اقتصادی

بزرگترین صادرکنندگان انرژی به اتحادیه اروپا

نروژ و آمریکا به اصلی‌ترین تامین کنندگان انرژی اتحادیه اروپا تبدیل شده‌اند در حالی که سهم روسیه کاهش چشمگیری پیدا کرده است.

به گزارش patc، اتحادیه اروپا در سه ماهه سوم سال میلادی جاری، ۳۵.۴ میلیارد یورو محصولات انرژی وارد کرد که از نظر وزنی و ارزش در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۲۲ کاهش داشت.

آمار یورواستات نشان داد اتحادیه اروپا در سه ماهه سوم سال میلادی جاری، ۶۵ میلیون تن محصولات انرژی به ارزش ۳۵.۴ میلیارد یورو وارد کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۲۲، ۴۹.۱ درصد از نظر ارزش و ۱۱.۳ درصد از نظر وزنی کاهش داشت.

واردات محصولات انرژی، ۱۷.۷ درصد از کل واردات اتحادیه اروپا در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۳ را تشکیل داد. از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۳، نوسانات قابل توجهی در سهم محصولات انرژی در واردات این بلوک وجود داشت که می‌توان به نوسانات شدید قیمت محصولات انرژی نسبت داد.

سهم هیدروکربن‌ها در کل واردات اتحادیه اروپا، از ۹.۱ درصد در سال ۲۰۲۱، به ۱۱.۰ درصد در سال ۲۰۲۲ افزایش یافت و در ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۳، در ۱۰.۶ درصد باقی ماند. نوسان‌های قابل توجهی در سهم گاز طبیعی مشاهده شد و سهم گاز طبیعی از ۵.۱ درصد در سال ۲۰۲۱، به ۱۰.۸  درصد در سال ۲۰۲۲ کاهش یافت و سپس، در ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۳، به ۶.۵ درصد نزول کرد.

واردات هیدروکربن‌ها در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۳ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ثابت ماند در حالی که واردات گاز طبیعی به میزان قابل توجهی کاهش یافت و از ۱۳.۱ درصد، به ۵.۲ درصد سقوط کرد.

بزرگترین صادرکنندگان انرژی به اتحادیه اروپا

بزرگترین تامین کنندگان انرژی برای اتحادیه اروپا

بخش عمده واردات نفت اتحادیه اروپا در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۳ از آمریکا (۱۷.۷ درصد) و پس از آن نروژ (۱۳.۷ درصد) و قزاقستان (۸.۲ درصد) بوده است.

 تقریبا نیمی از گاز طبیعی مورد نیاز اتحادیه اروپا، از نروژ (۴۸.۶ درصد) تامین شده و پس از آن الجزایر با ۱۷.۸ درصد، روسیه با  ۱۶درصد و انگلیس ۱۰.۵ درصد قرار گرفتند.

آمریکا تقریبا منبع نیمی از واردات گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی) (۴۸.۵ درصد) اتحادیه اروپا بود و از این نظر، بالاتر از قطر (۱۴ درصد)، الجزایر (۱۰.۱ درصد) و روسیه (۸.۸ درصد) قرار گرفت.

کاهش سهم روسیه از واردات محصولات

سهم روسیه در واردات محصولات انرژی به اتحادیه اروپا در پی جنگ اوکراین، کاهش یافته است. این کشور در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲، سهم ۱۴.۵ درصدی از کل واردات محصولات انرژی اتحادیه اروپا داشت و این سهم در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۳، به ۶.۵ درصد سقوط کرد.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه فعالیت در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با دانش عمیقی از مسائل مالی و اقتصادی، تلاش می‌کنم به شما اطلاعات دقیق و جامع را ارائه دهم تا شما بتوانید درک بهتری از رویدادها و تغییرات در دنیای اقتصاد داشته باشید.
دکمه بازگشت به بالا