علمی و پزشکی

ابتلای جوانان و بانوان به سرطان سینه بیشتر است/ زن‌ها ماموگرافی را جدی بگیرند

آفتاب‌‌نیوز :

پوریا عادلی، امروز (یکشنبه، ۳۰مهرماه) در جمع خبرنگاران با بیان اینکه سرطان سینه اگر زود و به موقع تشخیص داده شود، یکی از سرطان‌های قابل درمان است، اظهار کرد: ما مشکلی در خصوص درمان این نوع سرطان نداریم و بیماران ما به بهترین نحو درمان می‌شوند.

وی شیوع سرطان پستان در خانم‌ها را صدبرابر بیشتر از آقایان دانست و افزود: مهم‌ترین فاکتور این نوع سرطان، تشخیص به موقع آن است، این بیماری  اگر درسطح پایین تشخیص داده شود،  می‌تواند جراحی یا هورمون درمانی رادیوتراپی داشته باشد و فرد زندگی عادی خود را در پیش گیرد، اما زمانی که این بیماری به سطح بالاتری برسد، هرکاری که برای درمان بیمار انجام شود، فقط تسکین است.

این متخصص رادیوتراپی آنکولوژی گفت: با توجه به اینکه علم پیشرفت کرده است و داروهای مختلفی وارد بازار شده، ما فقط می‌توانیم مثلا دو سال عمر بیمار را به چهارسال برسانیم و این تشخیص اولیه برای ما بسیار مهم است.

وی تصریح کرد: میزان شیوع سرطان پستان در کشورهای توسعه یافته بیشتر است، از نظر محدوده جغرافیایی هم هر چقدر از سمت شمال به غرب و به سمت مرکز و جنوب ایران حرکت می‌کنیم، این بیماری شیوع پیدا می‌کند. خوشبختانه در اصفهان اکثر توده‌هایی که از سرطان پستان مشاهده می‌کنیم، توده‌های کوچکی بوده‌اند. 

عادلی خطاب به همه افراد، هشداد داد: در بحث اسکرینیگ یا غربالگری برای فرد سالمی که هیچ‌گونه سابقه خانوادگی ندارد، ولی به سن ۴۰ سال رسیده، باید یک مامو گرافی انجام دهد. از ماموگرافی نباید ترسید، اما این مشکل را در درمان سرطان پستان در کشور داریم که خانم‌ها به زور باید ماموگرافی کنند، در حالی که خانم‌ها باید این مسئله را جدی بگیرند. ماموگرافی باید حداقل سالی یک‌بار حتما انجام شود. متاسفانه جوان‌ترها به این سرطان مبتلا می‌شوند که نگران کننده است.

رسول فاتحی‌فر، فلوشیپ جراحی پستان در خصوص سرطان پستان نیز گفت: خبرهای خوب زیاد داریم که شاید در درمان آینده سرطان پستان، روش‌های جدیدتری پیش رو داشته باشیم، روش‌های سال‌های گذشته در مقایسه با امروز بسیار تغییر کرده است و همچنین ایران در این زمینه عقب نیست. در تشخیص سرطان‌ها مسئله مهم، مراجعه به پزشک است که باید یک پزشک شرح حال درست و معاینه را بگیرد، زیرا بر اساس این معاینات و تشخیص به سراغ پاراکلینیک می‌رویم.

وی افزود: بسیاری از بیمارانی که به ما مراجعه می‌کنند بدون اینکه صحبتی کنند، درخواست نوشتن MRI دارند و واقعا انجام MRI به ما کمک نمی‌کند. من فکر می‌کنم آن چیزی که قانون است را رعایت کنیم، بهتر خواهد بود. اگر ما دستورالعمل‌های لازم را قدم به قدم پیش ببریم، نتیجه آن را خواهیم دید.

این فلوشیپ جراحی پستان تاکید کرد: در آقایان هم سرطان پستان وجود دارد، با این تفاوت که زودتر تشخیص داده می‌شود، ولی مشکل جایی است که فکر می‌کنیم، سرطان پستان نمی‌گیریم و دنبال درمان آن نمی‌رویم. درست است سرطان پستان در مردان شایع نیست، ولی تنها هنگامی مراجعه می‌کنیم که علائم قابل مشاهده باشد. اگر افراد سابقه خانوادگی در آنها وجود داشته باشد، لازم است  MRI انجام دهند.

کارگروه خبری مطالب پزشکی

درمان بیماری‌ها فقط یک قسمت از وظایف من است. من سعی می‌کنم با ارائه راهنماها و توصیه‌های پزشکی، افراد را به زندگی سالم و پرانرژی همراه با سلامتی هدایت کنم.
دکمه بازگشت به بالا