اقتصادی

اقشار پایین توان پرداخت اقساط مسکن ملی ندارند

رئیس کانون انبوه سازان گفت: دهک پایین قادر به تامین و پرداخت اقساط نهضت ملی مسکن نیست. وی گفت: اداره راه و شهرسازی هنوز به توصیه سازندگان درباره نحوه اجرای کمپین ملی مسکن پاسخ نداده است. با شرایط اعلام شده از سوی وزارت صنعت و فناوری اطلاعات، این طرح قابل اجرا نیست، اگر این کار انجام شود ممکن است طرح با شکست مواجه شود.

جمشید برزگر در گفت وگو با خبرنگار patc، اظهار کرد: برای ردیف های 1 تا 10 برنامه ریزی کرده ایم و اعلام کرده ایم که زمین را به انبوه سازان واجد شرایطی که سوابق حرفه ای آنها تایید شده است، پیشنهاد می دهید و با آنها تفاهم نامه امضا می کنیم. برای ایجاد شرایط منتشر شده.” در خاتمه توصیه می کنیم زمین را به مدت 99 سال اجاره کنید یا آن را تملک کنید. بافت فرسوده و حاشیه شهر نیز باید توسط افراد توانمندتر محقق شود.

وی با بیان اینکه رده های پایین توان پرداخت 40 میلیون تومان را ندارند، گفت: در ابتدای کار اعلام کردند متقاضیان 40 میلیون تومان می آورند و بسیاری از افراد توانایی ندارند. بنابراین، این طرح شکست خورد. بودجه برای اقشار کم درآمد باید توسط بنیادها، نهادها و دستگاه های مسئول تامین شود. البته پرداخت تسهیلات به این گروه ها هم جواب نمی دهد چون نمی توانند اقساط را بازپرداخت کنند.

برزگر ورود چشم بسته به ستاد ملی مسکن را به پا گذاشتن در آب تشبیه کرد و گفت: وقتی وارد آب می شویم چند قدم جلوتر را نمی بینیم؛ بنابراین اگر بی پروا عمل کنیم ممکن است غرق شویم، می بینید 2 میلیون و 300 هزار نفر طرح های یک واحد مسکونی مل به اشکال مختلف از قبیل خود مالکی، سازمان های فرسوده، دولتی و … پس از 15 سال هنوز ناتمام مانده است.

رئیس انجمن انبوه سازان به اطلاعیه مراجعه فرمایید متری 4.5 میلیون تومان برای واحد ستاد ملی مسکن، وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد: در این روند افزایش قیمت ها، تعیین نرخ های دستوری کارساز نیست. ما به دوستان خود در وزارتخانه می گوییم که سیاست گذاری و نظارت را توسعه دهند. برای انجام کار، روی قیمت مشخصی توافق کنید. قیمت را هم خالی گذاشتیم و به وزارت راه و شهرسازی گفتیم خودتان حساب کنید؛ طوری که مردم خانه دار شوند و سازندگان ضرر نکنند.

وی در مورد قیمت مصالح ساختمانی نیز گفت: در یکی دو سال اخیر قیمت مصالح ساختمانی 50 تا 100 درصد افزایش داشته است. کیسه سیمان قیمت کاشی، سرامیک، گچ، شیرآلات و سایر نهاده های ساختمانی نیز با افزایش شدید مواجه شد. افزایش 57 درصدی دستمزدها نیز بر قیمت مواد تأثیر گذاشت.

برزگر خاطرنشان کرد: آذرماه سال گذشته با وزیر راه و شهرسازی و نمایندگان وی در انجمن انبوه سازان دیدار کردم که باید 10 روز فرصت داشته باشیم تا در خصوص نحوه اجرای طرح ستاد ملی مسکن مشاوره و نظر بدهیم. اما به پیشنهاد ما پاسخ داده نشده است. اخیراً با مهندس قاسمی وزیر راه و شهرسازی صحبت کردم و قرار است در این هفته جلسه ای داشته باشیم.

وی افزود: پس از جلسه با وزیر راه و شهرسازی، دو جلسه با محمودزاده معاون وزیر داشتیم و آنها باید نظرات خود را در مورد دیدگاه های ما بیان کنند، نظر آنها این بود که با شرایطی که اعلام کردند، ساخت و ساز را شروع کنیم، اما ما می گویند این شرط قابل اجرا نیست. پیشبرد طرح‌های نهضت ملی مسکن نیازمند مجموعه‌ای از قابلیت‌ها است که بتواند خدمات مرتبط با حوزه مسکن را طراحی، سرمایه‌گذاری، اجرا و ارائه کند و همه جوانب را بسنجید.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا