اقتصادی

ارز ترجیحی حذف نشده و در حال تخصیص است

بهادری جهرمی تاکید کرد: ارز ترجیحی حذف نشده، در حال توزیع است و تولیدکنندگان و مراکز دریافت کننده ارز مشکلی نخواهند داشت.

به گزارش patc، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در اولین نشست خبری خود در سال جدید با تبریک فرارسیدن سال جدید و ماه مبارک رمضان گفت: به دولت و مردم می دهند. نگاه رهبر انقلاب به دولت امیدوارکننده است و سخنان ایشان مانند همیشه زمینه ساز حل مشکلات کشور خواهد بود.

وی افزود: در پی سخنان مقام معظم رهبری، دولت بلافاصله اقداماتی را برای تدوین و تصویب آیین نامه های حمایت از تولید دانش بنیان و ایجاد اشتغال در بخش های کشاورزی و منابع طبیعی و تهیه بسته جامع توسعه و توسعه در دستور کار قرار داد. استخدام در پیشنهاد مشترک وزارت صمت.» در حمایت از تولید استعدادهای دانش بنیان دو اقدام اساسی وجود دارد.

رئیس کمیته مطبوعات دولت با بیان اینکه در نوروز نیز جلسات هیئت دولت برگزار شد، گفت: به جز جلسه دولت که در آن شب برگزار شد که لغو شد، سایر جلسات دولت به طور مرتب برگزار شد و در ایام نوروز شاهد بازدید و بازدید وزرا بودیم. نظارت بر بازار به طور منظم و مستمر انجام می شود.

وی ادامه داد: در این مدت به استان خراسان رضوی سفر کنید؛ یکی از مراسم افتتاحیه، بهره برداری از مجتمع شهید سلیمانی با تجهیزات 100 درصد داخلی و بخش خصوصی و استفاده از عملیات شرکت دانشبانیان در مناطق فقیرنشین سرخس برای ایجاد ظرفیت است. ارزش افزوده برای گوگرد و این محصول توسعه یافته است.

بیش از 60 میلیون نفر در سفر نوروزی یک شبه مراجعه می کنند

سخنگوی دولت گفت: با مدیریت مناسب بحران کووید 19 شاهد افزایش سفرهای نوروزی هستیم. وی در خصوص تعداد سفرهای نوروزی نیز گفت: بیش از 50 میلیون مراجعه شبانه که نسبت به سال گذشته 60 درصد رشد داشته است. به سال گذشته

بهادری جهرمی ادامه داد: بیش از 52 میلیون وسیله نقلیه داریم که 41 درصد افزایش داشته است، در حالی که در بخش ریلی یک میلیون و 283 هزار نفر داریم که در ایام نوروز 47 درصد افزایش داشته است.تردد هوایی نیز 41 درصد افزایش داشته است. با وجود افزایش سفر، شاهد کاهش 26 درصدی تلفات رانندگی بودیم.

وی با بیان اینکه در پنج روز ابتدایی سال تعداد کل گردشگران به هزار و 400 نفر رسید گفت: برای اولین بار شهر تهران در بین 10 شهر گردشگری در نتایج برنامه ریزی ها قرار گرفت.

سند راهبردی جامع صنعت هسته‌ای 10 آوریل منتشر می‌شود

سخنگوی دولت با اشاره به در پیش بودن روز ملی انرژی هسته ای گفت: 30 فروردین ماه در مراسمی به میزبانی سازمان انرژی اتمی و با حضور رئیس جمهور، سند جامع راهبردی توسعه انرژی هسته ای کشور منتشر می شود.

سخنگوی دولت در خصوص برنامه دولت برای اجرای شعار سالانه و تمرکز بر رشد بنگاه های دانش بنیان گفت: کمیته ای با محوریت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل شده است تا برای تحقق سالانه برنامه ریزی و اقدام کند. در زمینه تحقق و رشد شرکت های دانش بنیان اقدامات لازم انجام شده و سه محور بومی سازی و بازاریابی شرکت های دانش بنیان، تعریف و اجرای طرح های ویژه، راهکارهای دانش بنیان و در حال برنامه ریزی و اجراست. توسعه محیط زیست رونق نوآوری متمرکز آژانس در سراسر وزارتخانه ها.

وی در پاسخ به سوال دیگری در این زمینه گفت: شرکت های دانش بنیان بخشی از بخش خصوصی هستند. دولت ماموریت خود را حمایت و راهنمایی در این زمینه می داند. اگر شرکت های دانش بنیان را به دولت بسپاریم، خلاف هدف است.

از 800 هزار واحد در حال ساخت اعلام شده توسط بهادری جهرمی برای وزارت راه، چند واحد مربوط به بقیه واحدهای مسکن مل و ملی است؟ وی گفت: علاوه بر 800 هزار واحد در دست ساخت، یک میلیون و 100 هزار سایت مسکن نیز تامین شد و تعداد ثبت نام ها از مرز 5 میلیون گذشت. متأسفانه از سال 1994 این پروژه با پیشرفت اندکی (10 درصد) شروع شد اما به نوعی رها شد. این طرح با توجه به اینکه طرح های نهضت ملی مسکن با تسهیلات مناسب همراه است از استقبال بیشتری برخوردار است و در نهایت تمامی این موارد در قالب این طرح انجام می شود.

وی در خصوص مدیریت دولت در زمینه بحران آب گفت: کم آبی مشکلی جدی است که سال هاست با آن مواجه بوده ایم و دولت در تهیه سند نوسازی 1401 یعنی بودجه، بخش 1401 را به عنوان بحران مدیریت آب در نظر گرفت. «برنامه‌هایی در حوزه‌های مختلف انجام شده است. اصلاح الگوی مصرف در صنعت و سایر جنبه های مدیریت آب از دیگر ابتکارات است.

بهادری جهرمی افزود: دولت به ویژه وزارت نیرو در هر حوزه ای از اصلاح الگوی مصرف خانگی و صنعتی گرفته تا سایر ابعاد مدیریت آب برنامه جدی دارد.

وی از احداث 32 تصفیه خانه و آبگیر برای چندین سد از جمله طرح وزارت نیرو برای مدیریت بحران آب خبر داد.

سخنگوی دولت با اشاره به درخواست نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی از رئیس جمهور برای رسیدگی به وضعیت معیشتی مهاجران افغانستانی گفت: افغانستان بیش از 40 سال است که درگیر جنگ بوده و این آوارگی نتیجه این است. این جنگ ها این یک کشور خارجی است نتیجه مداخله.

بهادری جهرمی افزود: ایران به عنوان کشور همسایه تعدادی مهاجر پذیرفته است که در زمینه مهاجران – شهرها رتبه اول را دارند و اینها هم به گفته مقامات بین المللی در کنار ایرانی ها همان ایرانی ها هستند. در شهر زندگی کن.”

وی ادامه داد: حمایت مقامات بین المللی از این اتباع صفر است، در عین حال دولت در اقدام بین المللی که برخی از آنها در طول سالیان گذشته انجام شده است تاخیری نداشته است، ایران از ثبات در افغانستان استقبال می کند اما تا زمانی که این عزیزان باشند. مهمانان ما، حمایت ادامه خواهد داشت.

بهادری جهرمی خاطرنشان کرد: ایران همواره با حسن همجواری و دوستانه پذیرای میزبانان خود بوده است و رئیس جمهور نیز به وزارت کشور دستور تشکیل «سازمان ملی مهاجرت» را صادر کرد.

دولت کرامت شهروندان به ویژه زنان را نادیده نخواهد گرفت

دبیر هیأت دولت در خصوص سود حاصل از بازی ایران و لبنان در ورزشگاه مشهد و دستور رئیس جمهور برای برخورد با عاملان و مجرمان، گفت: در خصوص اتفاقات مشهد مسئولین ادارات ورزش فدرال یا استانی یا محلی هستند. برنامه ریزی و برگزاری مسابقات در دستور رئیس جمهور به وزیر کشور مبنی بر ارائه گزارش جامع از اتهامات، ایراداتی وجود دارد؛ زیرا دولت از شأن شهروندان به ویژه بانوان غافل نخواهد شد و قطعا با متخلفان برخورد خواهد کرد.

ارز ترجیحی حذف نشده است و در حال تخصیص است

بهادری جهرمی در پاسخ به سوالی مبنی بر حذف ارز ترجیحی در بودجه 1401 و راهکار دولت برای جلوگیری از بروز مشکل برای مردم، گفت: ارز ترجیحی حذف نشده و در حال توزیع است، مشکلی برای تولیدکنندگان و مراکز وجود نخواهد داشت. .

وی ادامه داد: پس از تکمیل منابع لایحه 1400، دولت از مجلس درخواست کرد که یا منابع را افزایش دهد یا تخصیص دهد.

بهادری جهرمی افزود: سیستم تخصیص منابع یارانه ای مشکل دارد نه تخصیص منابع. دولت پس از طراحی مسیر و تخصیص مجدد منابع را به اطلاع مردم می رساند و سپس اجرا می کند.

رئیس کمیته مطبوعاتی دولت در پاسخ به سوال دیگری در بحبوحه نگرانی از تصویب بودجه پایان سال و مغایرت خواندن لایحه بودجه توسط مجلس و دولت، گفت: کار کمیسیون‌های ویژه دولت و وزارتخانه‌های ذیربط این است که به گونه ای که شاهد این گونه نظرات متفاوت نباشیم.

منابع یارانه ای تامین دارو افزایش می یابد

سخنگوی دولت تصریح کرد: در حوزه دارو نه تنها منابع یارانه ای کاهش پیدا نکرد، بلکه منابع یارانه ای در بودجه سال 1401 نیز از 200 میلیون به 3 میلیارد افزایش یافت و منابع ویژه بیماران خاص در نظر گرفته شد. رویکرد جایگزینی که در سند انتقال و بودجه در نظر گرفته شده، تخصیص منابع به مصرف‌کنندگان و آژانس‌های بیمه است، بنابراین تاثیری بر مصرف‌کنندگان نخواهد داشت، تنها تغییر در نحوه تخصیص این یارانه است. البته هنوز قوانین نهایی تدوین نشده است. هر گونه اقدام مرتبط با مردم از قبل اطلاع رسانی خواهد شد.

دولت حفظ سلامت مردم را اولویت اول می داند

بهادری جهرمی با اشاره به برنامه‌های دولت برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها گفت: ستاد مبارزه با کرونا در سطح مدارس و دانشگاه‌ها منع نشده است، دولت سیزدهم سلامت جامعه را در اولویت اول خود می‌بیند و قصد تضعیف آموزش را دارد. ‘t اگر ستاد کرونا ممنوعیتی نداشته باشد، تعطیلی مدارس و دانشگاه ها نیز ممنوع است.

وی افزود: بازگشایی دانشگاه ها و مدارس مورد توجه پرونده ها است و مدیریت آن ها به عنوان مدیریت علاقه مند به سفر نوروزی هستند.

سخنگوی دولت در خصوص تلاش مطلق برای کاهش فقر نسبی در کشور گفت: فقر مطلق و خط فقر دو مفهوم متفاوت هستند، هرچند برنامه دولت را در سه سطح مختلف تشریح کرده ام، وعده حذف خط فقر مطلق نبود. دیروز و تعهد امروز که قرار بود دولت قبل تا پایان سال گذشته به آن رسیدگی کند، ناتمام مانده و در حال اجراست. شناسایی افراد به طور جدی در دستور کار قرار گرفته است که با همکاری خوب دستگاه های دولتی و سازمان های حامی و حتی بخش خصوصی و با شناسایی سریعا برخورد خواهد شد. سه سطح اعلام شده به صورت موازی اجرا خواهند شد.

بهادری جهرمی تاکید کرد: در دولت مردمی هر گونه توسعه و شروع فعالیت های عمرانی، صنعتی و معدنی باید مجوزهای قانونی لازم از جمله مجوزهای زیست محیطی را اخذ کند و توسعه عمرانی شاخه ای از حفاظت از محیط زیست است. در اسفند ماه سال 1389 کابینه دولت قبلی تصمیم به ساخت پتروشیمی میانکاله گرفت.

وی با بیان اینکه از حساسیت مردم قدردانی می کنم، گفت: اجرای این طرح نیازمند مجوز زیست محیطی است.

سخنگوی دولت در خصوص تشکیل وزارت بازرگانی گفت: من چنین چیزی نشنیده ام و این حرکت در دستور کار دولت نیست.

تحریم های ایران در جریان مذاکرات نشان دهنده عدم صداقت است

بهادری جهرمی در خصوص تحریم های آمریکا و پیشنهاد حذف نام سپاه از لیست تحریم ها و تاثیر آن بر روند مذاکرات گفت: تحریم ها نیازی به توضیح در مذاکره ندارد و نشان دهنده عدم صداقت طرف مقابل است. عدم جدیت در پیشبرد مذاکرات

وی در خصوص عدم افزایش یارانه و برنامه دولت برای افزایش این میزان و راهکار دولت برای افزایش ارزش پول ملی گفت: دولت برای اصلاح نظام پرداخت یارانه ها برنامه ریزی ویژه ای انجام داده و باید به سمت اصلاح پرداخت ها حرکت کند. سیستم. بتواند در این فرآیند قدرت خرید خود را حفظ کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا