اقتصادی

آیفون ۱۵ به سرنوشت آیفون ۱۴ دچار شد/ جدیدترین قیمت‌های آیفون در بازار

بررسی‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر برخی از سایت‌های فروش اینترنتی در حال فروش آیفون‌های ۱۴ و ۱۵ رجیستر نشده هستند و در این میان قیمت‌ آخرین مدل از برند آیفون که در ایران رجیستر شده، یعنی آیفون ۱۳ قیمتی بین دو مدل رجیستر نشده دارد؛ یعنی آیفون ۱۳ در حال حاضر در بازار از آیفون ۱۴ گران‌تر و از آیفون ۱۵ ارزان‌تر است.

به گزارش patc، با وجود ممنوعیت واردات آیفون ۱۵ به کشور، به نظر می‌رسد این مدل از برند آیفون نیز به سرنوشت آیفون ۱۴ دچار شده و به طور غیررسمی و بدون رجیستر در بازار عرضه می‌شود.

 تقریبا از ابتدای پاییز رجیستر شدن یا نشدن این آیفون ۱۴ در هاله‌ای از ابهام قرار داشت. اما در نهایت مسئولان ابتدا به صراحت اعلام کرده‌اند که واردات تجاری این موبایل ممنوع است و بعد از مدتی هم واردات آیفون ۱۴ و مدل‌های بعد از آن از رویه مسافری نیز ممنوع شد. این تصمیم باعث شد قیمت آیفون ۱۳ به دلیل داشتن رجیستری و گارانتی از آیفون ۱۴ قاچاق گران‌تر شده و عده‌ای هم ترجیح می‌دهند با پول کمتر از آخرین تکنولوژی موجود استفاده کنند و در کنار آن با استفاده از یک موبایل ارزان قیمت سیم کارت خود را فعال کنند و با جدیدترین مدل آیفون به اینترنت یک موبایل ارزان متصل شوند و کارهای خود را پیش ببرند.  

البته همچنان عده‌ای به تغییر این شرایط امیدوار بودند و حتی برخی مغازه‌داران با وعده رجیستر شدن این موبایل آن را به خریداران عرضه می‌کردند، اما در نهایت مشخص شد که قرار نیست ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ به بالا برداشته شود. اواخر شهریور ماه دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه، ارزبری بالا و عمل متقابل نسبت به تحریم‌هارا از جمله مهم‌ترین دلایلی عنوان کرد که مسئولان برای ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ به بالا مطرح کرده‌اند و گفت که به این ترتیب میزان واردات و ارزبری آیفون به شدت کاهش پیدا کرده، چرا که عملا از آیفون ۱۴ به بعد ثبت سفارش و رجیستری نخواهد شد و مدل‌های ۱۳ و قبل از آن هم دیگر تقاضای چندانی ندارد.

میانه مرداد ماه انجمن واردکنندگان موبایل در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهوری پیشنهاداتی در حوزه اصلاحات برخی مقررات واردات موبایل ارائه کرد و با اشاره به ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ از سال گذشته، تخمین زد که تا میانه مرداد ماه حدود ۱۲۰ هزار آیفون ۱۴ به ارزش بیش از ۱۵۰ میلیون دلار به طور غیرقانونی وارد کشور شده است. همچنین انجمن هشدار داده بود که با توجه به رشد تکنولوژی، روش‌های گوناگونی برای دورزدن سیستم رجیستری وجود دارد که عملاً آنتن را به آیفون‌ها ۱۴ بازمی‌گرداند و این ممنوعیت واردات صرفاً آسیب به دولت از منظر عدم تحقق درآمدی و آسیب اقتصادی به واردکنندگان که از فرصت واردات این کالا محروم شده‌اند، به‌همراه داشته است. از طرف دیگر با توجه به کاهش تولید آیفون ۱۳ بعد از تولید مدل‌های جدید، ورود حجم زیاد آیفون ۱۳ که عموماً کارکرده، رفرش یا غیراصلی هستند، باعث متضررشدن بخشی از مصرف‌کنندگان شده است. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد اگر استفاده از این روش‌های جدید به صرفه اقتصادی برای همه گوشی های پرمصرف و ارزان قیمت برسد، عملا طرح رجیستری کارایی خود را از دست خواهد داد و قاچاق مسافری بازار را خواهد گرفت.

قیمت آیفون ۱۳ از ۱۴ جلو زد، از ۱۵ عقب ماند

این موضوع حالا در مورد آیفون ۱۵ هم مطرح است. هرچند که هنوز برآوردی از میزان واردات این موبایل به کشور در دسترس نیست. اما بررسی برخی سایت‌های فروش اینترنتی که در حال حاضر انواع آیفون ۱۵ پرومکس بدون رجیستری با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت، ۵۱۲ گیگابایت و یک ترابایت به ترتیب حدود ۸۲، ۱۰۳ و ۱۱۸ میلیون تومان قیمت دارد.

بررسی‌های سایت‌های فروش اینترنتی نشان می‌دهد که قیمت آیفون‌های ۱۴ پرومکس رجیستر نشده نیز با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت، ۵۱۲ گیگابایت و یک ترابایت به ترتیب حدود ۵۶، ۷۲ و ۸۶ میلیون تومان عرضه می‌شود.

در این میان اما آخرین مدل از برند آیفون که در ایران رجیستر شده، یعنی آیفون ۱۳ قیمتی بین دو مدل رجیستر نشده دارد؛ یعنی آیفون ۱۳ در حال حاضر در بازار از آیفون ۱۴ گران‌تر و از آیفون ۱۵ ارزان‌تر است. بر این اساس آیفون‌های ۱۳ پرومکس رجیستر شده در ظرفیت‌های ۲۵۶ گیگابایت، ۵۱۲ گیگابایت و یک ترابایت به ترتیب حدود ۶۶، ۷۷ و ۸۸ میلیون تومان قیمت دارد.

البته توجه به این نکته ضروری است که رئیس اتحادیه فروشندگان صوتی و تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی تهران از خریداران خواسته موبایل بدون گارانتی از دست‌فروش یا سایت‌های نامعتبر نخرند، چون با توجه به اینکه مکان مشخصی ندارند، امکان رسیدگی به تخلف آن‌ها نیست. این مقام صنفی پیش از این هم تاکید کرده بود که آیفون ۱۴ (که حالا در مورد آیفون ۱۵ هم صدق می‌کند) به صورت تجاری وارد نشده، خرید و فروش آن ممنوع است. البته به گفته او کسبه دارای جواز کسب معمولاً تخلف نمی‌کنند و در حال حاضر عموما سایت‌ها هستند که آیفون ۱۴ خرید و فروش می‌کنند.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه فعالیت در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با دانش عمیقی از مسائل مالی و اقتصادی، تلاش می‌کنم به شما اطلاعات دقیق و جامع را ارائه دهم تا شما بتوانید درک بهتری از رویدادها و تغییرات در دنیای اقتصاد داشته باشید.
دکمه بازگشت به بالا