بین الملل

اوکراین کشتی جنگی گران‌قیمت روسی را منهدم کرد

آفتاب‌‌نیوز :

اوکراین روز پنجشنبه اعلام کرد که یک کشتی جنگی روسیه را در آب‌های دریای سیاه در نزدیکی شبه جزیره کریمه منهدم کرده است. گزارش‌ها حاکی از آن است که شبه جزیره کریمه در هفته‌های گذشته مورد هجمه حملات فزاینده اوکراین قرار گرفته است.

مسکو در سال ۲۰۱۴ میلادی شبه جزیره کریمه را ضمیمه خاک روسیه کرد و آن جا را به محل استقرار ناوگان دریایی خود در دریای سیاه تبدیل کرد. این منطقه در هفته‌های گذشته به طور گسترده مورد هدف پهپاد‌ها و موشک‌های اوکراینی قرار گرفته و روسیه را در حالت تدافعی قرار داده است.

سازمان اطلاعات نظامی اوکراین روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای آنلاین اعلام کرد که «یک ناوچه سبک موشک‌انداز دشمن را در شامگاه دیشب منهدم کرده است.» این در حالی است که مقامات روسیه هنوز اظهارنظری در اینباره نکرده‌اند.

این سازمان اوکراینی نام این شناور جنگی را Ivanovets اعلام کرد و ادعا کرد که ارزش این کشتی بین ۶۰ تا ۷۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

در تصاویر ویدئویی منسوب به این حمله که با استفاده از دوربین‌های دید در شب گرفته شده است؛ یک شناور کوچک در حال نزدیک شدن به یک ناوچه روسی است و به دنبال آن یک انفجار بزرگ رخ می‌دهد. بعد از آن به نظر می‌رسد که ناوچه جنگی روسیه واژگون و غرق می‌شود.

تأیید مستقل فیلم این حادثه یا بیانیه صادره از سوی اوکراین میسر نشده است.

اوکراین همچنین مدعی شده است که عملیات جستجو و نجات روسیه پس از این حمله «ناموفق» بوده است.

در حالی که مسکو هنوز بیانیه‌ای در این خصوص صادر نکرده است، اما یک حساب تلگرامی نزدیک به ارتش روسیه خبر داد که اوکراین شبانگاه گذشته با ۹ شناور هدایت‌پذیر از دور (شهپاد) به این منطقه حمله‌ور شده است.

به گفته این حساب تلگرامی، چهار عدد از این شهپاد‌ها توسط گشت‌های نیروی دریایی روسیه در دریاچه «دونوزلاو» رصد شدند و به سمت آن‌ها آتش گشوده شد» که به یکی از این شناور‌ها نیز «آسیب‌هایی وارد شد.»

تیم خبری بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای آموزشی و تحصیلی جهانی. با توانایی درک عمیق از چالش‌ها و موفقیت‌های آموزش و تحصیل در جهان، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای آموزشی، تحولات در آموزش و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی منحصر به فرد، به شما دیدی جامع از تحولات آموزشی و تحصیلی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا