور مبنی بر پیگیری جمهوری اسلامی ایران در هیرمند، چند روز پیش حسین میرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان تلفنی گفت و گو کرد. مرامجی».

امیر عبداللهیان در این گفت وگوی تلفنی با اشاره به بارندگی های اخیر و جاری شدن رودخانه هیرمند ابراز امیدواری کرد که آب بدون معطلی به جمهوری اسلامی ایران برسد و نیاز ایران را برطرف کند و موانع انسانی وجود داشته باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان انتقال عنوان ایرانی را شاخص مهمی از پایبندی حکومت افغانستان به انجام تعهدات بین المللی خود در قبال ایران دانست.

امیرعبداللهیان با اشاره به مطالبات جدی مردم و نمایندگان سیستان و بلوچستان در شورای اسلامی وزارت امور خارجه، افزود: اگر اشغال هیرمند از سوی ایران بدون حل و فصل سریع و جدی باشد، بازتاب های منفی خواهد داشت. در سایر زمینه های همکاری بین دو کشور.»

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: به زودی هیاتی بلندپایه از وزارت نیرو برای بررسی و رفع موانع موجود و رایزنی با مقامات افغانستان در این زمینه عازم کشور می شود.

سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان در این گفتگوی تلفنی ضمن استقبال از سفر هیئت وزارت دفاع به افغانستان گفت: ما به ایران متعهد هستیم. وقتی آب در دسترس باشد، آن را به ایران می رسانیم.

امیرعبداللهیان در این خصوص گفت: می توانیم با تشکیل تیم فنی و عملیاتی مشترک آب رودخانه را به حالت عادی برگردانیم تا مردم دو طرف مرز از هدر رفت منابع آبی آسیب نبینند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا