تاکید مجلس بر جلوگیری از واردات مازاد برنج و پرداخت مطالبات کشاورزان

برنج |پرداخت مطالبات

تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر لزوم توجه به وضعیت برنج‌کاران و جلوگیری از واردات مازاد برنج تاکید کرده و خواستار قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی و پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان شدند.

به گزارش patc، محمد سبزی نماینده ساوه در جلسه علنی امروز و در جریان بررسی گزارش وزیر جهاد کشاورزی در مورد نحوه اجرای قانون خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی اظهار کرد: وقتی گندمکاران بدهی هایشان را به موقع پرداخت ‌نمی کنند، از آن ها جریمه می‌گیرند، اما چرا این اتفاق درباره وزارت جهاد کشاورزی رخ نمی‌دهد که جریمه تاخیر و پرداخت مطالباتش را بدهد.

سبزی: توزیع کود بی‌نظم است

وی با بیان این‌که توزیع کود بی‌نظم است، اظهار کرد: کشاورزان متضرر شده و تسهیلات حمایتی به آنها داده نشده که در اثر خشکسالی با مشکل مواجه شده‌اند.

سبزی از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در مدیریت بازار مرغ قدردانی کرد و خواستار مدیریت درست بازار گوشت شد.

نجفی: محصولات کشاورزی قیمت‌گذاری شود

ابراهیم نجفی نماینده آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی گفت: خودکفایی و افزایش تولیدات محصولات کشاورزی در قانون اساسی آمده است و مجلس یازدهم هم اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی را تصویب کرد لذا وزارت جهاد کشاورزی موظف به قیمت گذاری محصولات سه ماه قبل از فصل زراعی است. سوال این است که چرا این اتفاق رخ نمی‌دهد؟

وی با تاکید بر لزوم قیمت گذاری درست محصولات کشاورزی اظهار کرد که باید بر موضوع سموم باقی‌مانده در محصولات کشاورزی نظارت شود.

باقری: آب و برق کشاورزی تامین شود

محمد باقری نماینده بناب در مجلس شورای اسلامی گفت که باید وزارت جهاد کشاورزی اهتمامی برای تامین آب و برق کشاورزان داشته باشد.

وی با بیان این‌که برنامه‌ای برای صادرات محصولات کشاورزی وجود داشته باشد، گفت: قطع صادرات محصولات کشاورزی درست نیست.

لاهوتی: واردات مازاد برنج توجیهی ندارد

مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در مجلس شورای اسلامی گفت: نیاز مصرفی داخل کشور دو میلیون و ۸۰۰ هزار تن برنج است و میزان تولید برنج به دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن می‌رسد لذا حداکثر میزان واردات برنج یک میلیون تن است و بیشتر از آن هیچ توجیهی ندارد.

وی با بیان این‌که تولید برنج برای کشاورزان به صرفه نیست، اظهار کرد: در این شرایط شاهد مشکلاتی برای شالیکاران هم هستیم که از جمله آن قطع برق چاه‌های کشاورزی است.

سلیمی: چرا قیمت خرید برنج ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است

علیرضا سلیمی نماینده محلات در مجلس شورای اسلامی اجرای طرح کشت قراردادی و خرید توافقی را از جمله اقدامات خوب وزارت جهاد کشاورزی برشمرد و گفت: چرا امسال قیمت خرید برنج ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده و از طرفی دیگر شاهد واردات بیش از یک میلیون تن برنج مازاد هستیم.

وی تاکید کرد که باید دولت از گندمکاران حمایت کند و بحث فروش محصولات به واسطه‌ها را تعیین تکلیف نماید.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا