خانواده و جامعه

تصحیح اوراق امتحانی آزمون نهایی طبق «راهنمای تصحیح»

رئیس مرکز ارزشیابی وزارت آموزش و پرورش از تصحیح برگه‌های امتحانی آزمون نهایی مبتنی بر «راهنمای تصحیح» خبر داد و گفت: برگه‌های امتحانی دو بار، در دو جای مختلف کشور و توسط دو مصصح، تصحیح می شود.

به گزارش patc، زارعی افزود: در آزمون نهایی دانش آموزان به روال عادی همزمان که مشغول تحصیل هستند در امتحان شرکت می‌کند تنها تفاوت آزمون نهایی با آزمون‌هایی که قبلاً شرکت داشته‌اند این است که آزمون داخل مدرسه خود دانش آموز و طراحی سوال توسط خود معلم صورت می‌گرفته که اکنون تلاش شده با این کار به استانداردها نزدیک شویم.

وی درخصوص تصحیح برگه‌های امتحانی افزود: تصحیح برگه‌ها مبتنی بر «راهنمای تصحیح» انجام می‌شود و یک برگه دو بار در دو جای مختلف کشور تصحیح شود، اگر مغایرت تا یک نمره باشد، میانگین نمرات (نمره گرد می شود) به نفع دانش آموز در نظر گرفته می‌شود.

رئیس مرکز ارزشیابی وزارت آموزش و پرورش که در برنامه‌ای تلویزیونی صحبت می‌کرد ادامه داد: اگر تفاوت نمره تصحیح کنندگان بیش از یک نمره باشد به مصحح سوم ارجاع داده می‌شود، بین مصحح اول و دوم و سوم اما اگر اختلاف وجود داشته باشد، به چرخه تصحیح برمی‌گردد.

وی افزود: توجه به برنامه‌های درسی در آزمون نهایی سبب می شود دانش آموز تبحر پیدا کند و ارزیابی مبتنی بر اهداف برنامه درسی صورت می گیرد.

انتهای پیام

گروه تحریریه علوم اجتماعی

نویسنده اجتماعی، پژوهشگر و منتقد. بررسی مسائل اجتماعی با ارائه دیدگاه‌های جذاب و منطقی. تعامل با جامعه را از طریق نوشته‌هایم تقویت می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا