علمی و پزشکی

از روی زبانتان بفهمید چه بیماری دارید

آفتاب‌‌نیوز :

زبان یکی از بخش‌های بدن است که به کمک آن می‌توانیم صحبت کنیم علاوه بر این می‌توان از روی زبان، سلامت سایر قسمت‌های بدن را تشخیص داد. 

زبان صاف و صورتی

زبان زمانی به طور کلی سالم به نظر می‌رسد که به رنگ صورتی و عمدتا صاف باشد. برآمدگی‌های کوچک موسوم به پاپیل که به طور معمول بافت زبان را تشکیل می‌دهند وظیفه حس کردن طعم و مزه غذا‌ها و موادی را که می‌خوریم به عهده دارند.

زبان نقشه مانند

این شکل زبان که زبان نقشه مانند نام دارد به دلیل بیماری خاصی نیست بلکه در اثر تغییر ژنتیک این شکل زبان به وجود می‌آید. در این شکل زبان فقط افزایش حساسیت به موادغذایی، انواع خمیردندان‌ها، ادویه جات و ترشی‌جات به وجود می‌آید.

خطوط سفید بر روی زبان 

“لیکن پلانوس دهانی” یکی از شایع‌ترین بیماری‌های دهان است. در اثر این بیماری اغلب خارش بسیار شدید و افزایش حساسیت به موادغذایی به وجود می‌آید، اما در برخی موارد ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد این بیماری درمانی ندارد، اما اغلب به خودی خود از بین می‌رود این بیماران باید از استعمال دخانیات و قلیان خودداری کنند.

زبان زرد

یک لایه ضخیم زرد رنگ بر روی زبان به وجود می‌آید که معمولا نشانه‌ای از عفونت‌های قارچی بر روی زبان است. این بیماری اغلب میان کودکان و نوجوانان شایع است. زمانی که این علایم را مشاهده کردید باید سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید تا بدانید به چه علت به این بیماری مبتلا شده اید.

جوش یا زخم روی زبان

زخم بر روی زبان اغلب در اثر سوختگی یا گاز گرفتگی زبان به وجود می‌آید. در اکثر موارد این زخم‌ها پس از مدت کوتاهی بهبود می‌یابند، اما اگر این زخم‌ها یا جوش‌ها بیش از دو هفته بر روی زبان باقی بمانند، فورا باید به پزشک مراجعه کنید، زیرا این علایم می‌تواند نشانه‌ای از سرطان باشد.

شکاف زبان

 زبان چاک چاک در همه سنین ممکن است دیده شود این علامت بیماری نگران کننده‌ای نیست، اما اگر زبان شما همزمان متورم شده باشد. شما باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

زبانه موج دار و دندانه‌ای 

این شکل زبان اغلب در زبان بچه‌ها دیده می‌شود، اما در صورتیکه در بزرگسالان این مورد دیده شود می‌تواند نشانه‌ای از بیماری کم کاری تیروئید باشد.

قرمز و گوشتی

اگر بخشی از زبان شما قرمز و گوشتی شده است ممکن است به آن دلیل باشد که ویتامین‌های بدن شما کافی نیست. در مطالعه‌ای در کلینیک کلیولند اوهایو ایالات متحده نشان داده شده که این شکل زبان می‌تواند نشانه‌ای از کمبود ویتامین B ۱۲ و اسید فولیک باشد هر دو این دارو‌ها در داروخانه در دسترس است.

زبان سیاه

 اغلب افراد با دیدن این شکل زبان وحشت می‌کنند، اما باید بدانید پوشش سیاه بر روی زبان به این دلیل است که باکتری‌های خاصی به دلیل عدم رعایت بهداشت بر روی زبان رشد می‌کنند. همچنین این علامت می‌تواند نشانه‌ای از بیماری دیابت و یا پس از مصرف آنتی بیوتیک‌های خاص ظاهر شود. 

شما می‌توانید این نکات مفید را برای بهبود هضم و ظاهر زبان خود بکار ببندید:

خوردن غذا‌های تخمیر شده و نوشیدنی‌های پروبیوتیک باعث می‌شود سیستم بدن شما به تعادل برسد.

گرم کردن سیستم هضم غذایی با خوردن غذا‌های پخته شده.

 اضافه کردن گیاهان و ادویه جات به مواد غذایی.

 نوشیدن چای زنجبیل گرم ۲۰ دقیقه قبل از غذا موجب بهبود هضم غذا می‌شود.

کارگروه خبری مطالب پزشکی

درمان بیماری‌ها فقط یک قسمت از وظایف من است. من سعی می‌کنم با ارائه راهنماها و توصیه‌های پزشکی، افراد را به زندگی سالم و پرانرژی همراه با سلامتی هدایت کنم.
دکمه بازگشت به بالا