علمی و پزشکی

بی‌خوابی می‌تواند ریسک سکته قلبی را در شما افزایش دهد

آفتاب‌‌نیوز :

محققان دانشگاه ویرجینیا کامنولث در ریچموند آمریکا در مطالعه‌ای دریافته‌اند که گزارش یک یا چند علامت بی‌خوابی توسط خود افراد، باعث افزایش ۱۶ درصدی خطر بروز بیماری‌های جدی در آن‌ها می‌شود. این مسئله در افراد جوان‌تر از ۵۰ سال شدیدتر است و کسانی که پنج تا هشت علامت داشتند، حدود چهار برابر بیشتر از بقیه در معرض ریسک سکته بودند.

پژوهشگران در این مطالعه بیش از ۳۱ هزار داوطلب با میانگین سنی ۶۱ سال را بررسی کردند که هیچ‌کدام در ابتدای مطالعه سابقه سکته نداشتند. سپس آن‌ها به‌طور میانگین به مدت ۹ سال تحت نظر قرار گرفتند.

محققان از شرکت‌کنندگان پرسیدند که هر چند وقت یک بار در خوابیدن دچار مشکل می‌شوند، آیا در طول شب بیدار شده و آیا صبح‌ها زودتر از ساعت مقرر بیدار می‌شوند و بعد در دوباره خوابیدن مشکل دارند یا خیر. همچنین از آن‌ها پرسیده شد که چقدر احساس می‌کنند صبح‌ها خستگی از تنشان در رفته است.

دانشمندان با احتساب مؤلفه‌هایی مثل مصرف الکل، دخانیات و سطح فعالیت‌های فیزیکی پاسخ‌ها را با هم مقایسه کردند. نتیجه این بود که در طول یک دهه ۲۱۰۱ مورد سکته رخ داد. ۱۳۰۰ سکته مربوط به افرادی بود که یک الی چهار علامت داشتند، ۴۳۶ مورد مربوط به افرادی با پنج الی هشت علامت و ۳۶۵ مورد مربوط به افراد بدون علامت بود.

دانشمندان می‌گویند افرادی که با یک یا چند علامت بی‌خوابی درگیر هستند، بیشتر از افرادی که از این مشکلات رنج نمی‌برند، در معرض خطر بیماری‌های حاد ازجمله بیماری‌های قلبی و سکته قرار دارند. نکته جالب اینجاست که این پیوند در افراد جوان‌تر از ۵۰ سال شدیدتر می‌شود.

محققان می‌گویند افرادی که پنج الی هشت علامت بی‌خوابی داشتند، ۵۱ درصد بیشتر با ریسک سکته روبه‌رو بودند. این خطر برای افرادی که به بیماری دیابت، پرفشاری خون، بیماری‌های قلبی و افسردگی دچار بودند، بیشتر هم می‌شد.

دکتر «وندمی ساوادوگو»، از دانشگاه ویرجینیا کامن‌ولت و عضو آکادمی عصب‌شناسی آمریکا می‌گوید: «درمان‌های بسیاری وجود دارند که می‌توانند به بهبود کیفیت خواب افراد کمک کنند؛ بنابراین تعیین اینکه کدام مشکلات خواب به افزایش ریسک منجر می‌شوند، می‌تواند به تشخیص زودهنگام یا استفاده از درمان‌های رفتاری برای افرادی کمک کند که در خوابیدن مشکل دارند و با این کار احتمالاً ریسک سکته در دنباله زندگی آن‌ها کاهش می‌یابد.»

پژوهشگران حالا امیدوارند در آینده بتوانند با تحقیقات بیشتر دریابند که چه کار‌هایی می‌تواند در کاهش مشکلات خواب مؤثر باشد و ریسک سکته را کاهش دهد.

منبع: خبرفوری

دکمه بازگشت به بالا